Rusiyanın "Varşavyanka" sualtı qayığının vurulması -
Ukrayna kəşfiyyat strukturlarının birgə əməliyyatı nəticəsində Novorossiysk limanında Rusiya Hərbi Dəniz Donanmasına məxsus sualtı qayıq partladılıb.
“636.3 Varşavyanka” layihəli dizel-elektrik mühərrikli sualtı qayıq "Sub Sea Baby" sualtı dronu ilə vurulub.
Politoloq Şahin Cəfərli Medianews.az-a açıqlamasında deyib ki, bu, tarixdə ilk belə hadisədir: “Bu layihəyə sovet dövründə, 1970-ci illərdə başlanıb və əsasən Varşava Müqaviləsi Təşkilatı ölkələrinə göndərmək üçün nəzərdə tutulduğundan "Varşavyanka" adı verilib. Eni 10 metr, uzunluğu 74 metr olan bu tip sualtı qayıqlar 300 metrə qədər dərinlikdə 45 sutka avtonom hərəkət edə bilir. İçərisində "Kalibr" qanadlı raketləri üçün 4 buraxıcı qurğu var. Bundan başqa, sualtı qayıq torpedolar və minalarla silahlanıb.
Ukrayna ordusu bundan əvvəl daha bir "Varşavyanka" tipli sualtı qayığı məhv edib. 2024-cü ilin avqustunda Sevastopol buxtasında təmirə dayanmış "Rostov-na-Donu" adlı gəmi raket zərbələri ilə batırılıb”.

В результате совместной операции разведывательных структур Украины в порту Новороссийска был взорван подводный аппарат, принадлежащий Военно-морскому флоту России.
Дизель-электрическая подводная лодка проекта «636.3 Варшавянка» была поражена подводным дроном "Sub Sea Baby".
Политолог Шахин Джафарли в интервью Medianews.az заявил, что это первый в истории такой случай: «Работы над этим проектом начались в советский период, в 1970-х годах, и он был в основном предназначен для поставок странам Варшавского договора, отсюда и название "Варшавянка". Ширина этих подводных лодок составляет 10 метров, длина — 74 метра, они способны автономно действовать на глубине до 300 метров в течение 45 суток. Они оснащены 4 пусковыми установками для крылатых ракет "Калибр". Кроме того, подводная лодка вооружена торпедами и минами.
Ранее Вооружённые силы Украины уничтожили ещё одну подводную лодку типа "Варшавянка". В августе 2024 года в бухте Севастополя был потоплен ракетными ударами находящийся на ремонте корабль «Ростов-на-Дону»».