Rəqsanə üç aya 300 kitab oxuyub? - "Onda gərək gecələr yatmasın"
Müğənni Rəqsanə İsmayılova müsahibələrindən birində həbsdə olduğu üç ay müddətində 300 kitab oxuduğunu iddia edib. Bu isə sosial şəbəkələrdə geniş müzakirələrə səbəb olub.
Bəs 3 ay ərzində 300 kitab oxumaq mümkündürmü?
Baku TV bu sualla paytaxt sakinlərinə müraciət edib.
Bir sakin bildirib: "Mümkün deyil. Onda gərək gecələr yatmasın ki, həmin kitabları oxuyub qurtara bilsin".
Başqa bir sakin isə belə deyib: "Bəlkə də oxuyub. Çünki həbsdə olduğu müddətdə boş vaxtı çox ola bilər".
Kitab bloqeri Sərxan Rüstəmov isə qeyd edib ki, adətən insanlar aya iki kitab oxuyurlar, bu da il ərzində 24 kitab edir: "Bu, normal göstəricidir. 3 aya 300 kitab oxumaq isə qeyri-ciddidir. Həmin müddətə yalnız kitabların adını oxumaq mümkündür. 3 aya 300 kitab oxumaq, yəni gündə üçdən çox kitab deməkdir. Bu da qeyri-real fikirdir. Yəqin ki, Rəqsanə xanım kitab oxumaqla mahnı oxumağı səhv salıb. Üç aya ancaq 300 mahnı oxumaq olar, kitab oxumaq isə mümkün deyil".

Певица Раксанэ Исмайлова в одном из своих интервью заявила, что за три месяца заключения прочитала 300 книг. Это вызвало широкое обсуждение в социальных сетях.
А возможно ли прочитать 300 книг за 3 месяца?
Baku TV обратился с этим вопросом к жителям столицы.
Один из жителей сказал: «Это невозможно. Тогда ей бы пришлось не спать ночами, чтобы успеть прочитать эти книги».
Другой житель выразил мнение: «Возможно, она и читала. Потому что в тюрьме свободного времени может быть очень много».
Книголюб-блогер Серхан Рустемов отметил, что обычно люди читают по две книги в месяц, что составляет 24 книги в год: «Это нормальный показатель. Прочитать 300 книг за 3 месяца — это несерьёзно. За это время можно лишь прочитать названия книг. 300 книг за 3 месяца — это значит читать больше трёх книг в день. Это нереально. Полагаю, госпожа Раксанэ перепутала чтение книг с пением песен. За три месяца можно исполнить 300 песен, но прочитать 300 книг невозможно».