Cənubi Koreyada “Gabi” adlı insansı robot Buddist keşiş kimi təqdim olunub.
Mərasim zamanı robot dua edib, ilahilər səsləndirib və Buddizmə sadiqlik andını qəbul edib. Ona “Buddaya həsr olunacaqsanmı?” sualı verildikdə “Bəli” cavabını verdiyi bildirilib.
Robotun adı koreya dilində “mərhəmət” mənasını verir. Məbədin mədəniyyət işləri üzrə rəhbəri Sonq Von robota tələffüz edilməsi asan olan və mərhəməti ifadə edən bir ad vermək istədiklərini söylədi.
Mərasim zamanı “Gabi”yə beş əsas Buddist qayda da təqdim olunub. Bunlara həyatın qorunması, zərər verməmək, insanlara tabe olmaq, aldatmamaq və enerji qənaəti (həddindən artıq elekrik cərəyanın yığmamaq) daxildir.
Mütəxəssislər bu layihənin Buddizmin müasir texnologiya ilə birləşdirilərək daha geniş tanıdılmasını hədəflədiyini bildirirlər.
Qeyd edək ki, Yaponiyada da oxşar robot layihələri hazırlanıb və onların dini mətnləri öyrənərək insanlara bələdçilik edə bildiyi açıqlanıb.

В Южной Корее гуманоидному роботу по имени «Габи» представили как буддийскому монаху.
Как сообщает Medianews.az, интересное событие произошло в храме Чокье, расположенном в столице Сеуле.
Во время церемонии робот молился, исполнял гимны и приносил клятву верности буддизму. Сообщается, что на вопрос «Посвятите ли вы себя Будде?» он ответил «Да».
Имя робота на корейском языке означает «милосердие». Руководитель по культурным вопросам храма Сонг Вон рассказал, что хотели дать роботу имя, которое легко произносится и выражает милосердие.
Во время церемонии «Габи» были представлены пять основных буддийских правил. В них входят защита жизни, не причинение вреда, повиновение людям, не обманывать и экономия энергии (не накапливать чрезмерный электрический ток).
Специалисты заявляют, что проект направлен на более широкое распространение буддизма путем его объединения с современными технологиями.
Отметим, что в Японии также создавались похожие проекты роботов, которые изучают религиозные тексты и могут наставлять людей.