Bu ilin yanvar-mart aylarında Azərbaycanda doğulan körpələrin 53,8 faizi oğlan, 46,2 faizi qız olub.
Hazırda ölkə əhalisinin 49,8 faizini kişilər, 50,2 faizini qadınlar təşkil edir.
Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpa olunduğu 1991-ci ildə hər 1000 kişiyə 1048 qadın düşüb.
1995-ci ildə hər 1000 kişiyə 1036 qadın, 2005-ci ildə hər 1000 kişiyə 1032 qadın, 2015 və 2025-ci illərdə isə hər 1000 kişiyə 1009 qadın qeydə alınıb.
Hazırda ölkədə qadınların sayı kişilərdən çox olsa da, göründüyü kimi, son illərdə cins balansı xeyli dəyişib. 2026-cı ilin ilk rübündə doğulan körpələr arasında oğlanların çoxluq təşkil etməsi bu balansın gələcəkdə daha ciddi surətdə dəyişə biləcəyindən xəbər verir.
Azərbaycanda cins bölgüsündə tarazlığı necə bərpa etmək mümkündür? Ölkədə qız uşaqlarının doğumunu stimullaşdırmaq üçün nələr etmək olar?
Sosioloq Elçin Bayramlı Medianews.az-a deyib ki, doğulan körpələr arasında qız uşaqlarının sayının azalmasının ən böyük səbəbi selektiv abortlardır: “Bu məsələdə biz adətən dünyada birinci-ikinci yerlərdə oluruq. Selektiv abortlar son dövrlər ölkəmizdə kütləvi şəkildə həyata keçirilir. Bizdə abort statistikası çox yüksəkdir. İldə təxminən 80 minə yaxın abort olur. Bunun da əhəmiyyətli bir hissəsini selektiv abortlar təşkil edir. Nəticə doğumda cins balansına ciddi təsir göstərir. Buna baxmayaraq, ölkədə qadınların sayı hələ də üstünlüyü qoruyur və 51-52 faiz təşkil edir.
Əsas məsələ abort cinayətinin qarşısını almaqdır. Söhbət təkcə selektiv abortdan deyil, ümumiyyətlə abortdan gedir. Abort qətl hadisəsidir, canlı bir insanın öldürülməsidir. Bunun qarşısı alınmalıdır, hüquq sistemində ağır cəza kimi qəbul olunmalı və cəzalandırılmalıdır. Abortlar cəmiyyətdə demoqrafik balansa mənfi təsir göstərir, mənəvi-sosial problemlər yaradır. Ona görə bu məsələ həll olunmalıdır. Bir çox ölkədə abort ağır cinayət sayılır və ciddi cəzalandırılır. Bizdə də bunu eləməyə ehtiyac var”.
E.Bayramlı hesab edir ki, cins bölgüsündə tarazlığı süni şəkildə stimullaşdırıb tənzimləmək mümkün deyil: “Təbiət özü bütün canlı növlərində cins fərqini balanslaşdırır. Min illərdir insan cəmiyyətində balans 50/50-yədir, arabir 41/59 olur. Yəni bu civardadır, bərabər balans var. Biz süni müdaxilə, selektiv abortlar eləməsək və yaxud ölkələr uzunmüddətli, dağıdıcı müharibə aparmasalar, cinsi balansda problem yaranmır. Eləcə sadə qaydalarla, düzgün bioloji sistemlə yaşamaq kifayət eləyir ki, təbiət öz balansını formalaşdırsın. Bu balans yalnız süni yolla dəyişdirilə bilər. O da dediyim kimi, ən böyük səbəb selektiv abortdur. Uzunmüddətli müharibələr nəticəsində oğlanların məhv olması da cins balansını dəyişə bilir.
Mən illərdir təklif eləyirəm ki, abortlara görə ağır cəzalar qoyulsun, abort qadağan olunsun. Çünki bütün dünya alimlərinin ümumi rəyinə görə, artıq 4-5 həftəlik körpə tam bir insan formasına malikdir. O, artıq insandır. Onu qətlə yetirmək insan öldürmək deməkdir. Bir sözlə, abort birbaşa uşağın qətlə yetirilməsidir. Ona görə abort qətlə bərabər bir cinayət kimi cəzalandırılmalıdır.
