Ailədə hörmətsiz davrananlar məsuliyyətə cəlb oluna bilərlər -
Ali Məhkəmə ilk dəfə ailə-hüquq münasibətlərindən irəli gələn şəxsiyyət hüquqlarının pozulması və bundan yaranan mənəvi zərərin ödənilməsi ilə bağlı hallara dair izah verib.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Ali Məhkəmə açıqlama yayıb.
Bildirilib ki, "Şəxsiyyət hüquqlarının müdafiəsi haqqında" 24 dekabr 2025-ci il tarixli Plenum Qərarında ailə-hüquq münasibətlərindən irəli gələn şəxsiyyət hüquqlarının xüsusi növü kimi ər-arvadın şəxsiyyət hüquqlarının mahiyyəti və bu hüquqlara müdaxiləni qadağan edən hallar aydınlaşdırılıb:
Ər-arvadın şəxsiyyət hüquqlarına nikaha daxil olmaq, boşanmaq, ər-arvadın hüquq bərabərliyi, ailə daxilində qarşılıqlı yardım və hörmət gözləmək, sərbəst surətdə soyad, məşğuliyyət, sənət seçmək hüquqları və ailə qanunvericiliyi ilə təsbit edilmiş digər qeyri-əmlak hüquqları aiddir.
Məişət zorakılığına məruz qoyma, psixi və fiziki şiddət, habelə təzyiq altında saxlama, ərin (arvadın) xəstəliyi, cərrahi əməliyyatı, müalicəsi, arvadın hamiləliyi ilə maraqlanmamaqla onu köməksiz vəziyyətdə qoyma, ailə sirrini və ya ərin (arvadın) şəxsi sirrini yayma, şərəf və ləyaqətini alçaltma, uşağın bioloji atası olmamasının müəyyən edilməsi, atalığa dair mübahisə açmaq hüququndan sui-istifadə edilməsi, hörmətsiz davranış sərgiləmə (iqtisadi, fiziki, sosial, emosional cəhətdən bəyənilmədiyini mütəmadi və ya kobud formada özünə və ya kənar şəxslərə bildirmə), saxta nikah bağlama (etibarsız nikah), yaşadığı evdən qanuni əsaslar olmadan çıxarılma və ailə qanunvericiliyinə zidd olan digər davranışlar ər-arvadın şəxsiyyət hüquqlarını pozur və mənəvi zərərin vurulma əsasını təşkil edir.
Ər-arvaddan birinin heç bir qanuni əsas, o cümlədən digərinin razılığı olmadan şəxsi və ya ailə sirri təşkil edən məlumatları yayması qadağandır. Məsələn, şəxsi yazışmalar, keçmişi ilə bağlı məlumatlar, ər-arvad arasındakı şəxsi münasibətlər (emosional, cinsi və s.), ailədaxili davranışlar, uşaqların mənşəyi, övladlığa götürmə ilə bağlı məlumatlar, həmçinin ailə üçün məxfi və həssas xarakter daşıyan digər məlumatlar.
Atalığı mübahisələndirən şəxsin öz övladı kimi qəbul etdiyi, qayğı göstərdiyi, böyüməsində, təhsilində və tərbiyəsində iştirak etdiyi uşağın bioloji atası olmaması faktının müəyyən edilməsi, həmin şəxsin valideynik hüquqlarını pozmaqla yanaşı, işin hallarından asılı olaraq atanın şərəf və ləyaqətinin alçaldılmasına da səbəb ola bilər.
Atalığa dair mübahisə açmaq hüququndan sui-istifadə, bu tələbin qərəzli olaraq qaldırılması, habelə vicdansızcasına açıq-aşkar əsassız iddianın verilməsi isə işin hallarından asılı olaraq arvadın şərəf və ləyaqətinin alçaldılmasına, habelə digər şəxsiyyət hüquqlarının pozulmasına səbəb ola bilər.
