Benzin qiymətləri kəskin ARTDI
ABŞ-də benzinin orta pərakəndə satış qiyməti 2022-ci ilin iyul ayından bəri ilk dəfə olaraq qallon üçün 4,50 dolları keçib.
Medianews.az xəbər verir ki, qiymətlər Yaxın Şərqdəki uzun sürən hərbi münaqişə fonunda artmaqda davam edib.
Amerika Avtomobil Assosiasiyasının (AAA) məlumatına görə, bu gün benzinin milli orta qiyməti qallon üçün 4,54 dollar olub. Bu, 2022-ci ilin iyun ayında qeydə alınan bütün zamanların ən yüksək həddi olan qallon üçün 5,01 dollardan bir qədər aşağıdır.
Ən bahalı motor yanacağı Kaliforniyadadır və orada artıq qallon üçün 6 dolları keçib. Orta Qərbdə qiymətlər sürətlə artır və bəzi ştatlarda qallon üçün 5 dollara çatır.
"GasBuddy"yə (yanacaqdoldurma məntəqəsi qiymətlərinin müqayisəsi xidməti) görə, benzinin milli orta qiyməti qallon üçün 4,52 dollar olub, Kaliforniyada isə orta hesabla qallon üçün 6,14 dollar təşkil edib.
ABŞ-nin benzin ehtiyatları 2014-cü ildən bəri ilin bu vaxtı üçün ən aşağı səviyyədədir. "Morgan Stanley" analitikləri onların bu yay daha da azalacağını gözləyirlər ki, bu da tarixi mövsümi minimumlara (200 milyon bareldən aşağı) çatma ehtimalını göstərir. Yaxın Şərq münaqişəsinin böyük bir hissəsində qallonu üçün 3 dollar ətrafında ticarət edilən benzin fyuçersləri aprelin son həftəsində kəskin şəkildə artaraq 2022-ci ilin iyunundan bəri ən yüksək səviyyəsinə çatıb.//Milli.Az

In the USA, the average retail price of gasoline has exceeded $4.50 per gallon for the first time since July 2022.
Medianews.az reports that prices have continued to rise against the backdrop of the prolonged military conflict in the Middle East.
According to the American Automobile Association (AAA), today the national average price of gasoline is $4.54 per gallon. This is slightly lower than the all-time high of $5.01 per gallon recorded in June 2022.
The most expensive motor fuel is in California, where it has already surpassed $6 per gallon. Prices in the Midwest are rapidly increasing and in some states reach $5 per gallon.
According to "GasBuddy" (a fuel station price comparison service), the national average price of gasoline was $4.52 per gallon, while in California it averaged $6.14 per gallon.
US gasoline reserves are at their lowest level for this time of year since 2014. Morgan Stanley analysts expect them to decrease further this summer, which indicates a possibility of reaching historic seasonal lows (below 200 million barrels). Gasoline futures, which traded around $3 per gallon for much of the Middle East conflict, sharply increased in the last week of April reaching their highest level since June 2022. //Milli.Az