Əmlaklarına həbs qoyulanların nəzərinə! -
Medianews.az “Qafqazinfo”ya istinadən xəbər verir ki, bu, Cinayət-Prosessual Məcəlləsinə təklif olunan dəyişiklikdə öz əksini tapıb.
Layihəyə əsasən təqsirləndirilən şəxs olmayan, lakin əmlak üzərinə həbs qoyulması barədə cinayət prosesini həyata keçirən orqanın qərarı ilə qanuni mənafeyinə toxunulan fiziki şəxs məlum olan sonuncu yaşayış yeri, hüquqi şəxs isə yerləşdiyi ünvan üzrə cinayət prosesini həyata keçirən orqan tərəfindən bildiriş göndərilməklə məlumatlandırılacaqlar.
Cinayət prosesini həyata keçirən orqan bu Məcəllənin 99-1.1-ci maddəsində şəxsin göstərilən müraciətinə əsasən 3 (üç) gündən gec olmayaraq onun əmlak üzərinə həbs qoyulması barədə cinayət prosesini həyata keçirən orqanın qərarı ilə qanuni mənafeyinə toxunulan şəxs qismində cinayət prosesinə cəlb edilməsi barədə qərar qəbul edəcək.
Əmlak üzərinə həbs qoyulması barədə cinayət prosesini həyata keçirən orqanın qərarı ilə qanuni mənafeyinə toxunulan şəxs bu Məcəllədə nəzərdə tutulmuş hallarda və qaydada aşağıdakı hüquqları həyata keçirəcək:
- cinayət işinə əlavə edilməsi və məhkəmə iclasında tədqiq olunması üçün sübutlar və digər materiallar təqdim etmək;
- etirazlar etmək və vəsatətlər vermək;
- birinci ve apellyasiya instansiyası məhkəmələrinin iclaslarında və işin materiallarının tədqiqində iştirak etmək;
- qanuni mənafeyinə toxunan şikayəti ilə cinayət işinə kassasiya, əlavə kassasiya qaydasında və ya hüquq və azadlıqların pozulması ilə bağlı yeni hallar və yeni açılmış hallar üzrə baxılmasında və cinayət işi materiallarının tədqiqində iştirak etmək, yaxud cinayət prosesinin digər iştirakçısının şikayətinə öz etirazını bildirmək;
- məhkəmə iclasında cinayət prosesinin digər iştirakçıları tərəfindən verilmiş vəsatət və təkliflər, habelə məhkəmə tərəfindən həll edilən məsələlər üzrə öz fikrini bildirmək;
- nümayəndəyə malik olmaq və onun səlahiyyətlərinə xitam vermək;
- ana dilində və ya bildiyi başqa dildə ifadə (izahat) vermək;
- cinayət prosesini həyata keçirən orqan tərəfindən qəbul edilmiş, onun hüquq və qanuni mənafeyinə toxunan qərarlar haqqında həmin orqan tərəfindən məlumatlanmaq və öz xahişi ilə həmin qərarların surətlərini almaq;
- əmlak üzərinə həbs qoyulması barədə cinayət prosesini həyata keçirən orqanın qərarı ilə qanuni mənafeyinə toxunulan şəxs qismində cəlb edilməsi barədə qərarın çıxarılıb- çıxarılmamasından asılı olmayaraq, xüsusi müsadirəni və ya mülki iddianı təmin etmək məqsədilə əmlak üzərinə həbs qoyulmasından məhkəmə nəzarətinin həyata keçirilməsi qaydasında, habelə xüsusi müsadirənin tətbiq olunması, mülki iddianı təmin etmək məqsədilə əmlak üzərinə həbs qoyulması hissəsində məhkəmənin hökmü və ya digər yekun qərarından apellyasiya, kassasiya və ya əlavə kassasiya qaydasında şikayət vermək.
