Qazaxıstanın sərnişin təyyarəsi tüstüləndi -
Qazaxıstanın “Air Astana” aviaşirkətinə məxsus təyyarə ilə bağlı insident dekabrın 17-si səhər saatlarında Almatı–Astana marşrutu üzrə həyata keçirilən KC-851 saylı müntəzəm reys zamanı baş verib.
AZƏRTAC Qazaxıstan Nəqliyyat Nazirliyinin Mülki Aviasiya Komitəsinə istinadla xəbər verir ki, “Air Astana” tərəfindən istismar olunan “Airbus A321N EI-KDG” tipli hava gəmisinin ekipajı salon daxilində tüstülənmə aşkar edildiyinə görə MAYDAY qəza siqnalı elan edib.
Qəza siqnalı Astana vaxtı ilə saat 07:38-də verilib. Təyyarə saat 07:40-da Almatı hava limanına təhlükəsiz şəkildə eniş edib.
İlkin məlumatlara əsasən, sərnişinlər və ekipaj üzvləri arasında xəsarət alan yoxdur. Təhlükəsizliyin təmin edilməsi məqsədilə enişdən sonra Almatı hava limanının yanğınsöndürmə və qəza-xilasetmə xidmətləri cəlb olunub.
Hazırda Nəqliyyatda Hadisə və İnsidentlərin Araşdırılması Departamentinin əməkdaşları tərəfindən hadisənin başvermə şəraiti daha ətraflı şəkildə araşdırılır.

Kazakhstan passenger plane smoked -
Kazakhstan passenger plane smoked - It gave a distress signal and made an emergency landing in Almaty.
An incident involving an aircraft belonging to Kazakhstan's "Air Astana" airline occurred during the scheduled flight KC-851 on the Almaty–Astana route on the morning of December 17.
According to AZERTAC, citing the Civil Aviation Committee of the Ministry of Transport of Kazakhstan, the crew of the "Airbus A321N EI-KDG" aircraft operated by "Air Astana" declared a MAYDAY emergency signal due to the detection of smoke inside the cabin.
The emergency signal was issued at 07:38 Astana time. The aircraft landed safely at Almaty airport at 07:40.
According to preliminary information, there were no injuries among passengers and crew members. To ensure safety, fire and rescue services of Almaty airport were involved after the landing.
Currently, employees of the Department for the Investigation of Transport Accidents and Incidents are conducting a more detailed investigation into the circumstances of the incident.