Bakıda xariclə əlaqəli qumar şəbəkəsi quran dəstə üzvləri
Qanunsuz onlayn qumar və kazino oyunları təşkil edən dəstə üzvlərinin barələrindəki cinayət işi üzrə məhkəmə keçirilib.
Medianews.az xəbər verir ki, Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hakimi Azər Tağıyevin sədrliyi ilə baş tutan prosesdə təqsirləndirilən dəstə üzvlərinin anket məlumatları dəqiqləşdirilib. Onlar barədə seçilmiş həbs və həbs olmayan qətimkan tədbirləri dəyişdirilmədən cinayət işinin məhkəmə baxışına verilməsi ilə bağlı qərar elan edilib.
Məhkəmənin baxış iclası iyulun 2-nə təyin edilib.
Qeyd edək ki, dəstə üzvləri Daxili İşlər Nazirliyinin (DİN) Kibercinayətkarlıqla Mübarizə Baş İdarəsi (KMBİ) tərəfindən saxlanılaraq istintaqa cəlb olunublar.
Araşdırmalar zamanı müəyyən edilib ki, saxlanılanlar Şikar Əliyev, Rəsul Həşimov, Həsən İtirov, Qoşqar Əlizadə və Kənan Osmanlı müxtəlif xarici ölkələrdə fəaliyyət göstərən qanunsuz qumar, idman mərc oyunlarının keçirildiyi internet saytlarının təşkilatçıları ilə cinayət əlaqəsi yaradaraq həmin səhifələrdə qumar oyunlarında iştirak hüququ verən onlayn link və kodlar alaraq virtual kassa qurmaqda təqsirli bilinirlər.
Daha sonra dəstə üzvləri onlarla əlaqə saxlayan ölkə vətəndaşlarını onlayn ödənişlər müqabilində sosial şəbəkələrdə açdıqları səhifələr vasitəsi ilə qanunsuz kazino və mərc oyunlarına cəlb ediblər.
Saxlanılan şəxslərin paytaxtın Xətai, Yasamal və digər ərazilərində olan ofis və mənzillərinə baxış zamanı çoxsaylı elektron sübutlar, bank kartları, mobil nömrələr və iş üçün əhəmiyyət kəsb edən digər sübutlar aşkarlanıb. Dəstə üzvlərindən götürülən bank kartlarının ayrı-ayrı şəxslərdən müxtəlif ödənişlər qarşılığında alınaraq qanunsuz pul köçürmələrində istifadə edildiyi müəyyən olunub.
Faktlarla bağlı Baş İdarədə Cinayət Məcəlləsinin müvafiq maddələri ilə cinayət işi başlanılıb.//Oxu.Az

По делу членов преступной группы, организовавшей незаконные онлайн-азартные игры и казино, состоялся судебный процесс.
Сообщает Medianews.az, на заседании Бакинского суда по тяжким преступлениям под председательством судьи Азера Тагиева были уточнены анкетные данные обвиняемых членов группировки. Было объявлено решение о передаче уголовного дела на судебное рассмотрение без изменения избранных в отношении них мер пресечения — ареста и меры пресечения без заключения под стражу.
Следующее судебное заседание назначено на 2 июля.
Отметим, что члены группировки были задержаны и привлечены к следствию Главным управлением по борьбе с киберпреступностью МВД.
В ходе расследования установлено, что задержанные Шикар Алиев, Расул Гашимов, Гасан Итиров, Гошкар Ализаде и Кенан Османлы создали преступные связи с организаторами незаконных азартных игр и спортивных ставок, действующих в различных зарубежных странах, приобретая у них онлайн-ссылки и коды, дающие право участия в азартных играх на указанных сайтах, и организовали виртуальную кассу.
Далее члены группировки привлекали граждан страны, связывавшихся с ними, к незаконным казино и ставкам через страницы в социальных сетях за онлайн-платежи.
При обыске офисов и квартир задержанных в районах Хатаи, Ясамал и других районах столицы обнаружены многочисленные электронные доказательства, банковские карты, мобильные номера и другие доказательства, имеющие значение для дела. Установлено, что банковские карты, изъятые у членов группировки, приобретались у различных лиц за различные платежи и использовались для незаконных денежных переводов.
По фактам возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса в Главном управлении.//Oxu.Az