“Facebook”, “WhatsApp” və “Instagram”a yeni süni intellekt gəlir -
“Meta” şirkəti gələcəkdə insanın zehni qabiliyyətini ötüb keçməyə hesablanmış süni intellekt texnologiyalarının inkişafına milyardlarla dollar yatırır. Yeni bir AI modeli tezliklə “Meta”nın tabeliyində olan “WhatsApp” messencerində və “Instagram” şəbəkəsində istifadə olunacaq.
Medianews.az xəbər verir ki, “Muse Spark” adlı yeni süni intellekt modeli keçən il “Meta”da yenidən qurulan komandanın ilk məhsuludur və “Facebook” şəbəkəsinin dünyada ChatGPT kimi rəqiblərlə yarışında irəliləməsini hədəfləyir.
“Meta” şirkəti bəyan edib ki, “Muse Spark” ilkin mərhələdə yalnız az istifadə olunan “Meta AI” tətbiqi və onun vebsaytı vasitəsilə əlçatan olacaq. Gələn həftələrdə isə o, “WhatsApp”, “Instagram”, “Facebook” və şirkətin məlumat eynəklərində istifadə olunan əvvəlki “Llama” modellərini əvəz edəcək.
“Meta”nın açıqlamasına görə, yeni model qəsdən kiçik və sürətli şəkildə hazırlanıb, lakin elm, riyaziyyat və səhiyyə sahələrində mürəkkəb suallara cavab verə bilir. “Bu, güclü bir təməldir. Növbəti nəsil artıq hazırlanır” deyə “Meta” vurğulayıb.
Açıqlamadan sonra “Meta” səhmləri əvvəlcə cüzi artıb. ABŞ texnologiya şirkətləri getdikcə daha çox təzyiq altındadır: onların böyük süni intellekt investisiyalarının özünü doğrultduğunu sübut etməsi tələb olunur. “Meta” üçün isə risk xüsusilə yüksəkdir: şirkət keçən il “Scale AI” rəhbəri Aleks Vanı 14,3 milyard dollarlıq razılaşma çərçivəsində işə götürüb.
“Meta” həmçinin mühəndisləri yüz milyonlarla dollar dəyərində maaş paketləri ilə işə cəlb edərək “superintellekt” adlanan yeni komanda yaradıb. Bu komanda insan düşüncəsini üstələyən maşınların hazırlanması üzərində işləyir.

На «Facebook», «WhatsApp» и «Instagram» появляется новая система искусственного интеллекта -
На «Facebook», «WhatsApp» и «Instagram» появляется новая система искусственного интеллекта - Атака на ChatGPT?
Компания «Meta» инвестирует миллиарды долларов в развитие технологий искусственного интеллекта, направленных на превосходство над человеческими умственными способностями. Новый AI-модель скоро будет использоваться в мессенджере «WhatsApp» и сети «Instagram», которые принадлежат «Meta».
Medianews.az сообщает, что новая модель искусственного интеллекта под названием «Muse Spark» является первым продуктом команды «Meta», обновлённой в прошлом году, и нацелена на продвижение сети «Facebook» в мировом соревновании с конкурентами, такими как ChatGPT.
Компания «Meta» заявила, что на начальном этапе «Muse Spark» будет доступен только через малоиспользуемое приложение «Meta AI» и его веб-сайт. В ближайшие недели он заменит предыдущие модели «Llama», используемые в «WhatsApp», «Instagram», «Facebook» и фирменных умных очках компании.
По заявлению «Meta», новая модель была сознательно создана небольшой и быстрой, но при этом способна отвечать на сложные вопросы в областях науки, математики и здравоохранения. «Это мощная основа. Следующее поколение уже в разработке», — подчеркнула «Meta».
После объявления акции «Meta» сначала немного выросли. Американские технологические компании всё больше подвергаются давлению: от них требуется доказать, что их крупные инвестиции в искусственный интеллект оправданы. Для «Meta» риск особенно высок: в прошлом году компания наняла Алекса Вана, руководителя «Scale AI», в рамках сделки стоимостью 14,3 миллиарда долларов.
Кроме того, «Meta» создала новую команду под названием «суперинтеллект», привлекая инженеров с пакетами заработных плат на сотни миллионов долларов. Эта команда работает над созданием машин, превосходящих человеческое мышление.