Hörmətsiz davranış sərgiləmə - ər-arvaddan birinin digərini bəyənməməsini ləyaqətini alçaldacaq tərzdə özünə və ya kənar şəxslərə bildirməsində ifadə oluna bilər. Məsələn, ər-arvaddan birinin digərinin xarici görünüşünə lağ etməsi, lazımsız, dəyərsiz olduğunu bildirməsi və bu kimi ləyaqətin alçaldılmasına səbəb olan digər kobud ifadələr işlətməsi.
Etibarsız nikah nəticəsində mənəvi zərərin ödənilməsi zamanı saxta nikahın bağlanmasında cavabdehin təqsiri, nikahın etibarsızlığını aradan qaldıran halların mövcudluğu, iddiaçının özünün nikah bağlanarkən etibarsızlıq şərtləri barədə məlumatlı olub-olmaması nəzərə alınır.
Ər-arvaddan birinin ayrılmaq və ya boşanmaq istəməsi, qanunla nəzərdə tutulmuş digər imkanlardan istifadə etməsi pozuntu hesab edilmir. Məsələn, nikah dövründə birgə əmlakın bölgüsü barədə iddianın qaldırılması və ya buna dair nikah müqaviləsinin bağlanmasının təklif edilməsi və digər bu kimi hüquqi imkanlardan istifadə qanunidir.
Bundan başqa, nikah münasibətlərinin faktiki pozulmasından sonra edilən bir sıra hərəkətlər də ər-arvadın şəxsiyyət hüquqlarının pozulması hesab edilmir və mənəvi zərərin vurulması əsasını təşkil edə bilməz. Məsələn, arvada (ərə) maddi yardım və qayğı göstərməmə, xəstəliyi ilə maraqlanmama və ər-arvad münasibətlərindən irəli gələn digər öhdəlikləri icra etməmə və s.
Mənəvi zərərin həcmi müəyyən edilərkən ümumi meyarlarla yanaşı xüsusi olaraq evliliyin müddəti, ər-arvadın yaşı, yenidən evlənmə imkanları, sağlamlıq vəziyyəti digər xüsusi hallar nəzərə alınır.
Xüsusi olaraq qeyd edilməlidir ki, şəxsin yalnız şəxsiyyət, yəni qeyri-əmlak hüquqlarının pozulması ona mənəvi zərərin vurulmasına səbəb ola bilər. Şəxsin əmlak hüquqlarının pozulması birbaşa mənəvi zərərin yaranmasına səbəb olmasa da, bəzi hallarda mənəvi zərər vurulmasına gətirib çıxara bilər.
Ərin-arvadın bir-birindən aliment və əlavə xərclər almaq hüququ da əmlak hüquqlarıdır. Bu hüquqların pozulması yalnız o halda mənəvi zərərə səbəb olacaq ki, şəxsiyyət hüquqlarının pozulmasına gətirib çıxarsın. Məsələn, arvadına (ərinə) aliment ödəmək öhdəliyi olan ərin (arvadın) bu vəzifəsini yerinə yetirməməsi nəticəsində maddi zərər yaranır, lakin alimentin ödənilməməsi nəticəsində əmək qabiliyyəti olmayan və maddi yardıma ehtiyacı olan qarşı tərəfin müalicə ala bilməməsi səbəbindən səhhəti pisləşərsə, artıq mənəvi zərər əsası yarana bilər.

Верховный суд впервые дал разъяснения по случаям нарушения личных прав, возникающих из семейно-правовых отношений, и возмещения морального вреда, вызванного этим.
Medianews.az сообщает, что Верховный суд опубликовал по этому поводу заявление.
Отмечается, что в Постановлении Пленума от 24 декабря 2025 года «О защите личных прав» в качестве особого вида личных прав, вытекающих из семейно-правовых отношений, разъяснена сущность личных прав супругов и запрещённые случаи вмешательства в эти права:
К личным правам супругов относятся вступление в брак, развод, равенство прав супругов, ожидание взаимной помощи и уважения в семье, право свободно выбирать фамилию, занятие, профессию, а также другие нематериальные права, закреплённые семейным законодательством.
