“Faydalı” məhsulların
Diyetoloq Treysi Parker bəzi sağlamlıq üçün faydalı hesab edilən məhsulların ürək-damar sisteminə mənfi təsir göstərə biləcəyini bildirib.
Medianews.az xəbər verir ki, onun sözlərinə görə, kimçi, kombuça, meyvəli yoqurtlar, smuzi və turş kələm bağırsaq mikroflorasını dəstəkləsə də, tərkibində gizli şəkildə yüksək miqdarda duz və ya şəkər ola bilər.
Parker vurğulayıb ki, smuzi qan şəkərinin sürətli artımına səbəb ola bilər, fermentləşdirilmiş məhsullar isə duzun çoxluğu səbəbindən təzyiqi yüksəldir. Bu səbəbdən onların müntəzəm və həddindən artıq istifadəsi ürək-damar xəstəlikləri riskini artırır.

“Useful” products hidden threat
Dietitian Tracey Parker stated that some products considered beneficial for health can have a negative effect on the cardiovascular system.
Medianews.az reports that according to her, kimchi, kombucha, fruit yogurts, smoothies, and sauerkraut support gut microflora, but may contain hidden high amounts of salt or sugar.
Parker emphasized that smoothies can cause a rapid increase in blood sugar, while fermented products raise blood pressure due to their high salt content. For this reason, their regular and excessive consumption increases the risk of cardiovascular diseases.