“Rusiyadan neft almayın” çağırışı nəticə verəcəkmi?
ABŞ-nin "Wall Street Journal" qəzetinin məlumatlı mənbələrə istinadən verdiyi məlumata görə, ABŞ Pekinə öz enerji resursları və sərfəli iqtisadi təşviqlər təklif etməklə Rusiya neftini Çin bazarından sıxışdırmağı planlaşdırır.
Qəzet yazır ki, Prezident Donald Trampın Pekinə səfərindən əvvəl ABŞ maliyyə naziri Skott Bessent çinli həmkarı ilə qarşıdakı danışıqların gündəliyinə Pekinin etirazına səbəb olacaq mövzunu daxil etməyi düşünür. Bu, Vaşinqtonun Çinin Rusiyadan neftin alışını azaltması istəyidir.
Bessent mart ayının ortalarında Parisdə çinli həmkarı, baş nazirin müavini Hi Lifenlə görüşəcək. Paris danışıqlarının əsas məqsədi iki lider arasında dialoq üçün əsas təşkil edəcək aprel sammiti zamanı Tramp və Çin lideri Si Cinpin arasında gələcək razılaşmaların strukturunu və əsas parametrlərini yekunlaşdırmaqdır.
Zirvə görüşünə hazırlıq çərçivəsində ABŞ nadir torpaq metallarının ixracına qoyulan məhdudiyyətlərin aradan qaldırılması müqabilində Pekinə mayeləşdirilmiş təbii qaz, soya və “Boinq” təyyarələrinin tədarükünün artırılmasını təklif edib. Çin də öz növbəsində əks tələblər irəli sürüb. Bu ticarət tariflərinin aşağı salınması, süni intellekt və mikroçiplərə qarşı sanksiyaların qaldırılması və Vaşinqtonun Tayvanın müstəqilliyi ilə bağlı mövqeyinin dəyişdirilməsidir.
Bu arada, Böyük Britaniya və Çin arasındakı münasibətlərdə də gərginlik yaşanır. Halbuki Böyük Britaniyanın baş naziri Kir Starmer yanvar ayında Çinə səfər edib, iki ölkə arasında əməkdaşlığın inkişafı mövzularını müzakirə etmişdi. Buna baxmayaraq, Böyük Britaniya Rusiya ilə əməkdaşlıq edən Çin şirkətlərinə sanksiyalar tətbiq edib. Londonun iddiaları sözdə ikili təyinatlı məhsullarla, yəni həm dövlətin iqtisadi ehtiyaclarını ödəyən sənaye sahələrində, həm də müdafiə sektorunda istifadə edilə bilən mallarla bağlıdır. Pekin isə Böyük Britaniyanın Çin-Rusiya ticarət münasibətlərinə müdaxiləsini yolverilməz hesab edib.
Pekini hazırda Rusiya-Ukrayna müharibəsinə görə Qərb ölkələri ilə üzləşdiyi problemlər deyil, Yaxın Şərqdəki müharibənin genişlənməsi narahat edir. Çin enerji resurslarının idxalında çətinliklərlə üzləşib. Çin həm ucuz İran neftindən məhrum olub, həm də bölgədəki müharibə səbəbindən Körfəz ölkələrindən neft ala bilmir. Pekinin Tehrana “Hörmüz boğazını bağlama” mesajı də nəticə verməyib.
Belə vəziyyətdə Ağ ev administrasiyasının Çinə ünvanladığı “Rusiyadan neft almayın” çağırışı nəticəsiz qalacaq. Vaşinqton Hindistandan da ucuz Rusiya neftinin alışını tələb etmişdi. Ancaq Yaxın Şərqdə müharibənin genişlənməsi Hindistanın neftayırma zavodlarını Rusiya neftindən tamamilə imtinasına əngəldir.

По данным осведомленных источников газеты США "Wall Street Journal", США планируют вытеснить российскую нефть с китайского рынка, предлагая Пекину собственные энергоресурсы и выгодные экономические стимулы.
Газета пишет, что до визита президента Дональда Трампа в Пекин министр финансов США Скотт Бессент намерен включить в повестку предстоящих переговоров тему, которая вызовет протест у Пекина. Речь идет о желании Вашингтона, чтобы Китай сократил закупки нефти у России.
Бессент встретится в середине марта в Париже со своим китайским коллегой, заместителем премьер-министра Хи Лифеном. Основная цель парижских переговоров — определить структуру и ключевые параметры будущих соглашений между Трампом и лидером Китая Си Цзиньпином во время апрельского саммита, который станет основой для диалога между двумя лидерами.
В рамках подготовки к саммиту США предложили Китаю увеличить поставки сжиженного природного газа, сои и самолетов "Боинг" в обмен на снятие ограничений на экспорт редкоземельных металлов. Китай, в свою очередь, выдвинул встречные требования — снижение торговых тарифов, отмену санкций против искусственного интеллекта и микрочипов, а также изменение позиции Вашингтона по вопросу независимости Тайваня.
Тем временем отношения между Великобританией и Китаем также обостряются. При этом в январе премьер-министр Великобритании Кир Стармер посещал Китай и обсуждал вопросы развития сотрудничества между двумя странами. Несмотря на это, Великобритания ввела санкции против китайских компаний, сотрудничающих с Россией. Лондон обосновывает свои требования продукцией двойного назначения, то есть товарами, применяемыми как в производственных отраслях, удовлетворяющих экономические нужды государства, так и в оборонном секторе. Пекин считает вмешательство Великобритании в торговые отношения между Китаем и Россией недопустимым.
В настоящее время Пекин больше беспокоит не конфликты с западными странами из-за войны России и Украины, а расширение войны на Ближнем Востоке. Китай сталкивается с трудностями в импорте энергоресурсов. Он лишился дешевой иранской нефти и не может приобрести нефть у стран Персидского залива из-за конфликта в регионе. Сообщение Пекина Тегерану о «закрытии Ормузского пролива» также не дало результата.
В такой ситуации призыв администрации Белого дома к Китаю «не покупать нефть у России» останется безрезультатным. Вашингтон также требовал от Индии прекратить закупки дешевой российской нефти. Однако расширение войны на Ближнем Востоке препятствует полному отказу нефтеперерабатывающих заводов Индии от российской нефти.