Ailədə hörmətsiz davrananlar məsuliyyətə cəlb oluna bilərlər -
Ali Məhkəmə ilk dəfə ailə-hüquq münasibətlərindən irəli gələn şəxsiyyət hüquqlarının pozulması və bundan yaranan mənəvi zərərin ödənilməsi ilə bağlı hallara dair izah verib.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Ali Məhkəmə açıqlama yayıb.
Bildirilib ki, "Şəxsiyyət hüquqlarının müdafiəsi haqqında" 24 dekabr 2025-ci il tarixli Plenum Qərarında ailə-hüquq münasibətlərindən irəli gələn şəxsiyyət hüquqlarının xüsusi növü kimi ər-arvadın şəxsiyyət hüquqlarının mahiyyəti və bu hüquqlara müdaxiləni qadağan edən hallar aydınlaşdırılıb:
Ər-arvadın şəxsiyyət hüquqlarına nikaha daxil olmaq, boşanmaq, ər-arvadın hüquq bərabərliyi, ailə daxilində qarşılıqlı yardım və hörmət gözləmək, sərbəst surətdə soyad, məşğuliyyət, sənət seçmək hüquqları və ailə qanunvericiliyi ilə təsbit edilmiş digər qeyri-əmlak hüquqları aiddir.
Məişət zorakılığına məruz qoyma, psixi və fiziki şiddət, habelə təzyiq altında saxlama, ərin (arvadın) xəstəliyi, cərrahi əməliyyatı, müalicəsi, arvadın hamiləliyi ilə maraqlanmamaqla onu köməksiz vəziyyətdə qoyma, ailə sirrini və ya ərin (arvadın) şəxsi sirrini yayma, şərəf və ləyaqətini alçaltma, uşağın bioloji atası olmamasının müəyyən edilməsi, atalığa dair mübahisə açmaq hüququndan sui-istifadə edilməsi, hörmətsiz davranış sərgiləmə (iqtisadi, fiziki, sosial, emosional cəhətdən bəyənilmədiyini mütəmadi və ya kobud formada özünə və ya kənar şəxslərə bildirmə), saxta nikah bağlama (etibarsız nikah), yaşadığı evdən qanuni əsaslar olmadan çıxarılma və ailə qanunvericiliyinə zidd olan digər davranışlar ər-arvadın şəxsiyyət hüquqlarını pozur və mənəvi zərərin vurulma əsasını təşkil edir.
Ər-arvaddan birinin heç bir qanuni əsas, o cümlədən digərinin razılığı olmadan şəxsi və ya ailə sirri təşkil edən məlumatları yayması qadağandır. Məsələn, şəxsi yazışmalar, keçmişi ilə bağlı məlumatlar, ər-arvad arasındakı şəxsi münasibətlər (emosional, cinsi və s.), ailədaxili davranışlar, uşaqların mənşəyi, övladlığa götürmə ilə bağlı məlumatlar, həmçinin ailə üçün məxfi və həssas xarakter daşıyan digər məlumatlar.
Atalığı mübahisələndirən şəxsin öz övladı kimi qəbul etdiyi, qayğı göstərdiyi, böyüməsində, təhsilində və tərbiyəsində iştirak etdiyi uşağın bioloji atası olmaması faktının müəyyən edilməsi, həmin şəxsin valideynik hüquqlarını pozmaqla yanaşı, işin hallarından asılı olaraq atanın şərəf və ləyaqətinin alçaldılmasına da səbəb ola bilər.
Atalığa dair mübahisə açmaq hüququndan sui-istifadə, bu tələbin qərəzli olaraq qaldırılması, habelə vicdansızcasına açıq-aşkar əsassız iddianın verilməsi isə işin hallarından asılı olaraq arvadın şərəf və ləyaqətinin alçaldılmasına, habelə digər şəxsiyyət hüquqlarının pozulmasına səbəb ola bilər.
Hörmətsiz davranış sərgiləmə - ər-arvaddan birinin digərini bəyənməməsini ləyaqətini alçaldacaq tərzdə özünə və ya kənar şəxslərə bildirməsində ifadə oluna bilər. Məsələn, ər-arvaddan birinin digərinin xarici görünüşünə lağ etməsi, lazımsız, dəyərsiz olduğunu bildirməsi və bu kimi ləyaqətin alçaldılmasına səbəb olan digər kobud ifadələr işlətməsi.
Etibarsız nikah nəticəsində mənəvi zərərin ödənilməsi zamanı saxta nikahın bağlanmasında cavabdehin təqsiri, nikahın etibarsızlığını aradan qaldıran halların mövcudluğu, iddiaçının özünün nikah bağlanarkən etibarsızlıq şərtləri barədə məlumatlı olub-olmaması nəzərə alınır.
Ər-arvaddan birinin ayrılmaq və ya boşanmaq istəməsi, qanunla nəzərdə tutulmuş digər imkanlardan istifadə etməsi pozuntu hesab edilmir. Məsələn, nikah dövründə birgə əmlakın bölgüsü barədə iddianın qaldırılması və ya buna dair nikah müqaviləsinin bağlanmasının təklif edilməsi və digər bu kimi hüquqi imkanlardan istifadə qanunidir.
Bundan başqa, nikah münasibətlərinin faktiki pozulmasından sonra edilən bir sıra hərəkətlər də ər-arvadın şəxsiyyət hüquqlarının pozulması hesab edilmir və mənəvi zərərin vurulması əsasını təşkil edə bilməz. Məsələn, arvada (ərə) maddi yardım və qayğı göstərməmə, xəstəliyi ilə maraqlanmama və ər-arvad münasibətlərindən irəli gələn digər öhdəlikləri icra etməmə və s.
