Tramp-Cinpin görüşü ərəfəsində qəribə susqunluq
ABŞ Prezidenti Donald Trampın mart ayında Çinə təxirə salınan səfəri bu ayın ortalarında reallaşmalıdır. Ancaq Ağ Ev sahibinın səfərlə bağlı qərarı hələ açıqlanmayıb.
Bunun bir neçə səbəbi var.
Birincisi, İranla bağlı gərginlik ABŞ-la Çin arasında fikir ixtilafını dərinləşdirib. ABŞ-ın Hörmüz boğazını mühasirədə saxlaması Çinin iqtisadi gücünə mənfi təsir edib. Çin İrandan ucuz neft ala bilmir.
İkincisi, Donald Tramp Tayvan mövzusunu Pekində müzakirə etmək istəmir. Halbuki Çin lideri Si Cinpin ABŞ-ın Tayvana hərbi dəstəyini dayandırmağı Trampdan tələb etməyi planlaşdırır. “Röyters” agentliyinin məlumatına görə, Pekin Tayvan mövzusunu Vaşinqtonla müzakirə predmetinə çevirməyə çalışır.
23 milyon əhalisi olan Tayvanın özündə də Donald Trampın Pekin səfərindən narahatlıq var. Tayvan rəhbərliyi Trampın Si Cinpinlə iqtisadi zəmində razılıq əldə edəcəyi halda Vaşinqtonun ada dövlətinə dəstəyinin azalacağından ehtiyat edir. Tayvan rəsmiləri açıq şəkildə adanın iki lider arasında "danışıqlar mövzusu"na çevrilə biləcəyindən narahatlıqlarını ifadə edirlər.
Tramp Pekində ABŞ-ın mülki təyyarələrinin və kənd təsərrüfatı məhsullarının Çinə satılmasıyla bağlı saziş imzalamağı planlaşdırır. Pekin ABŞ-dan alacaqları müqabilində Vaşinqtonun Tayvan məsələsinə qarışmasını istəmir. Pekin əmin olmaq istəyir ki, hərbi və ya “yumşaq güc” yoluyla Tayvan Çinə birləşdirilərsə, Vaşinqton buna mane olmayacaq.
ABŞ Dövlət Departamenti Pekinin Tayvanla bağlı açıqlamalarına reaksiya vermir. Çünki ABŞ sözdə “vahid Çin” siyasətinə sadiq olduğunu bəyan edib. Yəni ABŞ Tayvanı Çin ərazisi kimi tanıyır. Bununla yanaşı Vaşinqton Tayvanın özünü müdafiə hüququnu da tanıyır.
Bu ikisi bir-birinə ziddir. Tayvan yarımkeçirici sənayesində güclü bir qüvvədir. ABŞ-ın Çinlə ticarəti olduğu kimi Tayvanla da geniş iqtisadi əlaqələri mövcuddur. Bundan başqa Tayvan şirkətlərinin ABŞ-da milyardla dollar yatırımları var. Tayvan Çinə birləşdirlərsə, bu yatırımların taleyi sual altında qalacaq.
Tramp administrasiyası ABŞ-ın Tayvan siyasətində heç bir dəyişiklik olmadığını iddia edir. Ancaq Ağ Ev rəsmiləri vurğulayırlar ki, Tramp ikinci müddətində Tayvana sələfi Cozef Baydenin prezidentliyi dövründə verdiyindən daha çox silah verib. Ancaq bu arqument Tayvan rəhbərliyini sakitləşdirməyib.
Bu arada, Tayvan prezidenti Uliyam Lai ilə Esvatini kralı Msvati III arasında görüş Pekinin narazılığına səbəb olub. Tayvan prezidenti görüşdə bildirib ki, onların dünya ilə əlaqə qurmaq haqqı var və heç bir ölkə buna mane ola bilməz. Pekin digər ölkələrdən Tayvanla əlaqələri dayandırmağı tələb etsə də, ada dövləti müxtəlif ölkələrlə ticarət əlaqələrini genişləndirməyə çalışır. Buna baxmayaraq, Pekinin təzyiqləri nəticəsində Tayvanın sadəcə 12 dövlətlə diplomatik münasibətləri qalıb.

Поездка президента США Дональда Трампа в Китай, отложенная в марте, должна состояться в середине этого месяца. Однако решение Белого дома по поводу поездки пока не объявлено.
На это есть несколько причин.
Во-первых, напряжённость, связанная с Ираном, усугубила разногласия между США и Китаем. Блокада Ормузского пролива со стороны США оказала отрицательное влияние на экономическую мощь Китая. Китай не может покупать дешёвую нефть из Ирана.
Во-вторых, Дональд Трамп не хочет обсуждать тему Тайваня в Пекине. При этом китайский лидер Си Цзиньпин планирует потребовать от Трампа прекратить военную поддержку Тайваня со стороны США. Согласно информации агентства "Ройтерс", Пекин пытается превратить тайваньский вопрос в предмет переговоров с Вашингтоном.
В самом Тайване с населением 23 миллиона человек также существует обеспокоенность в связи с визитом Трампа в Пекин. Руководство Тайваня опасается, что если Трамп достигнет экономической договорённости с Си Цзиньпином, поддержка Вашингтоном островного государства уменьшится. Тайваньские официальные лица открыто выражают опасения, что остров может стать "темой переговоров" между двумя лидерами.
Трамп планирует подписать в Пекине соглашение о продаже Китаю гражданских самолётов и сельскохозяйственной продукции США. В обмен Пекин не хочет, чтобы Вашингтон вмешивался в тайваньский вопрос. Пекин хочет быть уверен, что если Тайвань будет объединён с Китаем военным путём или посредством "мягкой силы", Вашингтон не будет этому препятствовать.
Госдепартамент США не даёт реакции на заявления Пекина по тайваньскому вопросу, так как США заявили, что привержены так называемой политике "единого Китая". То есть США признают Тайвань частью территорий Китая. Вместе с тем Вашингтон признаёт право Тайваня на самооборону.
Это два противоречивых положения. Тайвань является сильной державой в полупроводниковой индустрии. Помимо торговли с Китаем, США имеют широкие экономические связи с Тайванем. Кроме того, компании Тайваня инвестировали в США миллиарды долларов. В случае объединения Тайваня с Китаем судьба этих инвестиций окажется под вопросом.
Администрация Трампа утверждает, что никаких изменений в политике США в отношении Тайваня не произошло. Однако представители Белого дома подчёркивают, что во второй срок Трамп передал Тайваню больше оружия, чем его предшественник Джозеф Байден во время своей президентской каденции. Но этот аргумент не успокаивает руководство Тайваня.
Тем временем встреча президента Тайваня Уильяма Лая с королём Эсватини Мсвати III вызвала недовольство Пекина. Президент Тайваня заявил, что у них есть право на связи с миром и ни одна страна не может им препятствовать. Несмотря на требования Пекина, чтобы другие государства прекратили отношения с Тайванем, островное государство старается расширять торговые связи с разными странами. Тем не менее, под давлением Пекина у Тайваня осталось лишь 12 дипломатических партнёров.