Əmlak üzərinə həbs qoyulması barədə cinayət prosesini həyata keçirən orqanın qərarı ilə qanuni mənafeyinə toxunulan şəxs bu Məcəllədə nəzərdə tutulmuş hallarda və qaydada aşağıdakı vəzifələri yerinə yetirməlidir:
- cinayət prosesini həyata keçirən orqanın çağırışı ilə gəlmək;
- təhqiqatçının, müstəntiqin, prokurorun və ya məhkəmə iclasında sədrlik edənin göstərişlərinə tabe olmaq;
- məhkəmə iclasında sədrlik edənin icazəsi olmadan fasilə elan edilənədək məhkəmənin iclas zalını tərk etməmək;
- məhkəmə iclasında qaydaya riayət etmək;
- şəxsi həyatın toxunulmazlığına, ailə, dövlət, peşə, kommersiya və ya qanunla qorunan digər sirlərə toxunan hallar barədə məlumatları yaymamaq.

В законодательство вносятся изменения, касающиеся лиц, на имущество которых наложен арест.
Medianews.az со ссылкой на «Qafqazinfo» сообщает, что это отражено в предлагаемых изменениях в Уголовно-процессуальном кодексе.
Согласно проекту, физическое лицо, не являющееся обвиняемым, но чьи законные интересы затрагиваются решением органа, осуществляющего уголовный процесс по наложению ареста на имущество, будет уведомлено по последнему известному месту жительства, а юридическое лицо — по месту нахождения, посредством отправки уведомления органом, осуществляющим уголовный процесс.
Орган, осуществляющий уголовный процесс, на основании обращения лица, предусмотренного статьей 99-1.1 данного Кодекса, не позднее 3 (трёх) дней примет решение о привлечении такого лица в качестве лица, чьи законные интересы затрагиваются решением органа, осуществляющего уголовный процесс по наложению ареста на имущество.
Лицо, чьи законные интересы затрагиваются решением органа, осуществляющего уголовный процесс по наложению ареста на имущество, в случаях и порядке, предусмотренных настоящим Кодексом, осуществляет следующие права:
- предоставлять доказательства и другие материалы для приобщения к уголовному делу и исследования на судебном заседании;
- подавать возражения и ходатайства;
- участвовать в заседаниях судов первой и апелляционной инстанций и в изучении материалов дела;
- участвовать в рассмотрении кассации, дополнительной кассации уголовного дела или по новым фактам нарушения прав и свобод, а также в изучении материалов уголовного дела по своей жалобе, затрагивающей его законные интересы, либо заявлять возражения на жалобу другого участника уголовного процесса;
- выражать своё мнение по ходатайствам и предложениям других участников уголовного процесса, а также по вопросам, разрешаемым судом, в ходе судебного заседания;
- иметь представителя и прекращать его полномочия;
- давать показания (объяснения) на родном языке или на другом известном ему языке;
- получать от органа, осуществляющего уголовный процесс, информацию о принятых решениях, затрагивающих его права и законные интересы, а также по своему желанию получать копии этих решений;
- независимо от того, вынесено ли решение о его привлечении в качестве лица, чьи законные интересы затрагиваются решением органа, осуществляющего уголовный процесс по наложению ареста на имущество, жаловаться в порядке судебного контроля на наложение ареста на имущество для обеспечения специального конфискации или гражданского иска, а также подавать апелляционные, кассационные или дополнительные кассационные жалобы на судебные решения или другие окончательные акты по этим вопросам.
Лицо, чьи законные интересы затрагиваются решением органа, осуществляющего уголовный процесс по наложению ареста на имущество, обязано в случаях и порядке, предусмотренных настоящим Кодексом, выполнять следующие обязанности:
- являться по вызову органа, осуществляющего уголовный процесс;
- подчиняться указаниям следователя, дознавателя, прокурора или председательствующего на судебном заседании;
- не покидать зал суда до объявления перерыва без разрешения председательствующего на судебном заседании;
- соблюдать порядок в судебном заседании;
- не распространять информацию, затрагивающую неприкосновенность частной жизни, семью, государственные, профессиональные, коммерческие и другие охраняемые законом тайны.