Bu şəxslərin maaşı arta bilər
Milli Məclisin əmək və sosial siyasət komitəsinin bugünki iclasında Əmək Məcəlləsinə dəyişikliklər müzakirə olunaraq plenar iclasa tövsiyə edilib.
Yeni dəyişikliklərə əsasən, işəgötürənin vəzifələrini nəzərdə tutan maddə təkmilləşdirilir və cinsindən asılı olmayaraq eyni və ya bərabər dəyərli müxtəlif işi yerinə yetirən işçilərə bərabər əmək haqqının verilməsini təmin etmək öhdəlik olaraq müəyyən edilir.
Eyni zamanda məcəllənin 154-cü maddəsinə yeni hissə əlavə edilməklə bərabər dəyərli işin obyektiv qiymətləndirilməsinin əmək şəraiti, əmək funksiyasının xarakteri və qüvvədə olan Vahid Tarif-İxtisas Sorğu Kitabçalarında nəzərdə tutulmuş tarif-ixtisas xüsusiyyətləri nəzərə alınmaqla işəgötürənlər tərəfindən müəyyən edilməsi nəzərdə tutulur.
İqtisadçı deputat Vüqar Bayramov Medianews.az-a açıqlamasında deyib ki, yeni dəyişiklik qadınlarla kişilərin maaş fərqlərinin daha da minimumlaşdırılması məqsədi daşıyır: “Hazırda ölkə üzrə qadınların orta maaşı kişilərin əmək haqqlarının təxminən 70 faizinə bərabərdir. Beynəlxalq praktikada 80 və daha yüksək faiz daha məqbul hesab olunur. Doğrudur, Azərbaycanda gender maaş fərqinə bir sıra sektorlarda, xüsusən mədənçıxarma sənayesində daha çox kişilərin işə cəlb edilməsi təsir göstərir.
Bununla belə, qanunvericiliyə təklif edilən yeni dəyişikliklərdən sonra bir sıra sektorlarda qadınların maaşlarında artımlar müşahidə oluna bilər. Belə ki, bu sahədə tələblər və işəgötürənlər üçün vəziflələri daha da dəqiqləşir. Bu isə qadınlar ilə kişilərin orta əmək haqqları arasındakı fərqin daha da azalmasına gətirib çıxaracaq”.

На сегодняшнем заседании Комитета Милли Меджлиса по вопросам труда и социальной политики обсуждались изменения в Трудовой кодекс, которые были рекомендованы к рассмотрению на пленарном заседании.
Согласно новым изменениям, статья, предусматривающая обязанности работодателя, совершенствуется и устанавливается как обязательство обеспечение равной оплаты труда работникам, выполняющим одну и ту же работу или работу равной ценности, независимо от их пола.
Кроме того, в статью 154 кодекса добавляется новый пункт, предусматривающий объективную оценку работы равной ценности с учётом условий труда, характера трудовой функции и тарифно-квалификационных характеристик, предусмотренных действующими Единой тарифно-квалификационными справочниками, которая должна определяться работодателями.
Экономист-депутат Вугар Байрамов в своем комментарии для Medianews.az отметил, что новые изменения направлены на дальнейшее сокращение разницы в зарплатах между женщинами и мужчинами: «В настоящее время средняя зарплата женщин по стране составляет примерно 70 процентов от зарплаты мужчин. В международной практике считается более приемлемым уровень в 80 процентов и выше. Правда, в Азербайджане на гендерное неравенство в оплате труда влияет более широкое привлечение мужчин к работе в ряде секторов, особенно в горнодобывающей промышленности.
Тем не менее, после внесения предлагаемых изменений в законодательство можно ожидать повышения заработных плат женщин в некоторых отраслях. В частности, требования в этой сфере и обязанности работодателей будут уточнены, что приведёт к дальнейшему сокращению разрыва в средних заработках между женщинами и мужчинами.»