Geologiya İnstitutuna direktor
Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayevin müvafiq əmri ilə Elçin Vəliyev Geologiya İnstitutunda direktor müavini təyin olunub.
Medianews.az xəbər verir ki, Elçin Vəliyev eyni əmrə əsasən institutun direktor vəzifəsinin səlahiyyətlərini müvəqqəti icra edəcək.
Elçin Vəliyev Bakı Dövlət Universitetində coğrafiya ixtisası üzrə bakalavriat, landşaftşünaslıq ixtisası üzrə isə magistratura səviyyəsində təhsil alıb. Həmçinin Ukraynanın İvano-Frankovsk Milli Texniki Neft və Qaz Universitetində neft-qaz mühəndisliyi ixtisası üzrə təhsil alıb. 2018-ci ildə texnika üzrə fəlsəfə doktoru, 2024-cü ildə isə texnika elmləri doktoru elmi dərəcəsini əldə edib.
Əmək fəaliyyətinə Azərbaycan Respublikası Milli Aerokosmik Agentliyinin Ekologiya İnstitutunda başlayan Elçin Vəliyev müxtəlif illərdə neft-qaz sənayesi sahəsində çalışıb. 2010-cu ildən etibarən SOCAR-ın Neft Qaz Elmi-Tədqiqat Layihə İnstitutunda müxtəlif vəzifələrdə fəaliyyət göstərib, son təyinatadək Analitik Tədqiqatlar Laboratoriyasının müdiri olub.
Elçin Vəliyev 102 elmi əsərin, o cümlədən 50 indekslənən elmi məqalənin (25 beynəlxalq), 40 tezisin (25 beynəlxalq), 5 patentin və 8 kitabın həmmüəllifidir. O, 2021-2024-cü illərdə Stanford Universitetinin hazırladığı dünyanın ən nüfuzlu alimlərini əhatə edən top 2 faiz alimlər siyahısında yer alıb.
Elçin Vəliyev 2024-cü ildə neft-qaz sahəsinin inkişafına verdiyi töhfələrə görə SOCAR prezidenti tərəfindən fəxri fərmanla təltif edilib.

Директор Института геологии
По приказу министра науки и образования Эмина Амруллаева Эльчин Вəliев назначен заместителем директора Института геологии.
Medianews.az сообщает, что согласно тому же приказу Эльчин Вəliев временно исполняет обязанности директора института.
Эльчин Вəliев получил образование по специальности география бакалавра, а также по специальности ландшафтоведение магистратуры в Бакинском государственном университете. Также он учился по специальности нефтегазовое инженерное дело в Ивано-Франковском национальном техническом университете нефти и газа Украины. В 2018 году получил степень кандидата технических наук, а в 2024 году – доктора технических наук.
Трудовую деятельность Эльчин Вəliев начал в Институте экологии Национального аэрокосмического агентства Азербайджанской Республики, в разные годы работал в нефтегазовой промышленности. С 2010 года он работал в различных должностях в Научно-исследовательском проектном институте нефти и газа SOCAR, до последнего назначения был руководителем Лаборатории аналитических исследований.
Эльчин Вəliев является соавтором 102 научных работ, в том числе 50 индексируемых статей (25 международных), 40 тезисов (25 международных), 5 патентов и 8 книг. В период 2021-2024 годов он вошёл в список топ-2% самых влиятельных учёных мира, составленный Стэнфордским университетом.
В 2024 году за вклад в развитие нефтегазовой отрасли он был награждён почётной грамотой президента SOCAR.//Oxu.Az