31 mart Azərbaycanlıların Soyqırımı Günündən 108 il ötür
1918-ci il 30 mart və 3 aprel tarixləri arasında Bakı şəhərində və Bakı quberniyasının müxtəlif bölgələrində, eləcə də Şamaxı, Quba, Xaçmaz, Lənkəran, Hacıqabul, Salyan, Zəngəzur, Qarabağ, Naxçıvan və digər ərazilərdə Bakı Soveti və daşnak erməni silahlı dəstələri azərbaycanlılara qarşı soyqırımı törədiblər.
Rəsmi mənbələrə əsasən, soyqırımı nəticəsində 12 minə yaxın azərbaycanlı qətlə yetirilib, on minlərlə insan itkin düşüb.
Rusiyada baş vermiş 1917-ci il fevral və oktyabr çevrilişlərindən məharətlə istifadə edən ermənilər öz iddialarını bolşevik bayrağı altında reallaşdırmağa nail olublar. 1918-ci ilin mart ayından etibarən Bakı Kommunası tərəfindən əksinqilabçı ünsürlərlə mübarizə şüarı altında Bakı quberniyasını azərbaycanlılardan təmizləmək məqsədi güdən mənfur planın həyata keçirilməsinə başlanılıb.
Mart qırğınları zamanı ermənilər bir çox qədim binaları, tarixi abidələri, o cümlədən ziyarətgahları, dünya memarlığının incilərindən sayılan İsmailiyyə binasını top atəşinə tutaraq dağıdıblar. Xəzər dənizində yerləşdirilmiş hərbi donanmanın açdığı atəş nəticəsində Cümə və Təzəpir məscidlərinin minarələri ağır zədə alıb. Daşnak silahlı dəstələri karvansarada vəhşicəsinə öldürdükləri insanların meyitlərini elə oradaca yandırıblar.
Zaqafqaziyanın sovetləşməsindən öz çirkin məqsədləri üçün istifadə edən ermənilər 1920-ci ildə Zəngəzuru və Azərbaycanın bir sıra digər torpaqlarını Ermənistan SSR-in ərazisi elan ediblər. Sonrakı dövrdə bu ərazilərdəki azərbaycanlıların deportasiya edilməsi siyasətini daha da genişləndirmək məqsədilə yeni vasitələrə əl atıblar. Bunun üçün onlar SSRİ Nazirlər Sovetinin 23 dekabr 1947-ci il "Ermənistan SSR-dən kolxozçuların və başqa azərbaycanlı əhalinin Azərbaycan SSR-in Kür-Araz ovalığına köçürülməsi haqqında" xüsusi qərarına və bunun əsasında 1948-1953-cü illərdə azərbaycanlıların öz tarixi torpaqlarından kütləvi surətdə deportasiyasına dövlət səviyyəsində nail olublar.
1988-ci ildə deportasiya siyasəti davam etdirilib və Ermənistanda yaşayan 300 minə yaxın azərbaycanlı evlərindən qovulub.
Qeyd edək ki, mart qırğınları ilə bağlı 1919 və 1920-ci ildə mart ayının 31-i Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti tərəfindən ümummilli matəm günü kimi qeyd edilib.
Azərbaycan müstəqillik qazandıqdan sonra xalqın tarixi keçmişinin obyektiv mənzərəsini yaratmaq imkanı əldə edilib. Ümummilli lider Heydər Əliyevin imzaladığı "Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında" 26 mart 1998-ci tarixli fərmanda bu hadisələrə siyasi qiymət verilib və azərbaycanlıların ermənilər tərəfindən soyqırımına məruz qalması ilk dəfə rəsmi surətdə bəyan edilib. 31 mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü hər il ölkəmizdə dövlət səviyyəsində qeyd edilir. Təsadüfi deyil ki, bu proses sonrakı mərhələdə Azərbaycanın xarici siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri kimi müəyyənləşib.
