I sinfə şagird qəbulu
Bu gün 2026–2027-ci tədris ili üzrə ümumi təhsil müəssisələrinin birinci siniflərinə şagird qəbuluna start verilir.
Medainews.az xəbər verir ki, qəbul prosesi www.mektebeqebul.edu.az portalı vasitəsilə aparılacaq. Uşaqların birinci sinfə elektron qəbulu ölkənin bütün şəhər və rayonlarının ümumi təhsil müəssisələrini əhatə edir.
Qeyd edək ki, bu il Azərbaycan bölməsi üzrə 81 minə yaxın uşaq məktəbəhazırlıq qrupundan avtomatik olaraq I sinfə keçirilib.
Xatırladaq ki, birinci sinfə qeydiyyat zamanı uşaqların şəxsiyyət vəsiqəsinin olması mütləqdir.
Həmçinin bu gün saat 11:00-dan etibarən dövlət ümumi təhsil müəssisələrinin tədris digər dillərdə aparılan birinci siniflərinə qəbulla bağlı məktəbəhazırlıq qruplarına cəlb olunmuş və olunmamış uşaqların həmin dil üzrə şifahi nitq bacarıqlarının yoxlanılması məqsədilə təşkil olunan müsahibəyə yazılmaq üçün qeydiyyat aktivləşəcək.

Сегодня начинается прием учеников в первые классы общеобразовательных учреждений на 2026–2027 учебный год.
Medainews.az сообщает, что процесс приема будет осуществляться через портал www.mektebeqebul.edu.az. Электронный приём детей в первый класс охватывает все общеобразовательные учреждения всех городов и районов страны.
Отметим, что в этом году около 81 тысячи детей из подготовительных групп автоматически переведены в первый класс по азербайджанскому отделению.
Напомним, что при регистрации в первый класс обязательно наличие удостоверения личности ребенка.
Кроме того, с сегодняшнего дня с 11:00 начнется регистрация на собеседование, организуемое с целью проверки устных речевых навыков детей, привлечённых и не привлечённых к подготовительным группам по соответствующему языку, для приема в первые классы государственных общеобразовательных учреждений с обучением на других языках обучения.