Trampla Xameneinin görüşü –
ABŞ dövlət katibi Marko Rubio deyib ki, prezident Donald Tramp İranın ali rəhbəri Seyid Əli Xamenei ilə görüşə hazırdır.
Belə bir variantı İran da nəzərdən keçirirsə, görüş üçün 3 mümkün variant ağla gəlir:
- Donald Tramp İrana səfər edir (aşağı ehtimal);
- Əli Xamenei ABŞ-yə səfər edir (mümkünsüz variant);
- Tramp və Xamenei üçüncü ölkədə görüşürlər (mürəkkəb ehtimal).
Əli Xamenei prezident olduğu vaxt xarici səfərlərə yollansa da, ali rəhbər olduqdan sonra başqa ölkəyə getməyib.
Xamenei xarici siyasətdə əsas qərarverici şəxsdir, lakin onun elan etdiyi prioritetlərin müzakirəsi üçün prezidentlik, diplomatik və təhlükəsizlik institutları səviyyəsində səfərlər həyata keçirilir. İran siyasi və dini dünyagörüşü ali rəhbəri İranın möhkəmliyi və öz nüfuzunu qoruyan şərtlərlə motivasiya edilir.
Buna görə, ali rəhbərin səfəri mümkünsüzdür, başqa yandan isə diplomatik protokol üçün də bərabər rütbə qarşı tərəfdə yoxdur. Ona görə də, Xameneinin görüş üçün səfəri ABŞ-dən ötrü əlçatmaz bir perspektivdir.
Digər səbəblər:
A) Xameninin təhlükəsizliyi üçün risklər də onun səfərlərini mümkünsüz edir.
B) Hipotetik olaraq səfər qərara alınsa belə, Xameneinin səhhəti buna imkan verməz.
Ancaq ABŞ-nin çağırışı İran üçün siqnaldır və ehtimalla Tehran Vaşinqtonla danışıqlar üçün ya prezidenti, ya xarici işlər nazirini, ya da Ali Milli Təhlükəsizlik Şurasını təlimatlandıracaq. ABŞ ilə danışıqlar kanalında Xarici İşlər Nazirliyi daha yüklü bir qurum kimi görünür, onun bir neçə dəfə ABŞ ilə müzakirələrdə iştirakı bu təəssüratı gücləndirir. Rusiya kanalı ilə danışıqlarda məsuliyyətin bölüşdürülməsində Ali Milli Təhlükəsizlik Şurasının payı yüksəkdir. Buna baxmayaraq ABŞ ilə müzakirələrdə "İranın xilaskarı" obrazını hansı institut və ya siyasi fiqurun yaradacağı da nəticələrə təsir edə bilər.
Donald Tramp dünya siyasətinə və beynəlxalq ictimaiyyətə sürprizlər gətirən eksklüziv bir siyasətçidir. Bu baxımdan o, birbaşa Xamenei ilə olmasa da, prezident Məsud Pezeşkianla danışıqların keçirilməsini təşviq edə bilər və bunun özü cari situasiyada Tehran üçün vacibdir.
ABŞ ilə İran strategiyaları arasında institusional rəqabətin nisbətən yumşaq rejimə keçməsi aktualdır. Güman ki, Vaşinqton və Tehran arasında ilkin mərhələlərdə kəşfiyyat diplomatiyası baş tutacaq.

Khamenei's view on Trump –
U.S. Secretary of State Marco Rubio said that President Donald Trump is ready to meet with Iran’s Supreme Leader Seyyed Ali Khamenei.
If Iran is also considering such an option, three possible scenarios come to mind for the meeting:
- Donald Trump visits Iran (low probability);
- Ali Khamenei visits the U.S. (impossible option);
- Trump and Khamenei meet in a third country (complex probability).
Although Ali Khamenei traveled abroad when he was president, since becoming the Supreme Leader, he has not gone to another country.
Khamenei is the main decision-maker in foreign policy, but discussions of the priorities he announces are conducted through presidential, diplomatic, and security institutions via visits. Iran’s political and religious worldview of the Supreme Leader is motivated by conditions that preserve Iran’s firmness and its own prestige.
Therefore, the Supreme Leader’s visit is impossible, and on the other hand, the diplomatic protocol does not have an equal rank on the other side either. For this reason, Khamenei’s trip for a meeting is an unreachable prospect from the U.S.
Other reasons:
A) Risks to Khamenei’s security also make his travels impossible.
B) Even hypothetically if a trip were decided, Khamenei’s health would not allow it.
However, the U.S. invitation is a signal to Iran, and it is likely that Tehran will instruct either the president, the foreign minister, or the Supreme National Security Council to negotiate with Washington. The Ministry of Foreign Affairs appears as a more prominent body in the dialogue channel with the U.S., and its participation in several discussions with the U.S. strengthens this impression. In negotiations conducted through the Russian channel, the Supreme National Security Council has a significant role in sharing responsibility. Nonetheless, in talks with the U.S., the institution or political figure that creates the image of "Iran’s savior" can also influence outcomes.
Donald Trump is an exclusive politician who brings surprises to world politics and the international community. From this point of view, even if not directly with Khamenei, he may encourage negotiations with President Masoud Pezeshkian, and this itself is important for Tehran in the current situation.
The transition to a relatively soft regime between the institutional rivalry within the U.S. and Iran strategies is relevant. Probably, intelligence diplomacy will take place in the initial stages between Washington and Tehran.