Qazaxıstanın sərnişin təyyarəsi tüstüləndi -
Qazaxıstanın “Air Astana” aviaşirkətinə məxsus təyyarə ilə bağlı insident dekabrın 17-si səhər saatlarında Almatı–Astana marşrutu üzrə həyata keçirilən KC-851 saylı müntəzəm reys zamanı baş verib.
AZƏRTAC Qazaxıstan Nəqliyyat Nazirliyinin Mülki Aviasiya Komitəsinə istinadla xəbər verir ki, “Air Astana” tərəfindən istismar olunan “Airbus A321N EI-KDG” tipli hava gəmisinin ekipajı salon daxilində tüstülənmə aşkar edildiyinə görə MAYDAY qəza siqnalı elan edib.
Qəza siqnalı Astana vaxtı ilə saat 07:38-də verilib. Təyyarə saat 07:40-da Almatı hava limanına təhlükəsiz şəkildə eniş edib.
İlkin məlumatlara əsasən, sərnişinlər və ekipaj üzvləri arasında xəsarət alan yoxdur. Təhlükəsizliyin təmin edilməsi məqsədilə enişdən sonra Almatı hava limanının yanğınsöndürmə və qəza-xilasetmə xidmətləri cəlb olunub.
Hazırda Nəqliyyatda Hadisə və İnsidentlərin Araşdırılması Departamentinin əməkdaşları tərəfindən hadisənin başvermə şəraiti daha ətraflı şəkildə araşdırılır.

Инцидент с самолетом казахстанской авиакомпании "Air Astana" произошел утром 17 декабря во время регулярного рейса № KC-851 по маршруту Алматы–Астана.
АГЕНТСТВО КАЗИНФОРМ со ссылкой на Комитет гражданской авиации Министерства транспорта Казахстана сообщает, что экипаж воздушного судна типа "Airbus A321N EI-KDG", эксплуатируемого "Air Astana", объявил сигнал бедствия MAYDAY из-за обнаруженного задымления в салоне.
Сигнал бедствия был подан в 07:38 по астанинскому времени. Самолет благополучно приземлился в аэропорту Алматы в 07:40.
Согласно первоначальной информации, среди пассажиров и членов экипажа нет пострадавших. Для обеспечения безопасности после посадки были привлечены пожарная и аварийно-спасательная службы аэропорта Алматы.
В настоящее время сотрудники Департамента расследования происшествий и инцидентов в сфере транспорта проводят более подробное расследование обстоятельств произошедшего.