Bu şəxslərin maaşı arta bilər
Milli Məclisin əmək və sosial siyasət komitəsinin bugünki iclasında Əmək Məcəlləsinə dəyişikliklər müzakirə olunaraq plenar iclasa tövsiyə edilib.
Yeni dəyişikliklərə əsasən, işəgötürənin vəzifələrini nəzərdə tutan maddə təkmilləşdirilir və cinsindən asılı olmayaraq eyni və ya bərabər dəyərli müxtəlif işi yerinə yetirən işçilərə bərabər əmək haqqının verilməsini təmin etmək öhdəlik olaraq müəyyən edilir.
Eyni zamanda məcəllənin 154-cü maddəsinə yeni hissə əlavə edilməklə bərabər dəyərli işin obyektiv qiymətləndirilməsinin əmək şəraiti, əmək funksiyasının xarakteri və qüvvədə olan Vahid Tarif-İxtisas Sorğu Kitabçalarında nəzərdə tutulmuş tarif-ixtisas xüsusiyyətləri nəzərə alınmaqla işəgötürənlər tərəfindən müəyyən edilməsi nəzərdə tutulur.
İqtisadçı deputat Vüqar Bayramov Medianews.az-a açıqlamasında deyib ki, yeni dəyişiklik qadınlarla kişilərin maaş fərqlərinin daha da minimumlaşdırılması məqsədi daşıyır: “Hazırda ölkə üzrə qadınların orta maaşı kişilərin əmək haqqlarının təxminən 70 faizinə bərabərdir. Beynəlxalq praktikada 80 və daha yüksək faiz daha məqbul hesab olunur. Doğrudur, Azərbaycanda gender maaş fərqinə bir sıra sektorlarda, xüsusən mədənçıxarma sənayesində daha çox kişilərin işə cəlb edilməsi təsir göstərir.
Bununla belə, qanunvericiliyə təklif edilən yeni dəyişikliklərdən sonra bir sıra sektorlarda qadınların maaşlarında artımlar müşahidə oluna bilər. Belə ki, bu sahədə tələblər və işəgötürənlər üçün vəziflələri daha da dəqiqləşir. Bu isə qadınlar ilə kişilərin orta əmək haqqları arasındakı fərqin daha da azalmasına gətirib çıxaracaq”.

At today's meeting of the Labor and Social Policy Committee of the National Assembly, amendments to the Labor Code were discussed and recommended for the plenary session.
According to the new amendments, the article concerning the employer's obligations is improved, and it is established as an obligation to ensure equal pay to employees performing the same or equivalent work regardless of their gender.
At the same time, with the addition of a new section to Article 154 of the Code, it is envisaged that the objective evaluation of equivalent work is determined by employers considering labor conditions, the nature of the labor function, and the tariff-qualification characteristics provided for in the valid Unified Tariff-Qualification Survey Booklets.”
Economist deputy Vuqar Bayramov in an interview with Medianews.az said, the new amendment aims to further minimize the wage differences between women and men: “Currently, the average salary of women across the country is approximately 70 percent of men’s wages. International practice considers 80 percent or higher more acceptable. Indeed, in Azerbaijan, the gender wage gap is influenced by the fact that in several sectors, especially in the mining industry, men are employed more.
Nevertheless, following the newly proposed amendments to the legislation, salary increases for women may be observed in several sectors. The requirements and responsibilities for employers in this area are further clarified. This will lead to a further reduction in the difference between the average wages of women and men.”