Xəstəxanalarda abort qadağan olunmalı, bunu edən həkimlər cəzalandırılmalıdır. Yalnız bu halda cins balansı bərpa olunacaq. O demək deyil ki, qızların sayı çox olacaq. Xeyr, təbiət özü elə tənzimləyəcək ki, yenə qız-oğlan doğumu 50/50 və yaxud 51/49 civarında dəyişəcək. Min illərdir, on min illərdir insan cəmiyyətində həmişə belə olub. Bütün digər canlılarda da bu balans tam bərabər və bərabərə yaxın bir formada olur.
Yəni təbiətin balansı yalnız süni yollarla pozulur və bu, insan cəmiyyətinin öz problemidir. Bu problemi qaydaya salmaq, düzgün bioloji qaydalarla yaşamaq gərəkdir. Qeyd etdiyim kimi, sərt cəzalar tətbiq etməklə bu cinayətin qarşısını almaq, yəni həm də cins bölgüsündə tarazlığı qorumaq mümkündür”.

В январе-марте этого года 53,8% новорожденных детей в Азербайджане были мальчиками, 46,2% — девочками.
В настоящее время мужчин в населении страны 49,8%, женщин — 50,2%.
В 1991 году, когда была восстановлена государственная независимость Азербайджана, на 1000 мужчин приходилось 1048 женщин.
В 1995 году на 1000 мужчин приходилось 1036 женщин, в 2005 году — 1032 женщины, в 2015 и 2025 годах — 1009 женщин.
Хотя сейчас в стране женщин больше, чем мужчин, как видно, в последние годы половой баланс значительно изменился. Превалирование мальчиков среди новорожденных в первом квартале 2026 года свидетельствует о том, что этот баланс в будущем может значительно поменяться.
Как возможно восстановить баланс по полу в Азербайджане? Что можно сделать для стимулирования рождения девочек в стране?
Социолог Элчин Байрамлы Medianews.az рассказал, что главной причиной снижения количества девочек среди новорожденных являются селективные аборты: «В этом вопросе мы обычно занимаем первое-второе место в мире. В последние периоды селективные аборты массово проводятся в нашей стране. У нас очень высокий уровень абортов. В год происходит около 80 тысяч абортов. Значительную часть из них составляют селективные аборты. Результатом является серьезное влияние на половой баланс при рождении. Несмотря на это, в стране число женщин по-прежнему больше и составляет 51-52%.
Главный вопрос — предотвратить аборт как преступление. Речь идет не только о селективных абортах, а вообще об абортах. Аборт — это акт убийства, убийство живого человека. Это должно быть остановлено, это должно рассматриваться в правовой системе как тяжкое преступление и наказываться. Аборты негативно влияют на демографический баланс в обществе, вызывают морально-социальные проблемы. Поэтому этот вопрос должен быть решен. Во многих странах аборт считается тяжким преступлением и строго карается. И у нас есть необходимость сделать то же самое».
Э.Байрамлы считает, что искусственно стимулировать и регулировать половое соотношение невозможно: «Природа самостоятельно балансирует пол у всех живых видов. Тысячи лет в человеческом обществе баланс составляет 50/50, иногда 41/59. То есть примерно такой составляет равновесный баланс. Если мы не будем искусственно вмешиваться, не будем делать селективные аборты или не будут продолжительные разрушительные войны, проблем с половым балансом не будет. Достаточно жить по простым правилам и правильной биологической системе, чтобы природа сформировала свой баланс. Этот баланс может быть изменен только искусственно. Как я сказал, главная причина — селективные аборты. Долгие войны, приводящие к гибели мужчин, также могут менять половой баланс.
Я уже много лет предлагаю ввести строгие наказания за аборты, запретить аборты. Потому что, по общему мнению ученых всего мира, плод в возрасте 4-5 недель уже имеет форму полноценного человека. Он уже человек. Убивать его — значит убивать человека. Одним словом, аборт — это прямое убийство ребенка. Поэтому аборт должен караться как преступление, равное убийству.
Аборты должны быть запрещены в больницах, врачи, совершающие их, должны наказываться. Только в этом случае половой баланс будет восстановлен. Это не означает, что число девочек увеличится. Нет, природа сама отрегулирует так, что соотношение мальчиков и девочек будет опять около 50/50 или 51/49. Так было тысячи и десятки тысяч лет в человеческом обществе. Во всех остальных живых существах этот баланс полностью равный или близкий к равному.
То есть баланс природы нарушается только искусственно, и это проблема человеческого общества. Эту проблему нужно урегулировать, жить по правильным биологическим законам. Как я отметил, введением строгих наказаний можно предотвратить это преступление и тем самым сохранить баланс по полу».