Dünyanın ən kiçik kitabı bu universitetdədir -
Türkiyənin Ege Universiteti nəzdində fəaliyyət göstərən Ege Universiteti Kağız ve Kitap Sənəti Muzeyində dünyanın ən kiçik kitablarından biri nümayiş etdirilir.
Medianews.az Türkiyənin “İlhas” xəbər agentliyinə istinadən xəbər verir ki, 2012-ci ildə yaradılan muzey kağız və kitab sənətinə dair zəngin kolleksiyası ilə diqqət çəkir.
Muzeydə ziyarətçilərin ən çox maraq göstərdiyi eksponatlardan biri ipək kağız üzərində əl ilə çap olunan və ölçüsü cəmi 2,4 x 2,9 millimetr olan miniatür kitabdır.
XIX əsrə aid Ballian malikanəsində yerləşən muzeydə kağızın istehsalından sənət əsərinə çevrilməsinə qədər olan proses, kitab sənəti, çap texnologiyası və miniatür kitablar haqqında bölmələr təqdim olunur.
Kolleksiyada XV əsrdən bu günə qədər olan müxtəlif rəngli kağız nümunələri, ekslibris işləri və müasir kağız sənəti əsərləri də yer alır. Muzeydə həmçinin Endi Vorholun üçölçülü kitabları, eləcə də “Balaca şahzadə”, “Mobi Dik” və “Alisa möcüzələr diyarında” kimi məşhur əsərlərin xüsusi versiyaları sərgilənir.
Muzey rəhbərliyinin sözlərinə görə, burada yalnız sərgi deyil, həm də seminarlar, ustad dərsləri və təlim proqramları keçirilir. Məqsəd xüsusilə uşaqlar və gənclər arasında kitab və kağız sənətinə marağı artırmaqdır.

The world's smallest book is at this university -
One of the smallest books in the world is exhibited at the Ege University Paper and Book Art Museum operating under Ege University in Turkey.
Medianews.az reports with reference to Turkey's "İlhas" news agency that the museum, established in 2012, attracts attention with its rich collection related to paper and book art.
One of the most interesting exhibits for visitors in the museum is a miniature book, hand-printed on silk paper, measuring only 2.4 x 2.9 millimeters.
Located in the Ballian mansion dating back to the 19th century, the museum presents sections about the process from paper production to its transformation into artwork, book art, printing technology, and miniature books.
The collection also includes samples of various colored papers from the 15th century to the present, ex-libris works, and contemporary paper art pieces. Additionally, the museum exhibits three-dimensional books by Andy Warhol, as well as special editions of famous works such as "The Little Prince," "Moby Dick," and "Alice in Wonderland."
According to the museum management, not only exhibitions but also seminars, master classes, and training programs are held here. The aim is especially to increase interest in book and paper art among children and youth.