Abituriyentlərə SON ÇAĞIRIŞ:
Ali təhsil müəssisələrinə (11 illik) və ümumi (9 illik) orta təhsil bazasında orta ixtisas təhsili müəssisələrinə 2026-cı il fevralın 18-də başlanan ərizə qəbulu bu gün bitir.
Medianews.az Dövlət İmtahan Mərkəzinə istinadən xəbər verir ki, ərizə qəbulunda həm cari, həm də əvvəlki illərin məzunları iştirak edə bilər.
Hazırda universitet və kolleclərə qəbul üzrə ümumilikdə 129186 nəfər qeydiyyatdan keçib.
Bunlardan 125 775 nəfər ali məktəblər, 116 685 nəfər isə kolleclər üzrə qeydiyyatdan keçib.
Məlumat üçün bildirək ki, 2025-ci il buraxılış və ya test imtahalarının 1-ci mərhələsinin nəticəsi əsasında müsabiqəyə qoşulanların sayı 2734 nəfər, 2025-ci ildə "Azərbaycan dili (dövlət dili kimi)" fənni üzrə test imtahanında "məqbul" qiymət alıb, cari ildə bu imtahanda iştirak etmədən müsabiqəyə buraxılan abituriyentlərin sayı isə 1138 nəfərdir.
Qeyd edək ki, ərizələrini Sənəd Qəbulu Komissiyalarında təsdiq etdirməli olan abituriyentlər bu gün saat 17:00-dək müvafiq komissiyaya yaxınlaşmalıdırlar.

Final CALL to Applicants:
The application acceptance for higher education institutions (11-year) and secondary specialized education institutions based on general (9-year) secondary education, which started on February 18, 2026, ends today.
Medianews.az, citing the State Examination Center, reports that both current and previous years' graduates can participate in the application process.
Currently, a total of 129,186 people have registered for admission to universities and colleges.
Out of these, 125,775 people have registered for universities, and 116,685 people for colleges.
For your information, the number of participants joining the competition based on the results of the first stage of the 2025 graduation or test exams is 2,734, the number of applicants who received an "acceptable" grade in the "Azerbaijani language (as the state language)" test exam in 2025 and were admitted to the competition this year without participating in this exam is 1,138.
It should be noted that applicants who must confirm their applications at the Document Acceptance Commissions should approach the respective commission by 17:00 today.