Benzin qiymətləri kəskin ARTDI
ABŞ-də benzinin orta pərakəndə satış qiyməti 2022-ci ilin iyul ayından bəri ilk dəfə olaraq qallon üçün 4,50 dolları keçib.
Medianews.az xəbər verir ki, qiymətlər Yaxın Şərqdəki uzun sürən hərbi münaqişə fonunda artmaqda davam edib.
Amerika Avtomobil Assosiasiyasının (AAA) məlumatına görə, bu gün benzinin milli orta qiyməti qallon üçün 4,54 dollar olub. Bu, 2022-ci ilin iyun ayında qeydə alınan bütün zamanların ən yüksək həddi olan qallon üçün 5,01 dollardan bir qədər aşağıdır.
Ən bahalı motor yanacağı Kaliforniyadadır və orada artıq qallon üçün 6 dolları keçib. Orta Qərbdə qiymətlər sürətlə artır və bəzi ştatlarda qallon üçün 5 dollara çatır.
"GasBuddy"yə (yanacaqdoldurma məntəqəsi qiymətlərinin müqayisəsi xidməti) görə, benzinin milli orta qiyməti qallon üçün 4,52 dollar olub, Kaliforniyada isə orta hesabla qallon üçün 6,14 dollar təşkil edib.
ABŞ-nin benzin ehtiyatları 2014-cü ildən bəri ilin bu vaxtı üçün ən aşağı səviyyədədir. "Morgan Stanley" analitikləri onların bu yay daha da azalacağını gözləyirlər ki, bu da tarixi mövsümi minimumlara (200 milyon bareldən aşağı) çatma ehtimalını göstərir. Yaxın Şərq münaqişəsinin böyük bir hissəsində qallonu üçün 3 dollar ətrafında ticarət edilən benzin fyuçersləri aprelin son həftəsində kəskin şəkildə artaraq 2022-ci ilin iyunundan bəri ən yüksək səviyyəsinə çatıb.//Milli.Az

В США средняя розничная цена на бензин впервые с июля 2022 года превысила 4,50 доллара за галлон.
Medianews.az сообщает, что цены продолжали расти на фоне продолжающегося военного конфликта на Ближнем Востоке.
По данным Американской автомобильной ассоциации (AAA), сегодня национальная средняя цена на бензин составила 4,54 доллара за галлон. Это немного ниже рекордного максимума в 5,01 доллара за галлон, зафиксированного в июне 2022 года.
Самое дорогое моторное топливо находится в Калифорнии, где цена уже превысила 6 долларов за галлон. В Среднем Западе цены быстро растут, и в некоторых штатах достигают 5 долларов за галлон.
По данным сервиса сравнения цен на заправках "GasBuddy", средняя национальная цена на бензин составляла 4,52 доллара за галлон, а в Калифорнии в среднем — 6,14 доллара за галлон.
Запасы бензина в США наименее высоки для данного времени года с 2014 года. Аналитики "Morgan Stanley" ожидают их дальнейшего сокращения этим летом, что может привести к историческим сезонным минимумам (ниже 200 миллионов баррелей). В течение большей части конфликта на Ближнем Востоке фьючерсы на бензин, которые торговались около 3 долларов за галлон, резко выросли в последнюю неделю апреля, достигнув самого высокого уровня с июня 2022 года. //Milli.Az