Azəraycanın xarici ticarətinin bir ili –
Dövlət Gömrük Komitəsinin hesabatına görə, Azərbaycan 2025-ci ildə 180 ölkə ilə ticarət əməliyyatı aparıb, ixrac 25 milyard dolları, idxal 24,3 milyard dolları ötüb.
Medianews.az bildirir ki, ticarət tərəfdaşlarının ilk beşliyində İtaliya, Türkiyə, Rusiya, Çin və İsveçrə qərar tutub, ixracda İtaliya, idxalda Çin öndə gəlib.
Statistikaya əsasən, ixracın 7,06 faizi MDB ölkələrinə, 67,66 faizi Avropa İttifaqı ölkələrinə, 25,28 faizi başqa ölkələrə yönəlib, idxalda MDB-nin payı 24,07 faiz, Avropa İttifaqının payı 11,59 faiz, başqa ölkələrin payı 64,34 faiz olub.
Neft-qaz sektoru üzrə 21,4 milyard dollar dəyərində ixrac qeydə alınıb. İlk sıralarda bu məhsullar da var: meyvə-tərəvəz - 901,5 milyon dollar, plastmas və ondan hazırlanan məmulatlar - 361,2 milyon dollar, kimya sənayesi məhsulları - 316,4 milyon dollar.
İdxalın ilk üçlüyündə maşın, mexanizm, elektrik aparatları, avadanlıqlar və onların hissələri (3,7 milyard dollar), nəqliyyat vasitələri və onların hissələri (3,1 milyard dollar), yeyinti məhsulları (2,5 milyard dollar) göstərilir.

One year of Azerbaijan's foreign trade –
According to the report of the State Customs Committee, Azerbaijan conducted trade operations with 180 countries in 2025, with exports exceeding 25 billion dollars and imports exceeding 24.3 billion dollars.
Medianews.az reports that the top five trade partners are Italy, Turkey, Russia, China, and Switzerland, with Italy leading in exports and China leading in imports.
According to statistics, 7.06% of exports were directed to CIS countries, 67.66% to European Union countries, and 25.28% to other countries; for imports, the share of the CIS was 24.07%, the European Union's share was 11.59%, and other countries accounted for 64.34%.
Exports in the oil and gas sector amounted to 21.4 billion dollars. The top three also include these products: fruits and vegetables - 901.5 million dollars, plastics and products made from them - 361.2 million dollars, chemical industry products - 316.4 million dollars.
The top three imports are machinery, mechanisms, electrical apparatus, equipment and their parts (3.7 billion dollars), transport vehicles and their parts (3.1 billion dollars), food products (2.5 billion dollars).