İranın sabiq Ali Lideri Ayətullah Seyid Əli Xameneinin dəfn mərasimi iyun ayında olacaq.
Medianews.az “Iran International”a istinadən xəbər verir ki, bu barədə Tehran Şəhər Bələdiyyəsi sədrinin müavini Məhəmmədəmin Tovəkkolizadə bildirib.
Onun sözlərinə görə, dəfn mərasiminin təşkili İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusuna həvalə edilib. Hazırda tədbiri daha yaxşı təşkil etmək üçün hazırlıq müddətinin uzadılması barədə müzakirələr aparılır.
Tovəkkolizadə Xamenei ilə vida mərasimi üçün 3 gün vaxt ayrıldığını, Tehranda keçiriləcək mərasimin isə azı 24 saat davam edəcəyini bildirib.
Tehran Şəhər Bələdiyyəsi sədrinin müavini dəfndən əvvəl Qum və Məşhəd şəhərlərində Xameneinin cənazəsi ilə matəm yürüşlərinin təşkil ediləcəyini deyib.
İranın sabiq Ali Lideri vəsiyyətinə uyğun olaraq, Məşhəddə İmam Rza türbəsində dəfn olunacaq.
Qeyd edək ki, Əli Xamenei fevralın 28-də başlayan ABŞ və İsrail hücumlarının ilk mərhələsində həyatını itirib. Bundan sonra ölkə rəhbərliyi onun oğlu Müctəba Xameneiyə keçib. Aprel ayında Xameneinin vəfatının 40-cı günü münasibətilə ölkənin müxtəlif bölgələrində anım mərasimləri keçirilsə də, rəsmi dəfn mərasimi təhlükəsizlik səbəbindən baş tutmayıb. (Qafqazinfo)

Церемония похорон бывшего Верховного Лидера Ирана аятоллы Сейида Али Хаменеи состоится в июне.
Как сообщает Medianews.az со ссылкой на «Iran International», об этом заявил заместитель мэра города Тегерана Мохаммадамин Товекколизаде.
По его словам, организацию церемонии похорон поручили Корпусу стражей исламской революции. В настоящее время ведутся обсуждения о продлении подготовительного периода для лучшей организации мероприятия.
Товекколизаде сообщил, что на прощальную церемонию с Хаменеи выделены 3 дня, а сама церемония в Тегеране продлится как минимум 24 часа.
Заместитель мэра Тегерана также сообщил, что перед похоронами в городах Кум и Машхад будут организованы траурные шествия с телом Хаменеи.
Согласно завещанию бывшего Верховного Лидера Ирана, он будет похоронен в мавзолее Имама Резы в Машхаде.
Также отметим, что Али Хаменеи скончался на первом этапе нападений США и Израиля, начавшихся 28 февраля. После этого руководство страны перешло к его сыну Муджтабе Хаменеи. В апреле, по случаю 40-го дня со дня смерти Хаменеи, в различных регионах страны прошли памятные мероприятия, однако официальная церемония похорон по соображениям безопасности не состоялась. (Qafqazinfo)