Son 9 ildə ilk dəfə televiziyaya birgə müsahibə verdilər
ABŞ-nin keçmiş prezidenti Barak Obama və xanım Mişel Obama “ABC News” telekanalına birgə müsahibə veriblər.
Medianews.az xəbər verir ki, bu, Barak Obama 2017-ci ildə prezident postundan gedəndən bəri cütlüyün ilk birgə telemüsahibəsidir.
Müsahibədə onlar yeni açılan Obama Prezidentlik Mərkəzindən, Ağ evdəki günlərindən danışıblar.
Obama Prezidentlik Mərkəzinin əsas məqsədi gənc liderlərin yetişməsinə dəstək verməkdir. Çikaqoda yerləşən mərkəzə muzey, ictimai tədbirlər üçün zallar, park və kitabxana daxildir.
Muzey ekspozisiyasında Obamanın siyasi yüksəlişi, onun məşhur mesajları, eləcə də ABŞ-dəki ictimai hərəkatların tarixi təqdim olunur.
Müsahibə zamanı Barak Obama deyib ki, prezident postunu tərk edəndən sonra ictimai-siyasi müzakirələrdən mümkün qədər uzaq durmağa çalışır. O bildirib ki, indi özünü fəal siyasi oyunçu kimi yox, daha çox yeni nəsil üçün məşqçi kimi görür.
Keçmiş prezidentin sözlərinə görə, həyat yoldaşı Mişel Obama da daha sakit həyat sürməyi üstün tutur. Bununla yanaşı, Barak Obama vurğulayıb ki, onun hər gün ictimaiyyət qarşısına çıxmasını, müxtəlif məsələlərdə fəal mövqe tutmasını istəyənlər də var.
Barak Obama öz idarəçilik dövrünün ən böyük nailiyyəti kimi 2010-cu ildə qəbul edilən səhiyyə islahatını (Obamacare) göstərib və bu qanunun milyonlarla insanın tibbi xidmətlərə çıxışına kömək etdiyini bildirib. O həmçinin vurğulayıb ki, vətəndaşların öz siyasi iradəsini məhz azad seçkilər vasitəsilə ifadə etmək hüququ sağlam demokratiyanın əsasını təşkil edir.
Mişel Obama daha çox gənclərin təhsilindən, cəmiyyətdəki rolundan danışıb. O, mərkəzin sadəcə keçmişi xatırladan bir bina deyil, canlı bir icma, gənclər üçün maraqlı bir məkan olacağına inamını ifadə edib.
Barak Obama 1961, Mişel Obama 1964-cü il təvəllüdlüdür. Barak Obama 2009-2017-ci illərdə ABŞ-nin prezidenti olub.

Former U.S. President Barack Obama and Mrs. Michelle Obama gave a joint interview to the "ABC News" channel.
Medianews.az reports that this is the couple's first joint televised interview since Barack Obama left the presidency in 2017.
In the interview, they talked about the newly opened Obama Presidential Center and their days in the White House.
The main goal of the Obama Presidential Center is to support the development of young leaders. Located in Chicago, the center includes a museum, halls for public events, a park, and a library.
The museum exhibition presents Obama's political rise, his famous messages, as well as the history of social movements in the U.S.
During the interview, Barack Obama said that since leaving the presidency, he tries to stay as far away as possible from socio-political discussions. He stated that he now sees himself not as an active political player but more as a mentor for the new generation.
According to the former president, his wife Michelle Obama also prefers to live a quieter life. At the same time, Barack Obama emphasized that there are those who want him to appear publicly every day and take an active stance on various issues.
Barack Obama cited the healthcare reform adopted in 2010 (Obamacare) as the greatest achievement of his administration and said that this law helped millions of people access medical services. He also emphasized that citizens' right to express their political will through free elections forms the foundation of a healthy democracy.
Michelle Obama spoke more about youth education and their role in society. She expressed confidence that the center will not just be a building recalling the past but a vibrant community and an engaging place for young people.
Barack Obama was born in 1961, Michelle Obama in 1964. Barack Obama served as the President of the United States from 2009 to 2017.