Azərbaycanda 28 May - Müstəqillik Günü ərəfəsində əfv sərəncamlarının imzalanması artıq formalaşmış ənənə kimi müzakirə olunur. Bu baxımdan, Prezidnt İlham Əliyev tərəfindən 2018-ci il mayın 28-də Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyi münasibətilə imzalanan sərəncamla təxminən 634 məhkum əfv olunmuş, 2025-ci il mayın 26-da verilən növbəti sərəncamla isə 200-dən çox şəxs bu addımdan yararlanmışdı.
Bu ilin may ayında da əfv sərəncamının imzalanacağı əsas müzakirə mövzularındandır. Məsələ ilə bağlı Milli Məclisin İnsan hüquqları komitəsinin sədri Zahid Oruc Modern.az-a açıqlama verib.
Deputat  bildirib ki, əfv sərəncamlarının hazırlanması uzunmüddətli proses olduğundan may ayında belə bir qərarın verilməsi real görünmür. Onun sözlərinə görə, bu proses adətən azı iki ay əvvəl başlayır və minlərlə müraciətə baxılması vaxt tələb edir, həmçinin dövlətin müxtəlif qurumlarının iştirakı ilə həyata keçirilir.
1516797
Z. Oruc qeyd edib ki, 2025-ci ilin dekabrında “Konstitusiya və Suverenlik İli”nə həsr olunmuş geniş amnistiya aktı qəbul edilib və bu sənəd on minlərlə məhkumu əhatə edib, eyni zamanda həmin ilin may ayında da əfv sərəncamı imzalanmışdı.
Komitə sədri vurğulayıb ki, cəmiyyətdə gözləntilərin düzgün idarə olunması vacibdir, çünki əsassız ümidlərin yaradılması insanların məyusluğuna səbəb ola bilər. O əlavə edib ki, ilin sonuna doğru əfv və ya amnistiya ilə bağlı müəyyən müzakirələrin aparılması mümkündür, lakin bu barədə əvvəlcədən qəti fikir söyləmək çətindir. Deputat xatırladıb ki, əfv məsələsi birbaşa Prezident İlham Əliyevin səlahiyyətinə aid olan konstitusion məsələdir və yekun qərar dövlət başçısı tərəfindən verilir.

В Азербайджане подписание указов об амнистии накануне 28 мая — Дня Независимости — уже обсуждается как устоявшаяся традиция. В этом отношении указ, подписанный Президентом Ильхамом Алиевым 28 мая 2018 года по случаю 100-летия Азербайджанской Народной Республики, предусматривал помилование примерно 634 заключённых, а следующий указ, подписанный 26 мая 2025 года, принёс такую же гуманитарную меру более чем 200 лицам.
В мае этого года также обсуждается возможность подписания указа об амнистии. По этому вопросу председатель Комитета по правам человека Милли Меджлиса Захид Орудж дал комментарий Modern.az.
Депутат отметил, что подготовка указов об амнистии является длительным процессом, поэтому принятие такого решения в мае кажется малореальным. По его словам, этот процесс обычно начинается как минимум за два месяца и требует времени на рассмотрение тысяч обращений, а также осуществляется с участием различных государственных учреждений.
1516797
З. Орудж отметил, что в декабре 2025 года был принят обширный акт амнистии, посвящённый «Году Конституции и Суверенитета», который охватил десятки тысяч заключённых, кроме того, в том же мае был подписан указ об амнистии.
Председатель комитета подчеркнул, что важно правильно управлять ожиданиями в обществе, так как необоснованные надежды могут привести к разочарованиям людей. Он добавил, что обсуждения относительно амнистии или помилования могут иметь место ближе к концу года, однако заранее делать определённые выводы сложно. Депутат напомнил, что вопрос амнистии является конституционным вопросом, напрямую относящимся к полномочиям Президента Ильхама Алиева, и окончательное решение принимает глава государства.