Son dövrdə Qubada 1918-ci il hadisələri zamanı ermənilərin törətdikləri kütləvi insan qətllərini aşkarlayan faktlar üzə çıxarılıb. Tapılmış saysız-hesabsız insan sümükləri bu qırğınlar zamanı erməni vandalizmini təsdiqləyən əyani dəlillərdir. Bu ərazidə on minlərlə insanın qətlə yetirilməsinin sübutu kimi və onların xatirəsinə ehtiram əlaməti olaraq Quba soyqırımı Memorial Kompleksi yaradılıb. Azərbaycan Hərbi Prokurorluğunun Memorial Soyqırımı Muzeyi də Azərbaycanın tarixi həqiqətlərinin, erməni millətçiləri tərəfindən xalqımıza qarşı həyata keçirilmiş qırğınların, qətliamların dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında mühüm əhəmiyyət kəsb edir.

Сегодня, 31 марта — День геноцида азербайджанцев.
В период с 30 марта по 3 апреля 1918 года в городе Баку и различных районах Бакинской губернии, а также в Шамахе, Кубе, Хачмазе, Лянкяране, Гаджикябуле, Саляне, Зангезуре, Карабахе, Нахчыване и других территориях армянские вооружённые формирования бакинских советов и дашнаков учинили геноцид против азербайджанцев.
По официальным данным, в результате геноцида было убито около 12 тысяч азербайджанцев, десятки тысяч человек пропали без вести.
Армяне мастерски воспользовались февральским и октябрьским переворотами 1917 года в России и сумели реализовать свои претензии под знаменем большевиков. Начиная с марта 1918 года, Бакинская коммуна начала осуществлять зловещий план очистки Бакинской губернии от азербайджанцев под лозунгом борьбы с антисоветскими элементами.
Во время мартовских массовых убийств армяне обстреляли и разрушили множество древних зданий, исторических памятников, в том числе святых мест, и здание Исмаилийе, являющееся жемчужиной мировой архитектуры. Минареты мечетей Джума и Тезепир получили серьёзные повреждения в результате обстрелов военного флота, расположенного в Каспийском море. Дашнакские вооружённые формирования сожгли трупы людей, жестоко убитых в караван-сарае, прямо там же.
Использовав советизацию Закавказья в своих грязных целях, армяне в 1920 году объявили Зангезур и ряд других территорий Азербайджана частью Армянской ССР. В последующем они прибегли к новым методам расширения политики депортации азербайджанцев с этих территорий. Для этого им удалось на государственном уровне обеспечить массовую депортацию азербайджанцев со своих исторических земель во время 1948-1953 годов на основе специального решения Совета Министров СССР от 23 декабря 1947 года «О переселении колхозников и другой азербайджанской населения из Армянской ССР в Кура-Аракский низменный район Азербайджанской ССР».
В 1988 году эта политика депортации продолжилась, и около 300 тысяч азербайджанцев, живших в Армении, были изгнаны из своих домов.
Отметим, что в связи с мартовскими резней 31 марта 1919 и 1920 годов в Азербайджанской Народной Республике этот день отмечался как всенародный день траура.
После обретения Азербайджаном независимости появилась возможность объективно осветить историческое прошлое народа. В указе, подписанном национальным лидером Гейдаром Алиевым 26 марта 1998 года «О геноциде азербайджанцев» этим событиям была дана политическая оценка, и впервые официально было провозглашено, что азербайджанцы подверглись геноциду со стороны армян. 31 марта — День геноцида азербайджанцев ежегодно отмечается в нашей стране на государственном уровне. Недаром этот процесс позднее стал одним из основных направлений внешней политики Азербайджана.
В последнее время в Кубе были выявлены факты массовых убийств, совершённых армянами во время событий 1918 года. Бесчисленные найденные человеческие кости являются наглядным доказательством армянского вандализма в этих резнях. В память о том, что подтверждает убийство десятков тысяч людей на этой территории и в знак уважения к ним, был создан Мемориальный комплекс геноцида в Кубе. Мемориальный музей геноцида Войсковой прокуратуры Азербайджана также имеет важное значение в донесении исторической правды Азербайджана и информации о резнях и массовых убийствах, осуществлённых армянскими националистами против нашего народа, до мировой общественности.