“Facebook”, “WhatsApp” və “Instagram”a yeni süni intellekt gəlir -
“Meta” şirkəti gələcəkdə insanın zehni qabiliyyətini ötüb keçməyə hesablanmış süni intellekt texnologiyalarının inkişafına milyardlarla dollar yatırır. Yeni bir AI modeli tezliklə “Meta”nın tabeliyində olan “WhatsApp” messencerində və “Instagram” şəbəkəsində istifadə olunacaq.
Medianews.az xəbər verir ki, “Muse Spark” adlı yeni süni intellekt modeli keçən il “Meta”da yenidən qurulan komandanın ilk məhsuludur və “Facebook” şəbəkəsinin dünyada ChatGPT kimi rəqiblərlə yarışında irəliləməsini hədəfləyir.
“Meta” şirkəti bəyan edib ki, “Muse Spark” ilkin mərhələdə yalnız az istifadə olunan “Meta AI” tətbiqi və onun vebsaytı vasitəsilə əlçatan olacaq. Gələn həftələrdə isə o, “WhatsApp”, “Instagram”, “Facebook” və şirkətin məlumat eynəklərində istifadə olunan əvvəlki “Llama” modellərini əvəz edəcək.
“Meta”nın açıqlamasına görə, yeni model qəsdən kiçik və sürətli şəkildə hazırlanıb, lakin elm, riyaziyyat və səhiyyə sahələrində mürəkkəb suallara cavab verə bilir. “Bu, güclü bir təməldir. Növbəti nəsil artıq hazırlanır” deyə “Meta” vurğulayıb.
Açıqlamadan sonra “Meta” səhmləri əvvəlcə cüzi artıb. ABŞ texnologiya şirkətləri getdikcə daha çox təzyiq altındadır: onların böyük süni intellekt investisiyalarının özünü doğrultduğunu sübut etməsi tələb olunur. “Meta” üçün isə risk xüsusilə yüksəkdir: şirkət keçən il “Scale AI” rəhbəri Aleks Vanı 14,3 milyard dollarlıq razılaşma çərçivəsində işə götürüb.
“Meta” həmçinin mühəndisləri yüz milyonlarla dollar dəyərində maaş paketləri ilə işə cəlb edərək “superintellekt” adlanan yeni komanda yaradıb. Bu komanda insan düşüncəsini üstələyən maşınların hazırlanması üzərində işləyir.

A new artificial intelligence system is coming to “Facebook,” “WhatsApp,” and “Instagram.”
A new artificial intelligence system is coming to “Facebook,” “WhatsApp,” and “Instagram.” Attack on ChatGPT?
The "Meta" company is investing billions of dollars in the development of artificial intelligence technologies designed to surpass human mental capabilities in the future. A new AI model will soon be used in the "WhatsApp" messenger and the "Instagram" network, both under "Meta's" control.
Medianews.az reports that the new artificial intelligence model called "Muse Spark" is the first product of the team rebuilt at "Meta" last year and aims to advance the "Facebook" network in the global competition against rivals like ChatGPT.
The "Meta" company has announced that "Muse Spark" will initially be accessible only through the rarely used "Meta AI" application and its website. In the coming weeks, it will replace the previous "Llama" models used in "WhatsApp," "Instagram," "Facebook," and the company's data glasses.
According to "Meta's" statement, the new model has been deliberately developed to be small and fast, yet it can answer complex questions in the fields of science, mathematics, and healthcare. "This is a strong foundation. The next generation is already under development," emphasized "Meta."
After the announcement, "Meta" shares initially rose slightly. U.S. technology companies are increasingly under pressure: they are required to prove that their large artificial intelligence investments are paying off. For "Meta," the risk is particularly high: last year, the company hired Alex Wang, the head of "Scale AI," as part of a $14.3 billion deal.
"Meta" has also created a new team called "superintelligence" by attracting engineers with salary packages worth hundreds of millions of dollars. This team is working on the development of machines that surpass human thought.