Piylənmədən əziyyət çəkən uşaqların
Bu barədə "The Guardian" qəzeti Ümumdünya Piylənmə Federasiyasının (ÜPF) yeni hesabatına istinadən məlumat yayıb.
Bildirilib ki, ən çox risk altından olanlar beş yaşdan 19 yaşa qədər uşaqlar və yeniyetmələrdir. Təşkilatın proqnozlarına görə, 2040-cı ilə qədər dünyada 500 milyondan çox uşaq artıq çəkili olacaq.
ÜPF-nin icraçı direktoru Coanna Ralston bildirib ki, uşaqlıq dövründə piylənmənin artması dünyanın bu xəstəliyi ciddiyə almadığını göstərir:
"Bütün bir nəsli piylənməyə və tez-tez onunla əlaqəli olan xroniki, potensial olaraq ölümcül olmayan yoluxucu xəstəliklərə məhkum etmək səhvdir", - deyə o əlavə edib.
Məlumata görə, piylənmədən ən çox əziyyət çəkən uşaqlar əsasən Sakit okeanın qərbində və Amerika qitələrində yerləşən ölkələrdə yaşayırlar. Müqayisə üçün qeyd edək ki, 2025-ci ilin statistikasına əsasən, dünyada təxminən 180 milyon uşaq bu problemdən əziyyət çəkib./oxu.az

В ближайшие 14 лет число детей, страдающих ожирением, достигнет 227 миллионов.
Об этом сообщает газета "The Guardian" со ссылкой на новый отчет Всемирной федерации ожирения (ВФО).
Сообщается, что под наибольшим риском находятся дети и подростки в возрасте от пяти до 19 лет. По прогнозам организации, к 2040 году в мире более 500 миллионов детей будут страдать от избыточного веса.
Исполнительный директор ВФО Джоанна Ралстон заявила, что рост ожирения в детском возрасте свидетельствует о том, что мир не воспринимает это заболевание всерьез:
"Осуждать целое поколение на ожирение и часто связанный с ним хронический, потенциально не смертельный инфекционный болезни — это ошибка", — добавила она.
По данным, дети, страдающие ожирением, в основном проживают в странах на западе Тихого океана и в Американских континентах. Для сравнения отметим, что по статистике 2025 года в мире около 180 миллионов детей страдали от этой проблемы./oxu.az