Biz bu gün beynəlxalq diqqətin çatışmamasından əziyyət çəkirik
Sülh şəraitində yaşamaq, ümumiyyətlə, qlobal səviyyədə unikal bir təcrübədir. Milyonlarla insan etnik təmizləməyə məruz qalır. 30 il ərzində ərazimizin 20 faiz işğal altında oldu.
Medianews.az xəbər verir ki, bu sözləri Prezident İlham Əliyev XIII Qlobal Bakı Forumunun açılış mərasimindəki çıxışında söyləyib.
“Biz bu gün beynəlxalq diqqətin çatışmamasından əziyyət çəkirik”, - deyən dövlətimizin başçısı əlavə edib ki, münaqişə ilə məşğul olmalı olan bəzi beynəlxalq iştirakçıların selektiv yanaşmasının şahidiyik.

We are suffering today from a lack of international attention.
Living in peace is, in general, a unique experience on a global scale. Millions of people are subjected to ethnic cleansing. Over 30 years, 20 percent of our territory has been occupied.
Medianews.az reports that these words were spoken by President Ilham Aliyev in his speech at the opening ceremony of the XIII Global Baku Forum.
“Today we suffer from the lack of international attention,” said the head of our state, adding that we are witnessing the selective approach of some international participants who should be dealing with the conflict.