“Rusiyadan neft almayın” çağırışı nəticə verəcəkmi?
ABŞ-nin "Wall Street Journal" qəzetinin məlumatlı mənbələrə istinadən verdiyi məlumata görə, ABŞ Pekinə öz enerji resursları və sərfəli iqtisadi təşviqlər təklif etməklə Rusiya neftini Çin bazarından sıxışdırmağı planlaşdırır.
Qəzet yazır ki, Prezident Donald Trampın Pekinə səfərindən əvvəl ABŞ maliyyə naziri Skott Bessent çinli həmkarı ilə qarşıdakı danışıqların gündəliyinə Pekinin etirazına səbəb olacaq mövzunu daxil etməyi düşünür. Bu, Vaşinqtonun Çinin Rusiyadan neftin alışını azaltması istəyidir.
Bessent mart ayının ortalarında Parisdə çinli həmkarı, baş nazirin müavini Hi Lifenlə görüşəcək. Paris danışıqlarının əsas məqsədi iki lider arasında dialoq üçün əsas təşkil edəcək aprel sammiti zamanı Tramp və Çin lideri Si Cinpin arasında gələcək razılaşmaların strukturunu və əsas parametrlərini yekunlaşdırmaqdır.
Zirvə görüşünə hazırlıq çərçivəsində ABŞ nadir torpaq metallarının ixracına qoyulan məhdudiyyətlərin aradan qaldırılması müqabilində Pekinə mayeləşdirilmiş təbii qaz, soya və “Boinq” təyyarələrinin tədarükünün artırılmasını təklif edib. Çin də öz növbəsində əks tələblər irəli sürüb. Bu ticarət tariflərinin aşağı salınması, süni intellekt və mikroçiplərə qarşı sanksiyaların qaldırılması və Vaşinqtonun Tayvanın müstəqilliyi ilə bağlı mövqeyinin dəyişdirilməsidir.
Bu arada, Böyük Britaniya və Çin arasındakı münasibətlərdə də gərginlik yaşanır. Halbuki Böyük Britaniyanın baş naziri Kir Starmer yanvar ayında Çinə səfər edib, iki ölkə arasında əməkdaşlığın inkişafı mövzularını müzakirə etmişdi. Buna baxmayaraq, Böyük Britaniya Rusiya ilə əməkdaşlıq edən Çin şirkətlərinə sanksiyalar tətbiq edib. Londonun iddiaları sözdə ikili təyinatlı məhsullarla, yəni həm dövlətin iqtisadi ehtiyaclarını ödəyən sənaye sahələrində, həm də müdafiə sektorunda istifadə edilə bilən mallarla bağlıdır. Pekin isə Böyük Britaniyanın Çin-Rusiya ticarət münasibətlərinə müdaxiləsini yolverilməz hesab edib.
Pekini hazırda Rusiya-Ukrayna müharibəsinə görə Qərb ölkələri ilə üzləşdiyi problemlər deyil, Yaxın Şərqdəki müharibənin genişlənməsi narahat edir. Çin enerji resurslarının idxalında çətinliklərlə üzləşib. Çin həm ucuz İran neftindən məhrum olub, həm də bölgədəki müharibə səbəbindən Körfəz ölkələrindən neft ala bilmir. Pekinin Tehrana “Hörmüz boğazını bağlama” mesajı də nəticə verməyib.
Belə vəziyyətdə Ağ ev administrasiyasının Çinə ünvanladığı “Rusiyadan neft almayın” çağırışı nəticəsiz qalacaq. Vaşinqton Hindistandan da ucuz Rusiya neftinin alışını tələb etmişdi. Ancaq Yaxın Şərqdə müharibənin genişlənməsi Hindistanın neftayırma zavodlarını Rusiya neftindən tamamilə imtinasına əngəldir.

According to information from the US newspaper "Wall Street Journal," citing informed sources, the US plans to push Russian oil out of the Chinese market by offering Beijing its own energy resources and favorable economic incentives.
The newspaper writes that before President Donald Trump's visit to Beijing, US Treasury Secretary Scott Bessent is considering including in the agenda of upcoming talks with his Chinese counterpart a topic that will provoke Beijing's objection. This is Washington's request for China to reduce its purchase of oil from Russia.
Bessent will meet with his Chinese counterpart, Deputy Prime Minister He Lifeng, in Paris in mid-March. The main goal of the Paris talks is to finalize the structure and key parameters of future agreements between Trump and Chinese leader Xi Jinping at the April summit, which will serve as a basis for dialogue between the two leaders.
Within the framework of preparation for the summit meeting, the US has offered Beijing an increase in supplies of liquefied natural gas, soybeans, and Boeing aircraft in exchange for lifting restrictions on the export of rare earth metals. China, in turn, has put forward counter-demands. These include lowering trade tariffs, lifting sanctions on artificial intelligence and microchips, and Washington changing its position on Taiwan's independence.
Meanwhile, tensions are also rising in relations between the United Kingdom and China. Although UK Prime Minister Keir Starmer visited China in January and discussed issues of cooperation development between the two countries, the UK has imposed sanctions on Chinese companies cooperating with Russia. London's claims concern so-called dual-use products, i.e., goods used both in industrial sectors that meet state economic needs and in the defense sector. Beijing has deemed the UK’s interference in China-Russia trade relations unacceptable.
What worries Beijing now are not the problems faced with Western countries due to the Russia-Ukraine war, but the expansion of the war in the Middle East. China is experiencing difficulties in importing energy resources. China has been deprived of cheap Iranian oil and is unable to buy oil from Gulf countries because of the war in the region. Beijing's message to Tehran to "block the Strait of Hormuz" also did not yield results.
In such a situation, the White House administration's call to China, "Do not buy oil from Russia," will be ineffective. Washington had also demanded India to purchase cheap Russian oil. However, the expansion of the war in the Middle East prevents India’s refineries from completely abandoning Russian oil.