"Qalatasaray" Avropa nəhənginin kapitanını ALIR
Portuqaliyanın məşhur nəşri A Bola-da yayımlanan xəbərə görə, 31 yaşlı yarımmüdafiəçi klub rəhbərliyinə rəsmi şəkildə ayrılmaq qərarını bildirib və artıq yeni komandası üçün variantları dəyərləndirməyə başlayıb.
Məlumata əsasən, futbolçunun transferində əsas maraq Avropa klubları tərəfindən göstərilir. Bu yarışda "Barselona" və "Yuventus" kimi nəhənglərlə yanaşı, Galatasaray da yer alır. Sarı-qırmızılıların bu transfer üçün ciddi rəqabət apardığı qeyd olunur.
Xəbərdə bildirilir ki, Bernardo Silvanın əsas prioriteti karyerasını Avropada davam etdirməkdir. Saudi Pro League və Major League Soccer (MLS) klublarından təkliflər alsa da, bu variantlar hazırda ikinci plandadır.
Digər tərəfdən, "Inter Miami" klubunun da futbolçu ilə maraqlandığı vurğulansa da, Avropa variantının daha real olduğu qeyd edilir.
"Qalatasaray"ın Avropa nəhəngləri ilə rəqabətdə necə strategiya seçəcəyi maraq doğurur. Bernardo Silvanın yekun qərarı isə futbol ictimaiyyəti tərəfindən səbirsizliklə gözlənilir.

"Galatasaray" European giant's takes the captain
Medianews.az - According to information from Milli.Az, Portuguese star footballer Bernardo Silva is preparing to leave the "Manchester City" club at the end of the season.
According to a news report published in Portugal’s famous publication A Bola, the 31-year-old midfielder has officially informed the club management of his decision to leave and has already started considering options for his new team.
According to the information, the primary interest in the player's transfer comes from European clubs. Alongside giants like "Barcelona" and "Juventus", Galatasaray is also involved in this competition. It is noted that the yellow-reds are seriously competing for this transfer.
The news states that Bernardo Silva's main priority is to continue his career in Europe. Although he has received offers from Saudi Pro League and Major League Soccer (MLS) clubs, these options are currently secondary.
On the other hand, it is emphasized that the "Inter Miami" club is also interested in the player, but the European option is considered more realistic.
It is interesting how "Galatasaray" will choose its strategy in competition with European giants. The final decision of Bernardo Silva is eagerly awaited by the football community.