Ayda suyun necə əmələ gəldiyi
Ayda suyun böyük bir hadisə nəticəsində deyil, milyardlarla il ərzində tədricən toplana biləcəyi müəyyən edilib.
Medianews.az Publika.az-a istinadla xəbər verir ki, aparılan tədqiqata əsasən, suyun 3-3,5 milyard il ərzində tədricən toplandığı ehtimal olunur.
Alimlər suyun qəfildən, məsələn, böyük kometin toqquşmasından sonra əmələ gəlməsi fərziyyəsini rədd ediblər.
“Bunun əvəzinə bir neçə mənbə nəzərdən keçirilir. Bunlar, Ayın daxilindən suyu çıxara bilən qədim vulkanizm, kometalar və asteroidlər, həmçinin günəş küləyidir. Bu zaman hidrogen Ay səthi ilə qarşılıqlı təsirə girərək su əmələ gətirir. Buz isə “soyuq tələlər” adlanan yerlərdə, milyardlarla il Günəş işığı düşməyən, daimi kölgədə qalan kraterlərdə qorunur”, - məlumatda qeyd olunub.
NASA missiyalarının məlumatları vasitəsilə alimlər müəyyən ediblər ki, məhz ən qədim və ən uzun müddət kölgədə qalan kraterlər ən çox buz ehtiva edir. Məsələn, Ayın cənub qütbündə yerləşən və 3 milyard ildən çoxdur kölgədə qalan Havort krateri suyun əsas “anbarlarından” biri ola bilər.
Tədqiqatın aparıcı müəllifi Oded Aharonssonun sözlərinə görə, Ayda suyun mənşəyini anlamaq təkcə elm üçün deyil, gələcək missiyalar üçün də vacibdir. Buzu içməli su mənbəyi kimi, hətta hidrogen və oksigenə parçalamaqla yanacaq kimi istifadə etmək mümkündür.

Было установлено, что вода на Луне могла накапливаться не в результате одного большого события, а постепенно в течение миллиардов лет.
Medianews.az со ссылкой на Publika.az сообщает, что согласно проведённому исследованию, предполагается, что вода накапливалась постепенно в течение 3-3,5 миллиарда лет.
Учёные отвергли гипотезу о том, что вода возникла внезапно, например, после столкновения с крупной кометой.
«Вместо этого рассматривается несколько источников. Это древний вулканизм, способный выводить воду из глубин Луны, кометы и астероиды, а также солнечный ветер. При этом водород взаимодействует с лунной поверхностью, образуя воду. Лёд же сохраняется в так называемых „холодных ловушках“ — местах, которые на протяжении миллиардов лет остаются в глубокой тени и не освещаются Солнцем», — говорится в сообщении.
С помощью данных миссий NASA учёные определили, что именно самые древние кратеры, которые дольше всего находятся в тени, содержат наибольшее количество льда. Например, кратер Хаворт, расположенный на южном полюсе Луны и находящийся в тени более 3 миллиардов лет, может быть одним из основных «хранилищ» воды.
По словам ведущего автора исследования Одеда Ахаронсона, понимание происхождения воды на Луне важно не только для науки, но и для будущих миссий. Лёд может использоваться как источник питьевой воды, а также разлагаться на водород и кислород для получения топлива.