Avropa ölkəsində 133 oyunun nəticəsi ləğv edilə bilər -
Niderland futbol çempionatında keçirilmiş ən azı 133 oyunun nəticələri oyunçuların qeydiyyatındakı səhvlərə görə ləğv oluna bilər.
Medianews.az xəbər verir ki, bəzi futbolçular İndoneziya, Surinam və Kabo-Verde vətəndaşlığı alaraq həmin ölkələrin milli komandalarında çıxış etmək imkanı qazanıblar. Lakin Niderland qanunvericiliyinə əsasən, onlar Avropa İttifaqı vətəndaşlığını itirdikləri üçün iş icazəsi almalı idilər. Buna baxmayaraq, zəruri sənədlər əldə olunmayıb.
Qeyd olunur ki, problemi ilk olaraq “NAC Breda” klubu qaldırıb. Komanda “Go Ahead Eagles” ilə oyunun (0:6) təkrar keçirilməsini tələb edib. Səbəb isə müdafiəçi Dean James-in bu oyunda iştirakı olub, onun İndoneziya vətəndaşlığı var.
Niderland Kral Futbol İttifaqı bu tələbi rədd edib, lakin klub qərarı məhkəmədə mübahisələndirib. Bundan əlavə, “Ajax”, “Feyenoord”, “Telstar”, “Volendam” və “Heracles” klublarının da məhkəməyə müraciət etdiyi bildirilir. Yekun qərarın mayın 4-də açıqlanacağı gözlənilir.//Lent.az

Результаты как минимум 133 матчей чемпионата Нидерландов могут быть аннулированы из-за ошибок в регистрации игроков.
Как сообщает Medianews.az, некоторые футболисты получили гражданство Индонезии, Суринама и Кабо-Верде и получили возможность выступать за национальные команды этих стран. Однако в соответствии с законодательством Нидерландов, поскольку они утратили гражданство Европейского Союза, им необходимо было получить разрешение на работу. Тем не менее необходимые документы не были получены.
Отмечается, что проблему впервые поднял клуб «NAC Бреда». Команда потребовала повторного проведения матча с «Go Ahead Eagles» (0:6). Причина в участии защитника Дина Джеймса в этом матче, у которого имеется гражданство Индонезии.
Королевская футбольная ассоциация Нидерландов отклонила эту претензию, однако клуб обжаловал решение в суде. Также сообщается, что в суд обратились клубы «Аякс», «Фейеноорд», «Телстар», «Волендам» и «Гераклес». Ожидается, что окончательное решение будет объявлено 4 мая.