Karaqanovun qara qorxusu -
Rusiya Xarici və Müdafiə Siyasəti Şurasının Rəyasət Heyətinin fəxri sədri, tarix elmləri doktoru Sergey Karaqanov “Rusiya yeni dünya müharibəsində necə qalib gələ bilər?” məqaləsində yenə nüvə silahından istifadəyə çağırıb.
Son 35 ildə proqnozlarında səhv etmədiyini təkəbbürlə vurğulayan Karaqanov bildirir ki, Ukraynaya qarşı müharibədə natamam siyasət Rusiyanın dirçələn gücünü və ruhunu sarsıda bilər.
Putinin bir nömrəli politoloqu sayılan Karaqanov Rusiyanın təhlükəsizliyinin təmin edilməsinin əsas şərti kimi “Kiyev rejimi”nin məhv edilməsini tələb edir.
Karaqanov nüvə silahından istifadənin qlobal nüvə müharibəsinə səbəb olacağı fikrini Amerikaya sərf edən axmaq tezis adlandırır və Rusiya hakimiyyətini bu yanaşmadan əl çəkməyə çağırır.
Rusiyanın hərb meydanında Ukraynaya qalib gələ bilməyəcəyi məlum olduğu zamandan bəri Karaqanov dəfələrlə nüvə silahından istifadəyə çağırıb. Onun ilk çağrışından sonra A.Adamişin, A.Arbatov, N.Arbatova, A.Belkin, G.Bovt, V.Borovik-Xilçevskaya, A.Vısotski, A.Qolts və başqalarının imzası ilə yayılan Rusiya Xarici və Müdafiə Siyasəti Şurasının bir qrup üzvünün cavab məktubunda xəbərdarlıq edilirdi ki, nüvə müharibəsindən sonra rus xalqı Cənubun sağ qalan xalqlarının təzyiqi altında suverenliyini itirmək perspektivi ilə üzləşəcək.
Bir xalqın suverinliyini itirməsinin nə demək olduğunu tarix elmləri doktoru olan Karaqanov yaxşı bilir.
Həmin xəbərdarlığın edildiyi vaxtdan düz üç il ötür. Bu müddətdə Karaqanov nəinki nüvə isterikasından əl çəkməyib, əksinə, köhnə təklifini əsaslandırmaq üçün yeni səbəblər uydurmağa davam edir.
Elə bu ilin əvvəlindən bəri Karaqanov bir neçə dəfə nüvə zərbəsinin zəruriliyini əsaslandıran fikirlər səsləndirib. Bunun isə yalnız bir izahı var: Karaqanov hərb meydanında baş verənlərin Rusiyanın gücünü və ruhunu sarsıdacağını anlayıb. Karaqanovun bu qorxusu isə əsassız deyil.
Rusiyanın dövlət radiosu olan “Radio Rossii”nın aparıcısı Krill Fyodorov hesab edir ki, yalnız Çin və ABŞ ordusu Ukrayna ordusu ilə müqayisə oluna bilər. Fyodorov bildirir ki, Belarus müharibəyə qoşulsa, Ukrayna Silahlı Qüvvələri Lukaşenkonu əzəcək.
Ukrayna ordusunun gücünü etiraf edən isə yalnız Fyodorov deyil. ABŞ-ın dövlət katibi Marko Rubio “NBC News”a müsahibəsində Ukrayna Silahlı Qüvvələrini bütün Avropada ən güclü ordu adlandırıb.
Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin gücünün etirafı yalnız sözdən ibarət deyil. Ukrayna Silahlı Qüvvələri Avropanın təhlükəsizlik arxetikturanın əvəzedilməz sütununa çevrilməklə yanaşı, Cənubi Qafqazdan Yaxın Şərqə qədər geniş bir çoğrafiyada ciddi rol oynamağa başlayıb.
Rusiyanın sarsıla biləcəyi qorxusu Karaqanovla yanaşı Kremlin casus şəbəkəsini də bürüyüb. Sosial şəbəkələrin Azərbaycan seqmentinə baxanda, bu çox aydın görünür.

Sergey Karaganov, honorary chairman of the Presidium of the Russian Foreign and Defense Policy Council and Doctor of Historical Sciences, once again called for the use of nuclear weapons in his article "How can Russia win the new world war?"
Karaganov, who proudly emphasizes that he has not been wrong in his predictions over the last 35 years, states that an incomplete policy in the war against Ukraine could shake Russia's resurgent power and spirit.
Considered Putin’s number one political analyst, Karaganov demands the destruction of the "Kyiv regime" as the main condition for ensuring Russia’s security.
Karaganov calls the idea that the use of nuclear weapons would lead to a global nuclear war a foolish thesis beneficial to America and urges the Russian authorities to abandon this approach.
Since it became evident that Russia could not achieve victory over Ukraine on the battlefield, Karaganov has repeatedly called for the use of nuclear weapons. After his first call, a response letter signed by a group of members of the Russian Foreign and Defense Policy Council, including A. Adamishin, A. Arbatov, N. Arbatova, A. Belkin, G. Bovt, V. Borovik-Khilchevskaya, A. Visotsky, A. Golts, among others, warned that after a nuclear war, the Russian people would face the prospect of losing their sovereignty under the pressure of the surviving peoples of the South.
Karaganov, as a Doctor of Historical Sciences, is well aware of what it means for a people to lose their sovereignty.
It has now been exactly two to three years since that warning was made. During this time, Karaganov has not only not abandoned the nuclear hysteria, but on the contrary, continues to invent new reasons to justify his old proposal.
Since the beginning of this year alone, Karaganov has expressed views justifying the necessity of a nuclear strike. There is only one explanation for this: Karaganov has understood that what is happening on the battlefield will shake Russia’s power and spirit. His fear is not unfounded.
Kirill Fyodorov, host of "Radio Rossii", Russia’s state radio, believes that only China and the US military can be compared to the Ukrainian army. Fyodorov states that if Belarus enters the war, the Ukrainian Armed Forces will crush Lukashenko.
Fyodorov is not the only one who acknowledges the power of the Ukrainian army. US Secretary of State Marco Rubio called the Ukrainian Armed Forces the strongest army in all of Europe in an interview with "NBC News".
The acknowledgment of the Ukrainian Armed Forces' strength is not merely verbal. By becoming an indispensable pillar of Europe's security architecture, the Ukrainian Armed Forces have begun to play a serious role in a broad geography spanning from the South Caucasus to the Middle East.
The fear that Russia can be shaken has consumed not only Karaganov but also the Kremlin’s spy network. This is very clearly visible when looking at the Azerbaijani segment of social networks.