“Ya pul verəcəyik, ya da qan töküləcək”
“Avropa İttifaqı (Aİ) liderlərini Ukraynanın maliyyələşdirilməsi ilə bağlı təcili qərar qəbul etməyə çağırıram, əks halda regionu böyük təhlükə gözləyir”.
“Qafqazinfo” xəbər verir ki, bunu Polşanın Baş naziri Donald Tusk deyib.
Dekabrın 18-də keçiriləcək Avropa İttifaqı Sammiti öncəsi jurnalistlərə açıqlama verən Tusk qeyd edib ki, maliyyə yardımı barədə qərarın gecikdirilməsi hərbi əməliyyatların kəskinləşməsinə və yeni faciələrə yol aça bilər.
“Hazırda qarşımızda sadə bir seçim var: ya bu gün pul verəcəyik, ya da sabah qan töküləcək. Mən burada təkcə Ukraynanı deyil, həm də bütün Avropanı nəzərdə tuturam. Bu məsuliyyətli qərarı yalnız Avropa liderləri qəbul edə bilər və onlar artıq lazımi səviyyədə iradə nümayiş etdirməlidirlər”, – deyə Baş nazir vurğulayıb.
Xatırladaq ki, Aİ diplomatları dondurulmuş Rusiya aktivlərindən əldə olunan gəlirlərin 2026-2027-ci illərdə Ukraynaya “kompensasiya krediti” şəklində verilməsi barədə ilkin razılığa gəliblər. Lakin bu məsələdə son sözü Sammit çərçivəsində dövlət başçıları deyəcək.
Bundan başqa, Avropa Komissiyasının rəhbəri Ursula fon der Lyayen də qeyd edib ki, bu zirvə görüşü Ukrayna üçün maliyyələşmə variantlarını yekunlaşdırmalıdır.

“I urge the European Union (EU) leaders to urgently make a decision regarding the financing of Ukraine, otherwise the region faces great danger.”
“Qafqazinfo” reports that this was said by Poland's Prime Minister Donald Tusk.
Speaking to journalists ahead of the European Union Summit to be held on December 18, Tusk noted that the delay in deciding on financial aid could lead to an escalation of military operations and new tragedies.
“Right now, we have a simple choice before us: either we provide the money today, or there will be bloodshed tomorrow. Here, I refer not only to Ukraine but to the whole of Europe. Only European leaders can make this responsible decision, and they must already demonstrate the necessary will,” the Prime Minister emphasized.
Recall that EU diplomats have reached a preliminary agreement on providing income from frozen Russian assets to Ukraine as a “compensation credit” in 2026-2027. However, the final word on this matter will be said by heads of state within the framework of the Summit.
Additionally, European Commission President Ursula von der Leyen also stated that this summit meeting should finalize the financing options for Ukraine.