Trampla Xameneinin görüşü –
ABŞ dövlət katibi Marko Rubio deyib ki, prezident Donald Tramp İranın ali rəhbəri Seyid Əli Xamenei ilə görüşə hazırdır.
Belə bir variantı İran da nəzərdən keçirirsə, görüş üçün 3 mümkün variant ağla gəlir:
- Donald Tramp İrana səfər edir (aşağı ehtimal);
- Əli Xamenei ABŞ-yə səfər edir (mümkünsüz variant);
- Tramp və Xamenei üçüncü ölkədə görüşürlər (mürəkkəb ehtimal).
Əli Xamenei prezident olduğu vaxt xarici səfərlərə yollansa da, ali rəhbər olduqdan sonra başqa ölkəyə getməyib.
Xamenei xarici siyasətdə əsas qərarverici şəxsdir, lakin onun elan etdiyi prioritetlərin müzakirəsi üçün prezidentlik, diplomatik və təhlükəsizlik institutları səviyyəsində səfərlər həyata keçirilir. İran siyasi və dini dünyagörüşü ali rəhbəri İranın möhkəmliyi və öz nüfuzunu qoruyan şərtlərlə motivasiya edilir.
Buna görə, ali rəhbərin səfəri mümkünsüzdür, başqa yandan isə diplomatik protokol üçün də bərabər rütbə qarşı tərəfdə yoxdur. Ona görə də, Xameneinin görüş üçün səfəri ABŞ-dən ötrü əlçatmaz bir perspektivdir.
Digər səbəblər:
A) Xameninin təhlükəsizliyi üçün risklər də onun səfərlərini mümkünsüz edir.
B) Hipotetik olaraq səfər qərara alınsa belə, Xameneinin səhhəti buna imkan verməz.
Ancaq ABŞ-nin çağırışı İran üçün siqnaldır və ehtimalla Tehran Vaşinqtonla danışıqlar üçün ya prezidenti, ya xarici işlər nazirini, ya da Ali Milli Təhlükəsizlik Şurasını təlimatlandıracaq. ABŞ ilə danışıqlar kanalında Xarici İşlər Nazirliyi daha yüklü bir qurum kimi görünür, onun bir neçə dəfə ABŞ ilə müzakirələrdə iştirakı bu təəssüratı gücləndirir. Rusiya kanalı ilə danışıqlarda məsuliyyətin bölüşdürülməsində Ali Milli Təhlükəsizlik Şurasının payı yüksəkdir. Buna baxmayaraq ABŞ ilə müzakirələrdə "İranın xilaskarı" obrazını hansı institut və ya siyasi fiqurun yaradacağı da nəticələrə təsir edə bilər.
Donald Tramp dünya siyasətinə və beynəlxalq ictimaiyyətə sürprizlər gətirən eksklüziv bir siyasətçidir. Bu baxımdan o, birbaşa Xamenei ilə olmasa da, prezident Məsud Pezeşkianla danışıqların keçirilməsini təşviq edə bilər və bunun özü cari situasiyada Tehran üçün vacibdir.
ABŞ ilə İran strategiyaları arasında institusional rəqabətin nisbətən yumşaq rejimə keçməsi aktualdır. Güman ki, Vaşinqton və Tehran arasında ilkin mərhələlərdə kəşfiyyat diplomatiyası baş tutacaq.

Госсекретарь США Марко Рубио заявил, что президент Дональд Трамп готов встретиться с верховным лидером Ирана Сейидом Али Хаменеи.
Если Иран также рассматривает такой вариант, для встречи возможны 3 варианта:
- Дональд Трамп совершает визит в Иран (маловероятно);
- Али Хаменеи совершает визит в США (невозможный вариант);
- Трамп и Хаменеи встречаются в третьей стране (сложный вариант).
Хотя Али Хаменеи совершал зарубежные поездки, будучи президентом, после того, как стал верховным лидером, он ни разу не выезжал в другую страну.
Хаменеи является основным лицом, принимающим решения во внешней политике, однако для обсуждения его объявленных приоритетов совершаются визиты на уровне президентства, дипломатических и органов безопасности. Иранская политическая и религиозная мировоззренческая позиция верховного лидера мотивирована условиями, сохраняющими устойчивость и влияние Ирана.
Поэтому визит верховного лидера невозможен; с другой стороны, у другой стороны нет равного по рангу лица для дипломатического протокола. По этой причине для Хаменеи перспектива визита в США ради встречи невозможна.
Другие причины:
А) Риски для безопасности Хаменеи также делают невозможными его поездки.
Б) Даже если гипотетически визит будет решен, здоровье Хаменеи не позволит ему совершить поездку.
Однако приглашение США является сигналом для Ирана, и, вероятно, Тегеран поручит вести переговоры либо президенту, либо министру иностранных дел, либо Верховному совету национальной безопасности. В канале переговоров с США Министерство иностранных дел выглядит более влиятельным органом, его многочисленное участие в дискуссиях с США усиливает это впечатление. В переговорах с участием России большая доля ответственности лежит на Верховном совете национальной безопасности. Тем не менее, учреждение или политическая фигура, которая создаст образ «спасителя Ирана» в переговорах с США, также может повлиять на результаты.
Дональд Трамп – это эксклюзивный политик, приносящий сюрпризы мировой политике и международному сообществу. С этой точки зрения он может стимулировать переговоры с президентом Масудом Пезешкианом, даже если не будет напрямую встречаться с Хаменеи, и это очень важно для Тегерана в текущей ситуации.
Актуальна тенденция к постепенному смягчению институциональной конкуренции между стратегиями США и Ирана. Можно предположить, что на первоначальном этапе между Вашингтоном и Тегераном состоится разведывательная дипломатия.