Проявление бытового насилия, психического и физического насилия, удержание под давлением, невнимание к болезни, хирургической операции, лечению супруга (супруги), беременности супруги, оставление её в беспомощном состоянии, разглашение семейной тайны или личной тайны супруга (супруги), унижение чести и достоинства, установление факта, что ребенок не является биологическим отцом, злоупотребление правом на предъявление спора об отцовстве, проявление неуважительного поведения (экономическое, физическое, социальное, эмоциональное выражение неудовольствия в постоянной или грубой форме с сообщением о нём себе или посторонним лицам), заключение фиктивного брака (недействительного брака), выселение из совместно занимаемого дома без законных оснований и иные действия, противоречащие семейному законодательству, нарушают личные права супругов и являются основанием для возмещения морального вреда.
Запрещается одному из супругов распространять без какого-либо законного основания, в том числе без согласия другого, сведения, составляющие личную или семейную тайну. Например, личная переписка, информация о прошлом, личные отношения между супругами (эмоциональные, сексуальные и др.), внутрисемейное поведение, происхождение детей, сведения об усыновлении, а также другая конфиденциальная и чувствительная информация, касающаяся семьи.
Установление факта того, что лицо, оспаривающее отцовство, не является биологическим отцом ребёнка, которого оно признало своим, заботилось о нём и участвовало в его воспитании и образовании, помимо нарушения родительских прав этого лица, в зависимости от обстоятельств дела может привести к унижению чести и достоинства отца.
Злоупотребление правом на предъявление спора об отцовстве, необоснованные или злонамеренные требования, а также сознательное предъявление явно необоснованного иска могут в зависимости от обстоятельств дела привести к унижению чести и достоинства супруги, а также к нарушению других личных прав.
Проявление неуважительного поведения может выражаться в том, что один из супругов выражает своё недовольство другим способом, унижающим достоинство, сообщая об этом себе или посторонним лицам. Например, насмешки одного супруга над внешним видом другого, сообщение о ненужности, никчёмности и иные грубые выражения, которые приводят к унижению достоинства.
При возмещении морального вреда вследствие недействительного брака учитываются вина ответчика при заключении фиктивного брака, наличие обстоятельств, устраняющих недействительность брака, а также осведомлённость истца об условиях недействительности при заключении брака.
Желание одного из супругов прекратить отношения или развестись, а также использование других возможностей, предусмотренных законом, не считается нарушением. Например, предъявление исков о разделе совместного имущества во время брака или предложение заключить брачный договор и иное использование подобных правомерных возможностей является законным.
Кроме того, некоторые действия, совершённые после фактического разрыва брачных отношений, также не считаются нарушением личных прав супругов и не могут служить основанием для возмещения морального вреда. Например, отказ супругу (супруге) в материальной помощи и заботе, невнимание к его болезни и неисполнение других обязанностей, вытекающих из брачных отношений.
При определении объёма морального вреда наряду с общими критериями учитываются специально срок брака, возраст супругов, возможности повторного замужества/женитьбы, состояние здоровья и другие особые обстоятельства.
Особо следует отметить, что моральный вред может наступить лишь в случае нарушения личных, то есть нематериальных прав лица. Нарушение имущественных прав само по себе не приводит напрямую к моральному вреду, однако в некоторых случаях может его вызвать.
Право супругов на получение алиментов и дополнительных расходов также относится к имущественным правам. Нарушение этих прав приводит к моральному вреду только в случае, если оно влечёт за собой нарушение личных прав. Например, если супруг, обязанный выплачивать алименты, не выполняет свои обязанности, возникает материальный ущерб, но если вследствие неуплаты алиментов нет возможности лечиться у нетрудоспособного и нуждающегося в материальной помощи лица, что приводит к ухудшению его здоровья, тогда уже может возникать основание для возмещения морального вреда.