Azərbaycanda "Yer saatı 2026" beynəlxalq kampaniyası qeyd edilib
"Yer saatı" beynəlxalq kampaniyasının Azərbaycan üzrə rəsmi əlaqələndiricisi olan IDEA İctimai Birliyinin və Ümumdünya Təbiəti Mühafizə Fondunun (WWF) birgə təşkilatçılığı ilə "Yer saatı 2026" (Earth Hour 2026) beynəlxalq kampaniyasına həsr olunmuş kütləvi aksiya keçirilib.
IDEA-dan Medianews.az-a bildirilib ki, kampaniyaya qoşulan 80-ə yaxın qurum və təşkilat yerli vaxtla saat 20:30-dan başlayaraq inzibati binalarının fasad işıqlarını bir saatlıq söndürüblər.
Bununla yanaşı, ölkəmizin müxtəlif şəhər və rayonlarında yaşayan yüzlərlə gənc də fərdi olaraq bu aksiyaya qoşulmaqla, ətraf mühitin mühafizəsi istiqamətində həmrəylik nümayiş etdirib.
Beynəlxalq "Yer saatı" kampaniyasının Azərbaycan üzrə rəsmi əlaqələndiricisi olan IDEA İctimai Birliyi bu il ölkəmizdə keçirilən "Yer saatı 2026" kampaniyasına qoşulan bütün qurum və təşkilatlara və fərdi iştirakçılara təşəkkür edir.
Qeyd edək ki, bu il dünyada "Yer saatı"nın 20 illiyi qeyd olunur. Azərbaycan bu qlobal kampaniyanı dəstəkləyən ölkələrin siyahısına 2011-ci ildə qoşulub və o vaxtdan bəri kampaniya hər il IDEA-nın dəstəyi ilə ölkəmizdə keçirilir.
Dünyada ətraf mühitə həsr olunmuş ən böyük hərəkatlardan biri kimi , "Yer saatı" milyonlarla insanı iqlim dəyişikliyinin dayandırılması uğrunda səfərbər edir.

Общественное объединение IDEA, являющееся официальным координатором международной акции "Час Земли" в Азербайджане, совместно с Всемирным фондом дикой природы (WWF) провели массовое мероприятие, посвященное международной акции "Час Земли 2026" (Earth Hour 2026).
Как сообщили Medianews.az в IDEA, около 80 учреждений и организаций, присоединившихся к кампании, с 20:30 по местному времени выключили фасадное освещение административных зданий на один час.
Кроме того, сотни молодых людей, проживающих в различных городах и районах нашей страны, также индивидуально присоединились к акции, проявляя солидарность в направлении защиты окружающей среды.
Общественное объединение IDEA, являющееся официальным координатором международной кампании "Час Земли" в Азербайджане, благодарит все учреждения, организации и индивидуальных участников, присоединившихся в этом году к кампании "Час Земли 2026" в нашей стране.
Отметим, что в этом году в мире отмечается 20-летие "Часа Земли". Азербайджан присоединился к списку стран, поддерживающих эту глобальную кампанию, в 2011 году, и с тех пор кампания ежегодно проводится при поддержке IDEA в нашей стране.
Как одно из крупнейших движений, посвященных охране окружающей среды в мире, "Час Земли" мобилизует миллионы людей для борьбы с изменением климата.