Mənəvi zərərin həcmi müəyyən edilərkən ümumi meyarlarla yanaşı xüsusi olaraq evliliyin müddəti, ər-arvadın yaşı, yenidən evlənmə imkanları, sağlamlıq vəziyyəti digər xüsusi hallar nəzərə alınır.
Xüsusi olaraq qeyd edilməlidir ki, şəxsin yalnız şəxsiyyət, yəni qeyri-əmlak hüquqlarının pozulması ona mənəvi zərərin vurulmasına səbəb ola bilər. Şəxsin əmlak hüquqlarının pozulması birbaşa mənəvi zərərin yaranmasına səbəb olmasa da, bəzi hallarda mənəvi zərər vurulmasına gətirib çıxara bilər.
Ərin-arvadın bir-birindən aliment və əlavə xərclər almaq hüququ da əmlak hüquqlarıdır. Bu hüquqların pozulması yalnız o halda mənəvi zərərə səbəb olacaq ki, şəxsiyyət hüquqlarının pozulmasına gətirib çıxarsın. Məsələn, arvadına (ərinə) aliment ödəmək öhdəliyi olan ərin (arvadın) bu vəzifəsini yerinə yetirməməsi nəticəsində maddi zərər yaranır, lakin alimentin ödənilməməsi nəticəsində əmək qabiliyyəti olmayan və maddi yardıma ehtiyacı olan qarşı tərəfin müalicə ala bilməməsi səbəbindən səhhəti pisləşərsə, artıq mənəvi zərər əsası yarana bilər.

Those who behave disrespectfully in the family can be held accountable -
The Supreme Court has for the first time provided an explanation regarding cases of violation of personal rights arising from family-law relations and the compensation for the resulting moral damage.
Medianews.az reports that the Supreme Court has issued a statement on this matter.
It was noted that the Plenum Decision dated December 24, 2025, "On the Protection of Personal Rights," clarifies the essence of the personal rights of husband and wife as a special type of personal rights arising from family-law relations and the circumstances prohibiting interference with these rights:
The personal rights of husband and wife include entering into marriage, divorce, equality of rights of husband and wife, mutual assistance and respect within the family, the right to freely choose surname, occupation, profession, and other non-property rights established by family legislation.
Acts such as subjecting to domestic violence, psychological and physical violence, coercion, neglecting to care about the illness, surgical operation, treatment of the spouse, or the pregnancy of the wife leaving them helpless, disclosing family secrets or the personal secrets of the husband (wife), degrading honor and dignity, determination of the absence of biological fatherhood of the child, abuse of the right to dispute paternity, disrespectful behavior (expressing disapproval towards oneself or others continually or in a coarse manner economically, physically, socially, emotionally), entering into a sham marriage (invalid marriage), eviction from the residence without legal grounds, and other behaviors contrary to family legislation violate the personal rights of the husband and wife and constitute grounds for moral damage.
It is prohibited for either spouse to disclose information that constitutes personal or family secrets without any legal basis, including without the consent of the other. For example, personal correspondences, information about past, personal relationships between husband and wife (emotional, sexual, etc.), intra-family behavior, origin of children, information about adoption, as well as other confidential and sensitive information related to the family.
The fact that the person disputing paternity is not the biological father of the child they accepted as their own, cared for, and participated in their upbringing, education, and training, while violating parental rights, depending on the circumstances of the case, can also lead to degradation of the father's honor and dignity.
Abuse of the right to dispute paternity, filing a claim maliciously, and the immoral submission of an obviously unfounded claim may, depending on the circumstances, result in the degradation of the wife’s honor and dignity, as well as violation of other personal rights.
Disrespectful behavior can be expressed in the form of one spouse’s disapproval of the other in a way that degrades dignity towards themselves or others. For example, one spouse mocking the other’s appearance, calling them unnecessary or worthless, and using other coarse expressions that degrade dignity.
When compensating moral damage resulting from an invalid marriage, the defendant’s fault in contracting the sham marriage, existence of circumstances eliminating the invalidity of the marriage, and whether the claimant was informed about the conditions of invalidity when entering into the marriage are taken into account.
One spouse’s desire to separate or divorce, or to use other means prescribed by law, is not considered a violation. For example, raising a claim for division of jointly owned property during the marriage, or proposing a prenuptial agreement related to it, and similar legal possibilities is lawful.
Furthermore, certain actions after the factual breakdown of marital relations are not considered violations of the personal rights of the husband and wife and cannot form the basis for moral damage. For example, failure to provide material assistance and care to the spouse, neglect of their illness, and failure to fulfill other obligations arising from the husband and wife relationship, and so on.
When determining the amount of moral damage, in addition to general criteria, specific factors such as duration of the marriage, age of the spouses, opportunities to remarry, health status, and other special circumstances are considered.
It should be specifically noted that only the violation of a person’s personal, i.e., non-property rights may cause moral damage. Violation of a person’s property rights does not directly cause moral damage but in some cases can lead to moral damage.
The right of husband and wife to receive alimony and additional expenses from each other are also property rights. Violation of these rights will cause moral damage only if it leads to violation of personal rights. For example, if the husband (wife), obligated to pay alimony to his wife (her husband), fails to fulfill this duty resulting in material damage, but if due to non-payment of alimony the party who is unable to work and needs material assistance cannot receive treatment and their health deteriorates, moral damage grounds may arise.