Rəqsanə üç aya 300 kitab oxuyub? - "Onda gərək gecələr yatmasın"
Müğənni Rəqsanə İsmayılova müsahibələrindən birində həbsdə olduğu üç ay müddətində 300 kitab oxuduğunu iddia edib. Bu isə sosial şəbəkələrdə geniş müzakirələrə səbəb olub.
Bəs 3 ay ərzində 300 kitab oxumaq mümkündürmü?
Baku TV bu sualla paytaxt sakinlərinə müraciət edib.
Bir sakin bildirib: "Mümkün deyil. Onda gərək gecələr yatmasın ki, həmin kitabları oxuyub qurtara bilsin".
Başqa bir sakin isə belə deyib: "Bəlkə də oxuyub. Çünki həbsdə olduğu müddətdə boş vaxtı çox ola bilər".
Kitab bloqeri Sərxan Rüstəmov isə qeyd edib ki, adətən insanlar aya iki kitab oxuyurlar, bu da il ərzində 24 kitab edir: "Bu, normal göstəricidir. 3 aya 300 kitab oxumaq isə qeyri-ciddidir. Həmin müddətə yalnız kitabların adını oxumaq mümkündür. 3 aya 300 kitab oxumaq, yəni gündə üçdən çox kitab deməkdir. Bu da qeyri-real fikirdir. Yəqin ki, Rəqsanə xanım kitab oxumaqla mahnı oxumağı səhv salıb. Üç aya ancaq 300 mahnı oxumaq olar, kitab oxumaq isə mümkün deyil".

Singer Rəqsanə İsmayılova claimed in one of her interviews that she read 300 books during her three-month imprisonment. This sparked extensive discussions on social networks.
But is it possible to read 300 books in 3 months?
Baku TV addressed this question to the residents of the capital.
One resident said: "It's not possible. She would have to not sleep at night to finish reading those books."
Another resident said: "Maybe she did read them. Because she might have had a lot of free time during her imprisonment."
Book blogger Sərxan Rüstəmov noted that usually people read two books per month, which equals 24 books a year: "This is a normal indicator. Reading 300 books in 3 months is not serious. During that time, it’s only possible to read the titles of the books. Reading 300 books in 3 months means reading more than three books a day. This is an unrealistic thought. Probably Ms. Rəqsanə confuses singing songs with reading books. In three months, one can only sing 300 songs, reading books is not possible."