Azərbaycan millisinin baş məşqçisi:
Azərbaycan millisinin baş məşqçisi: "Avropada izlədiyimiz və əlaqə saxladığımız başqa futbolçular da var"
"Hazırda əsas məqsədimiz dəvət etdiyimiz futbolçuları daha yaxından tanımaq, onları komandanın daxilində qiymətləndirmək və uyğunlaşma prosesinə kömək etməkdir".
Medianews.az xəbər verir ki, bu sözləri AZƏRTAC-a müsahibəsində 21 yaşadək futbolçulardan ibarət Azərbaycan millisinin baş məşqçisi Rəşad Eyyubov deyib. Müsahibəni təqdim edirik:
- Azərbaycan U-21 millisi Bakıda keçirilən təlim-məşq toplanışını başa vurdu. Hazırlıq prosesini necə qiymətləndirirsiniz? Komandanın və futbolçuların fiziki vəziyyəti sizi qane edirmi?
- Toplanışın ilk - adaptasiya mərhələsi yaxşı keçdi. Qısa fasilədən sonra futbolçuların fiziki durumunu yenidən optimal səviyyəyə çatdırmaq bizim üçün vacib idi. Düşünürəm ki, buna nail olduq. Artıq Türkiyədəyik və diqqətimizi tam şəkildə qarşıdakı oyunlara yönəltmişik.
- Milli komanda Türkiyədəki hazırlıq çərçivəsində iyunun 6-da Bəhreynin U-23, iyunun 9-da isə Qırğızıstanın U-21 yığması ilə yoldaşlıq görüşlərində qüvvəsini sınayacaq. Bu rəqibləri necə xarakterizə edərdiniz? Həmin oyunlardan əsas gözləntiləriniz nələrdir?
- Bəli, bizi Qırğızıstanın U-21 və Bəhreynin U-23 komandalarına qarşı iki oyun gözləyir. Ümumilikdə bizim üçün qeyri-adi rəqiblərdir. Amma deyə bilərəm ki, hər iki komanda maraqlı futbol nümayiş etdirir. Bizi çətin və faydalı oyunlar gözləyir.
- Komandaya yeni cəlb olunan futbolçular, xüsusilə Lorenzo Mezzotero və Mustafa Kamara barədə hansı fikirdəsiniz? Onların milli komandaya hansı keyfiyyətləri qazandıracağını düşünürsünüz?
- Lorenzo, Mustafa, Yusif Mehtiyev, Raul Süleymanov və Elyas Bağcıdan razıyam. Onlar komandamıza yeni enerji, yeni keyfiyyətlər, oyunumuza isə fərqli üslub gətirə bilərlər. Bizim məqsədimiz onların güclü tərəflərindən düzgün istifadə etmək və bu keyfiyyətləri komandanın xeyrinə yönləndirməkdir.
- "Sumqayıt"ın qapıçısı Xəyal Fərzullayevin son vaxtlar göstərdiyi performansa baxmayaraq, bu dəfə U-21 millisinin heyətində yer almaması müəyyən müzakirələrə səbəb olub. Bu qərarın səbəbləri barədə nə deyə bilərsiniz?
- Xəyal yaxşı qapıçıdır. Onun müntəzəm oyun praktikası qazanmasına sevinirəm. Bu toplanışda bizimlə olmaması gələcəkdə ona ümid etmədiyimiz anlamına gəlmir. Eyni zamanda, bu düşərgədə bizimlə Fəxri, Sənan, Ağadadaş da yoxdur. Biz bütün futbolçuları izləyirik və hər birini diqqətdə saxlayırıq.
- Son dönəmdə ölkə xaricində çıxış edən və Azərbaycan pasportuna sahib futbolçuların U-21 millisində yer alması diqqət çəkir. Qarşıdakı toplanışlarda və ya rəsmi oyunlarda yeni adların da komandaya cəlb olunması gözlənilirmi?
⁠- Bəli, izlədiyimiz və əlaqə saxladığımız başqa futbolçular da var. Amma qərara gəldik ki, yay toplanışı üçün yeni adlar baxımından bu qədər kifayətdir. Hazırda əsas məqsədimiz dəvət etdiyimiz futbolçuları daha yaxından tanımaq, onları komandanın daxilində qiymətləndirmək və uyğunlaşma prosesinə kömək etməkdir.

"В настоящее время наша основная цель — ближе познакомиться с приглашёнными футболистами, оценить их внутри команды и помочь им адаптироваться".
Medianews.az сообщает, что эти слова в интервью АЗЕРТАДЖ сказал главный тренер сборной Азербайджана до 21 года Рашад Эйюбов. Представляем интервью:
- Молодёжная сборная Азербайджана U-21 завершила учебно-тренировочный сбор в Баку. Как вы оцениваете подготовительный процесс? Удовлетворяет ли вас физическая форма команды и футболистов?
- Первый этап сбора — этап адаптации прошёл хорошо. После короткого перерыва нам было важно вновь довести физическую форму футболистов до оптимального уровня. Думаю, нам это удалось. Сейчас мы уже в Турции и полностью сосредоточены на предстоящих играх.
- В рамках подготовки в Турции 6 июня состоится товарищеский матч против сборной Бахрейна U-23, а 9 июня — против сборной Кыргызстана U-21. Как бы вы охарактеризовали этих соперников? Какие основные ожидания от этих матчей?
- Да, нас ожидают две игры — против сборных Кыргызстана U-21 и Бахрейна U-23. В целом для нас это необычные соперники. Но могу сказать, что обе команды показывают интересный футбол. Нас ждут сложные и полезные игры.
- Каково ваше мнение о новых игроках, привлечённых в команду, особенно о Лоренцо Меццотеро и Мустафе Камаре? Какие качества, по вашему мнению, они привнесут в национальную команду?
- Я доволен Лоренцо, Мустафой, Юсифом Мехтиевым, Раулем Сулеймановым и Элиясом Багджи. Они могут привнести в нашу команду новую энергию, новые качества и внести разные стилистические элементы в нашу игру. Наша задача — правильно использовать их сильные стороны и направить эти качества на пользу команды.
- Несмотря на последние хорошие выступления вратаря "Сумгаита" Хаяла Фарзуллаева, на этот раз он не включён в состав сборной U-21, что вызвало определённые обсуждения. Что вы можете сказать о причинах этого решения?
- Хаял — хороший вратарь. Я рад, что он регулярно получает игровой практики. Его отсутствие на этом сборе не означает, что мы не рассчитываем на него в будущем. Также не с нами на этом сборе Фахри, Сенан и Агададаш. Мы следим за всеми футболистами и держим их под пристальным вниманием.
- В последнее время становится заметно, что в состав сборной U-21 включаются футболисты, выступающие за рубежом и имеющие азербайджанский паспорт. Ожидается ли привлечение новых игроков на предстоящих сборах или официальных матчах?
⁠- Да, есть и другие футболисты, за которыми мы следим и с которыми поддерживаем связь. Однако мы решили, что для летнего сбора этого количества новых игроков достаточно. В настоящее время наша основная цель — ближе познакомиться с приглашёнными футболистами, оценить их внутри команды и помочь им адаптироваться.