Bu gün 55 mindən çox şagird
Dövlət İmtahan Mərkəzindən (DİM) Medianews.az-a verilən məlumata görə, imtahanda 79 nəfər sağlamlıq imkanları məhdud (gözdən əlil, serebral iflic, eşitmə əngəlli və digər) şagird də iştirak edəcək. Onların rahat şəkildə imtahan verməsi üçün imtahan binalarında xüsusi zallar ayrılıb, orqanizmin funksiyalarının 81-100 faiz pozulmasına görə gözdən əlilliyi müəyyən edilmiş şəxslərə isə fərdi nəzarətçilər təyin edilib. Hərəkət məhdudiyyətli şagirdlərin bina və zala daxil olması və hərəkəti üçün də şərait yaradılıb. Bundan əlavə, sağlamlıq imkanları məhdud iştirakçılar üçün ayrılan nəzarətçilərlə xüsusi təlim keçirilib.
İmtahan keçirilən şəhər və rayonlarda ümumilikdə 240 imtahan binası, 41 71 imtahan zalı ayrılıb. İmtahanların idarə olunmasına 926 imtahan rəhbəri və ümumi rəhbər, 5 197 nəzarətçi, 731 buraxılış rejimi əməkdaşı (mühafizə) və 240 bina nümayəndəsi ayrılıb.
Qeyd edək ki, imtahan Bakı şəhərinin Sabunçu (II hissə), Nizami, Xəzər (II hissə) və Nəsimi rayonlarında, Sumqayıt (II hissə), Abşeron (II hissə), Naxçıvan, Göygöl, Goranboy, Naftalan, Gədəbəy, Tovuz, Qax, Balakən, Zaqatala, Lerik, Cəlilabad (II hissə), Masallı (II hissə), Bərdə, Tərtər, Göyçay, Saatlı, Salyan, Kürdəmir, İsmayıllı, Sabirabad (II hissə), Xaçmaz (II hissə), Quba (II hissə), Ağdərə (Talış, Göyarx, Həsənriz, Şıxarx, Suqovuşan kənd orta məktəbləri), Laçında (Şəhər 2 nömrəli tam orta məktəb, Zabux, Sus kənd tam orta məktəbləri), Bakı şəhəri üzrə xüsusi məktəblərdə (internat məktəbləri, cəzaçəkmə müəssisələrində yerləşən məktəblər), eləcə də tədrisi gürcü dilində aparılan ümumtəhsil müəssisələrinin məzunları üçün ümumi (9 illik) orta təhsil səviyyəsi üzrə keçiriləcək.
İmtahan saat 11:00-də başlanır. İmtahanın başlanmasına 15 dəqiqə qalmış – saat 10:45-də buraxılış rejimi başa çatır. Bundan sonra gələn iştirakçılar imtahan binasına buraxılmırlar.

Сегодня более 55 тысяч учеников
По информации Государственного экзаменационного центра (ГЭЦ), предоставленной Medianews.az, в экзамене примут участие 79 учащихся с ограниченными возможностями здоровья (слепые, с церебральным параличом, с нарушением слуха и др.). Для их комфортной сдачи экзамена в зданиях экзаменов выделены специальные залы, а лицам с нарушением зрения, определенным как нарушение функций организма в 81-100 процентов, назначены индивидуальные контролеры. Для учащихся с ограниченной подвижностью созданы условия для входа и передвижения в здании и зале. Кроме того, для контролеров, выделенных для участников с ограниченными возможностями, проведено специальное обучение.
В городах и районах, где проходят экзамены, всего выделено 240 зданий для экзаменов и 4171 экзаменационный зал. Для управления экзаменами выделено 926 руководителей и главных руководителей экзамена, 5197 контролеров, 731 сотрудник режима допуска (охрана) и 240 представителей здания.
Отметим, что экзамен проводится в Баку в районах Сабунчу (II часть), Низами, Хазар (II часть) и Насими, в Сумгайыте (II часть), Абшероне (II часть), Нахичевани, Гёйгёле, Горанбое, Нафталане, Гедабое, Товузе, Гахе, Балакэне, Закатале, Лерике, Джалилабаде (II часть), Масаллы (II часть), Барде, Тертере, Гёйчайе, Саатлы, Сабиляне, Кюрдемире, Исмаиллы, Сабирабаде (II часть), Хачмазе (II часть), Кубе (II часть), Агдере (Талыш, Гёйарх, Гасанриз, Шыхарх, Сугоушан - сельские средние школы), Лачине (городская средняя школа №2, Забух, села Сус - средние школы), в специальных школах Баку (интернатах, школах, расположенных в исправительных учреждениях), а также для выпускников общеобразовательных учреждений с обучением на грузинском языке по общему (9-летнему) уровню среднего образования.
Экзамен начинается в 11:00. За 15 минут до начала экзамена — в 10:45 — заканчивается режим допуска. После этого участники, прибывающие позже, в здание экзамена не допускаются.