Bu ölkədə denqe qızdırmasına yoluxanların
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə İran QİÇS Mərkəzinin rəhbəri, professor Mino Məhrəz məlumat verib.
Onun sözlərinə görə, xəstəliyi yayan ağcaqanad növü artıq uzun müddətdir ölkədə mövcuddur və xüsusilə durğun sularda sürətlə çoxalır.
Mino Məhrəz qeyd edib ki, denqe qızdırması insanlara ağcaqanad sancması vasitəsilə keçir və insanlar arasında birbaşa yoluxma baş vermir.
“İlk yoluxma zamanı simptomlar əsasən yüngül keçir və soyuqdəyməni xatırladır. Lakin təkrar yoluxma daha ağır nəticələrə səbəb ola, qanaxma və hətta ölümlə nəticələnə bilər. Xəstəliyin spesifik müalicəsi yoxdur, buna görə profilaktik tədbirlər xüsusi əhəmiyyət daşıyır”, – deyə o vurğulayıb.//Bakıvaxtı.az

В Иране сообщается об увеличении случаев заражения денге.
Medianews.az сообщает, что об этом рассказал руководитель Иранского центра ВИЧ/СПИДа, профессор Мино Мэхрэз.
По его словам, вид комаров, распространяющий болезнь, уже длительное время присутствует в стране и особенно быстро размножается в стоячей воде.
Мино Мэхрэз отметил, что лихорадка денге передается людям через укусы комаров и не передается напрямую от человека к человеку.
«При первом заражении симптомы чаще всего легкие и напоминают простуду. Однако повторное заражение может привести к более тяжелым последствиям, таким как кровотечения и даже смерть. Специфического лечения болезни нет, поэтому профилактические меры имеют особое значение», – подчеркнул он.//Bakıvaxtı.az