Rusiyanın "Varşavyanka" sualtı qayığının vurulması -
Ukrayna kəşfiyyat strukturlarının birgə əməliyyatı nəticəsində Novorossiysk limanında Rusiya Hərbi Dəniz Donanmasına məxsus sualtı qayıq partladılıb.
“636.3 Varşavyanka” layihəli dizel-elektrik mühərrikli sualtı qayıq "Sub Sea Baby" sualtı dronu ilə vurulub.
Politoloq Şahin Cəfərli Medianews.az-a açıqlamasında deyib ki, bu, tarixdə ilk belə hadisədir: “Bu layihəyə sovet dövründə, 1970-ci illərdə başlanıb və əsasən Varşava Müqaviləsi Təşkilatı ölkələrinə göndərmək üçün nəzərdə tutulduğundan "Varşavyanka" adı verilib. Eni 10 metr, uzunluğu 74 metr olan bu tip sualtı qayıqlar 300 metrə qədər dərinlikdə 45 sutka avtonom hərəkət edə bilir. İçərisində "Kalibr" qanadlı raketləri üçün 4 buraxıcı qurğu var. Bundan başqa, sualtı qayıq torpedolar və minalarla silahlanıb.
Ukrayna ordusu bundan əvvəl daha bir "Varşavyanka" tipli sualtı qayığı məhv edib. 2024-cü ilin avqustunda Sevastopol buxtasında təmirə dayanmış "Rostov-na-Donu" adlı gəmi raket zərbələri ilə batırılıb”.

The sinking of Russia's "Varshavyanka" submarine -
As a result of a joint operation by Ukrainian intelligence agencies, a submarine belonging to the Russian Navy was blown up at the Novorossiysk port.
The diesel-electric submarine of the "636.3 Varshavyanka" project was hit by the "Sub Sea Baby" underwater drone.
Political analyst Shahin Jafarli said in a statement to Medianews.az that this is the first such incident in history: "This project was started during the Soviet period, in the 1970s, and was mainly intended for Warsaw Pact countries, hence the name "Varshavyanka." These types of submarines, with a width of 10 meters and a length of 74 meters, can operate autonomously at depths up to 300 meters for 45 days. Inside, there are 4 launchers for 'Kalibr' cruise missiles. In addition, the submarine is armed with torpedoes and mines.
The Ukrainian army has previously destroyed another "Varshavyanka" type submarine. In August 2024, the ship named "Rostov-on-Don," which was docked for repairs in Sevastopol Bay, was sunk by missile strikes.”