“Ya pul verəcəyik, ya da qan töküləcək”
“Avropa İttifaqı (Aİ) liderlərini Ukraynanın maliyyələşdirilməsi ilə bağlı təcili qərar qəbul etməyə çağırıram, əks halda regionu böyük təhlükə gözləyir”.
“Qafqazinfo” xəbər verir ki, bunu Polşanın Baş naziri Donald Tusk deyib.
Dekabrın 18-də keçiriləcək Avropa İttifaqı Sammiti öncəsi jurnalistlərə açıqlama verən Tusk qeyd edib ki, maliyyə yardımı barədə qərarın gecikdirilməsi hərbi əməliyyatların kəskinləşməsinə və yeni faciələrə yol aça bilər.
“Hazırda qarşımızda sadə bir seçim var: ya bu gün pul verəcəyik, ya da sabah qan töküləcək. Mən burada təkcə Ukraynanı deyil, həm də bütün Avropanı nəzərdə tuturam. Bu məsuliyyətli qərarı yalnız Avropa liderləri qəbul edə bilər və onlar artıq lazımi səviyyədə iradə nümayiş etdirməlidirlər”, – deyə Baş nazir vurğulayıb.
Xatırladaq ki, Aİ diplomatları dondurulmuş Rusiya aktivlərindən əldə olunan gəlirlərin 2026-2027-ci illərdə Ukraynaya “kompensasiya krediti” şəklində verilməsi barədə ilkin razılığa gəliblər. Lakin bu məsələdə son sözü Sammit çərçivəsində dövlət başçıları deyəcək.
Bundan başqa, Avropa Komissiyasının rəhbəri Ursula fon der Lyayen də qeyd edib ki, bu zirvə görüşü Ukrayna üçün maliyyələşmə variantlarını yekunlaşdırmalıdır.

«Я призываю лидеров Европейского Союза (ЕС) срочно принять решение о финансировании Украины, в противном случае регион ожидает большая опасность».
Об этом сообщил премьер-министр Польши Дональд Туск, передает «Кавказинфо».
Выступая перед журналистами накануне Саммита Европейского Союза 18 декабря, Туск отметил, что задержка с решением о финансовой помощи может привести к обострению военных действий и новым трагедиям.
«Сейчас перед нами простой выбор: либо мы сегодня дадим деньги, либо завтра будет пролита кровь. Здесь я имею в виду не только Украину, но и всю Европу. Это ответственное решение могут принять только европейские лидеры, и им уже пора проявить необходимую волю», — подчеркнул премьер.
Напомним, что дипломаты ЕС достигли предварительной договоренности о предоставлении Украине доходов от замороженных российских активов в 2026-2027 годах в форме «компенсационного кредита». Однако окончательное слово по этому вопросу скажут главы государств в ходе Саммита.
Кроме того, председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен также отметила, что этот саммит должен окончательно определить варианты финансирования для Украины.