“Faydalı” məhsulların
Diyetoloq Treysi Parker bəzi sağlamlıq üçün faydalı hesab edilən məhsulların ürək-damar sisteminə mənfi təsir göstərə biləcəyini bildirib.
Medianews.az xəbər verir ki, onun sözlərinə görə, kimçi, kombuça, meyvəli yoqurtlar, smuzi və turş kələm bağırsaq mikroflorasını dəstəkləsə də, tərkibində gizli şəkildə yüksək miqdarda duz və ya şəkər ola bilər.
Parker vurğulayıb ki, smuzi qan şəkərinin sürətli artımına səbəb ola bilər, fermentləşdirilmiş məhsullar isə duzun çoxluğu səbəbindən təzyiqi yüksəldir. Bu səbəbdən onların müntəzəm və həddindən artıq istifadəsi ürək-damar xəstəlikləri riskini artırır.

«Полезные» продукты скрытая угроза
Диетолог Трейси Паркер заявила, что некоторые продукты, считающиеся полезными для здоровья, могут негативно воздействовать на сердечно-сосудистую систему.
Medianews.az сообщает, что, по её словам, кимчи, комбуча, фруктовые йогурты, смузи и квашеная капуста поддерживают микрофлору кишечника, однако могут содержать скрытое большое количество соли или сахара.
Паркер подчеркнула, что смузи может вызывать быстрый рост уровня сахара в крови, а ферментированные продукты из-за большого количества соли повышают давление. По этой причине их регулярное и чрезмерное употребление увеличивает риск сердечно-сосудистых заболеваний.