Doktorantura tələbələri bu gün xarici dillər üzrə fəlsəfə doktoru
Fevralın 15-də Dövlət İmtahan Mərkəzi (DİM) Bakı və Naxçıvan şəhərlərində doktorantura, dissertantura və adyunkturada təhsil alan və ya təhsilini bitirmiş iddiaçılar üçün xarici dillər üzrə fəlsəfə doktoru imtahanı keçirir.
Medianews.az xəbər verir ki, imtahanda 258 nəfərin iştirakı nəzərdə tutulur. İmtahan saat 11:00-da başlanır. Saat 10:45-də buraxılış rejimi başa çatır. Bundan sonra gələn iştirakçılar imtahan binasına buraxılmır.
İddiaçılar imtahana aşağıda qeyd olunan sənədləri gətirməlidirlər:
- Şəxsiyyəti təsdiq edən sənədin əsli;
- İmtahana buraxılış vərəqəsi.
İmtahan müddətinin ilk 1 saat 30 dəqiqəsi test tapşırıqlarının cavablandırılmasına, son 1 saat 30 dəqiqəsi isə yazılı tapşırıqların yerinə yetirilmәsinә (esse və vizual məlumatın yazılı təsviri üçün) ayrılır.
İmtahanın keçirilməsi üçün ümumilikdə 2 imtahan binası ayrılıb.
Qeyd edək ki, imtahanlar elektron formada keçiriləcək. Azərbaycan dili üzrə fəlsəfə doktoru imtahanı isə ənənəvi qaydada kağız daşıyıcılar vasitəsilə keçiriləcək.
Fevralın 15-də keçirilən imtahan dinləyib-anlama, oxuyub-anlama, dildən istifadə (leksik-qrammatik tapşırıqlar) və yazı bloklarından ibarət olacaq. Bu imtahanda iştirak etməyən iddiaçılar danışıq bloku üzrə imtahana buraxılmırlar.
Qeyd edək ki, danışıq bloku üzrə imtahan fevralın 19-da keçiriləcək. Danışıq bloku üzrə imtahanda iştirak etməyən iddiaçılar ilk 4 blok üzrə 30 bal və daha yüksək nəticə göstərsələr belə, şəhadətnamə ilə təmin olunmayacaqlar.
Həm xarici dil üzrə fəlsəfə doktoru imtahanlarında, həm də əcnəbi və vətəndaşlığı olmayan iddiaçılar üçün Azərbaycan dili üzrə fəlsəfə doktoru imtahanında namizədlərin və iddiaçıların hər bir test tapşırığına düzgün cavabı bir balla qiymətləndirilir, səhv cavablar düzgün cavabların nəticəsinə təsir göstərmir. Yazı və danışıq bloku üzrə tapşırıqlar 10 ballıq şkala üzrə qiymətləndirilir. Beləliklə, imtahanda toplanıla biləcək maksimal bal 50-yə bərabərdir. Dinləyib-anlama, oxuyub-anlama, dildən istifadə (leksik-qrammatik tapşırıqlar), yazı və danışıq blokları üzrə balların minimum 20 faizini, ümumilikdə isə xarici dil üzrə fəlsəfə doktoru imtahanından azı 30 bal toplamış iddiaçılar və əcnəbilər üçün Azərbaycan dili üzrə fəlsəfə doktoru imtahanından azı 25 bal toplamış iddiaçılar imtahanın nəticəsinə qoyulan tələbi ödəmiş hesab edilirlər.
Əcnəbi və vətəndaşlığı olmayan iddiaçıların Azərbaycan dili üzrə fəlsəfə doktoru və danışıq bloku imtahanı fevralın 16-da keçiriləcək.

PhD candidates in foreign languages today
On February 15, the State Examination Center (SEC) will hold a foreign language PhD exam for candidates studying or graduated from doctoral, dissertation, and adjunct programs in Baku and Nakhchivan cities.
Medianews.az reports that 258 people are expected to participate in the exam. The exam starts at 11:00 AM. The admission mode ends at 10:45 AM. Participants arriving after this time will not be allowed into the exam building.
Candidates must bring the following documents to the exam:
- The original document proving identity;
- Exam admission ticket.
It is necessary to arrive at the exam building at the time indicated on the admission ticket.
The first 1 hour and 30 minutes of the exam duration is allocated for answering test questions, and the last 1 hour and 30 minutes is allocated for completing written tasks (essay and written description of visual information).
A total of 2 exam buildings have been allocated for conducting the exam.
It should be noted that the exams will be held electronically. The PhD exam in Azerbaijani language will be conducted traditionally using paper materials.
The exam held on February 15 will consist of listening comprehension, reading comprehension, language use (lexical-grammatical tasks), and writing blocks. Candidates who do not participate in this exam will not be allowed to take the speaking block exam.
It should be noted that the speaking block exam will be held on February 19. Candidates who do not participate in the speaking block exam will not be awarded a certificate even if they achieve a score of 30 or higher in the first four blocks.
In both foreign language PhD exams and the Azerbaijani language PhD exam for foreign and stateless candidates, each correct answer to test questions is scored with one point, and incorrect answers do not affect the result of correct answers. Tasks in the writing and speaking blocks are evaluated on a 10-point scale. Thus, the maximum possible score in the exam is 50. Candidates who score at least 20 percent of the points in the listening comprehension, reading comprehension, language use (lexical-grammatical tasks), writing, and speaking blocks, and at least 30 points in the foreign language PhD exam or at least 25 points in the Azerbaijani language PhD exam for foreigners, are considered to have met the requirements of the exam results.
The Azerbaijani language PhD exam and the speaking block exam for foreign and stateless candidates will be held on February 16.