Azərbaycanla Ukrayna arasında ticarət nə qədər artıb,
“Son 1 həftədə Azərbaycana Avropa İttifaqına üzv dövlət olan Latviya və regionda xüsusi mövqeyi malik olan Ukrayna prezidentlərinin səfərləri ölkəmizin geosiyasi gücünü göstərən faktorlardandır. Səfərlər zamanı 11 sənədin imzalanması da məhz ölkəmiz ilə sıx əməkdaşlığa olan marağın göstəricisidir”. İqtisadçı deputat Vüqar Bayramov Medianews.az-a açıqlamasında belə deyib.
O bildirib ki, son 2 ildə Azərbaycanla Ukrayna arasındakı ticarət dövriyyəsi 31 faiz artaraq 510 milyon dollara çatıb: “Ötən il 11 faizlik artım qeydə alınıb. İl ərzində Azərbaycandan Ukraynaya 227 milyon dollarlıq məhsul göndərilib. Azərbaycanın ixrac etdiyi qeyri neft-qaz məhsullarının 5.5 faizi Ukraynaya çatdırılır”.
V.Bayramov bildirib ki, yeni dünya düzəninin formalaşması mərhələsində regionda müşahidə edilən siyasi kataklizmlərə rəğmən Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən siyasət Azərbaycanın geosiyasi mövqeyini daha da gücləndirməklə yanaşı, ölkəmizi regional “orta güc” dövlətinə çevirib: “Çoxvektorlu xarici siyasət Azərbaycanın eyni zamanda Qərb və Şərqlə tərəfdaşlığını gücləndirərək regional təhlükəsizliyin qorunmasında rolunu daha da artırıb.
Azərbaycan Avropa daxil olmaqla region ölkələrinin enerji təhlükəsizliyinin güclənməsinə xüsusi töhfə verir. TAP kəməri vasitəsi ilə Azərbaycan indiyədək Avropaya 57 milyard kub metrdən çox qaz nəql edib. Hazırda Avropa İttifaqının 10 üzvü daxil olmaqla 16 dövlət Azərbaycandan təbii qaz alır. Azərbaycan Prezidentinin Latviya Prezidenti ilə görüşündə qeyd etdiyi kimi, ölkəmiz boru kəmərləri vasitəsilə qaz ixrac edən ölkələr arasında təchizat coğrafiyasına görə birincidir. Avropa İttifaqında təbii qaz idxal həcminə görə Azərbaycan ilk beşlikdə qərarlaşıb. Bu ölkəmizin Avropanın enerji təhlükəsizliyinin qorunmasında oynadığı rolu bir daha təsdiq edir”.

«За последнюю неделю визиты президентов Латвии, являющейся членом Европейского Союза, и Украины, обладающей особым положением в регионе, в Азербайджан являются одними из факторов, демонстрирующих геополитическую мощь нашей страны. Подписание 11 документов в ходе визитов также свидетельствует об интересе к тесному сотрудничеству с нашей страной». Об этом в интервью Medianews.az заявил экономист-депутат Вугар Байрамов.
Он отметил, что за последние 2 года товарооборот между Азербайджаном и Украиной увеличился на 31 процент и достиг 510 миллионов долларов: «В прошлом году отмечен рост на 11 процентов. За год в Украину из Азербайджана было отправлено товаров на 227 миллионов долларов. 5,5 процента негазового экспорта Азербайджана приходится на Украину».
В.Байрамов отметил, что несмотря на наблюдаемые в регионе политические катаклизмы в период формирования нового мирового порядка, политика, проводимая под руководством Президента Ильхама Алиева, не только усилила геополитическое положение Азербайджана, но и превратила нашу страну в региональное "среднее державу": «Многосторонняя внешняя политика Азербайджана одновременно укрепила партнерство с Западом и Востоком, что повысило роль страны в обеспечении региональной безопасности.
Азербайджан вносит особый вклад в укрепление энергетической безопасности региона, включая Европу. Через трубопровод TAP Азербайджан уже поставил в Европу более 57 миллиардов кубометров газа. В настоящее время 16 государств, включая 10 членов Европейского Союза, закупают природный газ из Азербайджана. Как отметил Президент Азербайджана в ходе встречи с Президентом Латвии, наша страна занимает первое место по географии поставок среди стран-экспортеров газа через трубопроводы. Азербайджан входит в пятерку лидеров по объему импорта природного газа в Европейском Союзе. Это еще раз подтверждает роль нашей страны в обеспечении энергетической безопасности Европы».