15 yaşında ana olan şəxsdən
Bakıvaxtı.az xəbər verir jki, Ucar rayon sakini 15 yaşlı yeniyetmə Ucar Rayon Mərkəzi Xəstəxanasının Doğum şöbəsinə yerləşdirilib.
Daxil olan məlumata görə RPŞ-nin İstintaq Bölməsində cinayət işi başlanılıb, cinayət işi üzrə istintaq tədbirləri davam etdirilir.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin mətbuat katibi Teymur Mərdanoğlu Bakıvaxtı.az-ın sorğusuna cavab olaraq bildirib ki, sosial şəbəkələrdə Ucar rayonunda yetkinlik yaşına çatmayan şəxsin uşaq dünyaya gətirməsi ilə bağlı yayılan məlumat əsasında Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən müvafiq araşdırmalara başlanılıb:
"Yerli icra hakimiyyəti orqanının təqdim etdiyi məlumata əsasən, yetkinlik yaşına çatmayan şəxs və yeni doğulmuş körpə hazırda tibb müəssisəsindədir, onların vəziyyəti qənaətbəxş olaraq qiymətləndirilir.
Faktla bağlı aidiyyəti qurumlar tərəfindən araşdırma davam etdirilir və nəticəsindən asılı olaraq yeniyetmənin valideynlərinin məsuliyyəti məsələsinə hüquqi qiymət veriləcək".
Komitə sözçüsü qeyd edib ki, bununla yanaşı, yetkinlik yaşına çatmayan şəxsin və körpənin hüquqlarının qorunması, onların sosial və psixoloji dəstəklə təmin olunması istiqamətində zəruri tədbirlər davam etdirilir.

As we reported, a teenage girl gave birth in Ucar.
Bakıvaxtı.az reports that a 15-year-old teenager, a resident of Ucar district, has been admitted to the Maternity Department of the Ucar District Central Hospital.
According to the incoming information, a criminal case has been initiated in the Investigation Department of the Police Department, and investigative actions are ongoing regarding the case.
In response to the inquiry from Bakıvaxtı.az, Teymur Mərdanoğlu, the press secretary of the State Committee for Family, Women, and Children’s Issues, stated that based on the information circulating on social networks about a minor giving birth in Ucar district, the State Committee for Family, Women, and Children’s Issues has commenced the appropriate investigations:
"According to the information provided by the local executive authority, the minor and the newborn baby are currently in a medical institution, and their condition is assessed as satisfactory.
Investigations related to the fact are continuing by the relevant authorities, and depending on the results, the responsibility of the teenager’s parents will be legally evaluated."
The Committee spokesperson also noted that along with this, necessary measures are being taken to protect the rights of the minor and the baby, as well as to ensure their social and psychological support.