15 yaşında ana olan şəxsdən
Bakıvaxtı.az xəbər verir jki, Ucar rayon sakini 15 yaşlı yeniyetmə Ucar Rayon Mərkəzi Xəstəxanasının Doğum şöbəsinə yerləşdirilib.
Daxil olan məlumata görə RPŞ-nin İstintaq Bölməsində cinayət işi başlanılıb, cinayət işi üzrə istintaq tədbirləri davam etdirilir.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin mətbuat katibi Teymur Mərdanoğlu Bakıvaxtı.az-ın sorğusuna cavab olaraq bildirib ki, sosial şəbəkələrdə Ucar rayonunda yetkinlik yaşına çatmayan şəxsin uşaq dünyaya gətirməsi ilə bağlı yayılan məlumat əsasında Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən müvafiq araşdırmalara başlanılıb:
"Yerli icra hakimiyyəti orqanının təqdim etdiyi məlumata əsasən, yetkinlik yaşına çatmayan şəxs və yeni doğulmuş körpə hazırda tibb müəssisəsindədir, onların vəziyyəti qənaətbəxş olaraq qiymətləndirilir.
Faktla bağlı aidiyyəti qurumlar tərəfindən araşdırma davam etdirilir və nəticəsindən asılı olaraq yeniyetmənin valideynlərinin məsuliyyəti məsələsinə hüquqi qiymət veriləcək".
Komitə sözçüsü qeyd edib ki, bununla yanaşı, yetkinlik yaşına çatmayan şəxsin və körpənin hüquqlarının qorunması, onların sosial və psixoloji dəstəklə təmin olunması istiqamətində zəruri tədbirlər davam etdirilir.

Как мы сообщали, в Уджаре подросток родила ребенка.
Согласно информации, опубликованной Bakıvaxtı.az, 15-летняя жительница Уджарского района была госпитализирована в родильное отделение Центральной больницы Уджарского района.
По поступившим данным в следственном отделе отделения полиции было возбуждено уголовное дело, ведется расследование.
Пресс-секретарь Государственного комитета по делам семьи, женщин и детей Теймур Мерданоглу в ответ на запрос Bakıvaxtı.az сообщил, что по информации, распространяемой в социальных сетях о рождении ребенка у несовершеннолетнего в Уджарском районе, Государственный комитет по делам семьи, женщин и детей начал соответствующее расследование:
"По информации, предоставленной местными органами исполнительной власти, несовершеннолетний и новорожденный в настоящее время находятся в медицинском учреждении, их состояние оценивается как удовлетворительное.
Расследование по факту продолжается соответствующими органами, и в зависимости от результатов будет дана юридическая оценка ответственности родителей подростка".
Пресс-секретарь комитета также отметил, что в то же время предпринимаются необходимые меры по защите прав несовершеннолетнего и новорожденного, а также обеспечению их социальной и психологической поддержки.