Günəşdə son iki ay yarımın ən böyük partlayışı oldu -
Bu barədə Rusiya Elmlər Akademiyasının Kosmik Tədqiqatlar İnstitutunun Günəş Astronomiyası Laboratoriyasından məlumat verilib.
Nəşrin məlumatına əsasən, sonuncu dəfə X4.2 səviyyəli daha böyük təbiət hadisəsi fevralın 4-də qeydə alınıb.
Alimlərin sözlərinə görə, gecə saatlarında baş verən partlayış böyük plazma tullantısı ilə müşayiət olunub, lakin hazırda onun mərkəzi ulduzun kənarına doğru yerini dəyişib.
Onların fikrincə, mütəxəssislər hələlik fəallığın azalması əlamətlərini görmürlər, lakin bu atılmanın Yer kürəsinə təsir ehtimalı minimum səviyyədədir.
"İstənilən halda, bu cür vəziyyətdə frontal zərbələrin olması istisna edilir", - deyə laboratoriyadan əlavə ediblər./oxu.az

На поверхности Солнца за последние два с половиной месяца был зафиксирован самый мощный взрыв класса X2.5.
Об этом сообщили из Лаборатории солнечной астрономии Института космических исследований Российской академии наук.
Согласно информации издания, последний раз более крупное природное явление уровня X4.2 было зарегистрировано 4 февраля.
По словам ученых, взрыв, произошедший в ночные часы, сопровождался выбросом большой плазмы, однако в настоящее время его центр сместился к краю звезды.
По их мнению, специалисты пока не наблюдают признаков снижения активности, но вероятность воздействия этого выброса на Землю минимальна.
"В любом случае, присутствие фронтальных ударов в таком положении исключается", — добавили в лаборатории./oxu.az