Bayram tonqalları niyə təhlükəyə çevrilir? –
Azərbaycan Respublikasının Fövqəladə Hallar Nazirliyi (FHN) vətəndaşları bayram günlərində yanğın təhlükəsizliyi qaydalarına ciddi riayət etməyə çağırır.
"Tonqalların yandırılması zamanı oduncaq kütləsinin həcmi və hündürlüyünün düzgün seçilməməsi, tonqalın bina və qurğulara təhlükəli məsafədə yerləşdirilməsi, həmçinin benzin və digər tezalışan, partlayış təhlükəli mayelərdən istifadə olunması kimi kobud pozuntulara yol verilir. Nəticədə insanların həyat və sağlamlığına, əmlaka və ətraf mühitə ciddi ziyan vuran yanğın və partlayış hadisələri qeydə alınır”, – məlumatda qeyd olunub.
Medianews.az bildirir ki, bu qədər çağırışlara baxmayaraq, hələ də bədbəxt hadisələrin baş verməsi əsasən məsuliyyətsizlik, təhlükəsizlik qaydaları barədə məlumatlılığın aşağı olması və bəzi hallarda risklərin düzgün qiymətləndirilməməsi ilə əlaqələndirilir.
Mütəxəssislər vurğulayırlar ki, bayram ənənələrinin təhlükəsiz şəkildə icra olunması üçün tonqallar yalnız açıq və təhlükəsiz ərazilərdə yandırılmalı, tezalışan mayelərdən istifadə edilməməli, eləcə də uşaqların tonqal ətrafında nəzarətsiz qalmasına yol verilməməlidir. Bu qaydalara əməl olunması mümkün faciələrin qarşısını almaqda mühüm rol oynayır.

The Ministry of Emergency Situations (MES) of the Republic of Azerbaijan calls on citizens to strictly adhere to fire safety rules during the holidays.
"During the lighting of bonfires, gross violations occur such as improper selection of the volume and height of the firewood mass, placing the bonfire dangerously close to buildings and structures, as well as the use of gasoline and other flammable, explosive liquids. As a result, fire and explosion incidents causing serious damage to people's lives and health, property, and the environment are recorded," the statement said.
Medianews.az reports that despite so many calls, the continued occurrence of unfortunate incidents is primarily associated with irresponsibility, low awareness of safety rules, and in some cases, improper risk assessment.
Experts emphasize that for the safe observance of holiday traditions, bonfires should only be lit in open and safe areas, flammable liquids should not be used, and children should not be left unsupervised around bonfires. Observance of these rules plays an important role in preventing possible tragedies.