Bu barədə DW məlumat yayıb.
Vilayət qubernatoru Yuri Slyusar bildirib ki, mayın 31-nə keçən gecə Rostovun Matveyev-Kurgan rayonunda PUA parçalarının düşməsi nəticəsində kənd təsərrüfatı istehsalçıları ilə işləyən özəl müəssisəyə məxsus yanacaq anbarı alışıb.
Eyni zamanda, Rusiyanın Saratov vilayətinin qubernatoru Roman Busargin də bölgədə mülki infrastruktur obyektlərinin zərbəyə məruz qaldığını bildirib. Lakin regional rəhbərlik hansı obyektlərin zədələndiyi barədə dəqiq məlumat verməyib.
Buna baxmayaraq, internetdə yayılan peyk görüntüləri və videoları araşdıran müstəqil ekspertlərin məlumatına görə, zərbə məhz Saratov neft emalı zavoduna dəyib.
Qeyd edək ki, sözügedən zavod bundan əvvəl də dəfələrlə Ukraynaya məxsus dronların hədəfinə çevrilmişdi./publika.az

After the attack by unmanned aerial vehicles (UAVs) in Russia's Rostov region, a fire broke out at an oil depot.
This was reported by DW.
The regional governor Yuri Slyusar stated that on the night of May 31, as a result of UAV debris falling in the Matveyev-Kurgan district of Rostov, the fuel storage belonging to a private enterprise working with agricultural producers caught fire.
At the same time, Roman Busargin, the governor of Russia's Saratov region, also reported that civilian infrastructure facilities in the area were struck. However, the regional administration did not provide exact information on which facilities were damaged.
Nevertheless, according to independent experts analyzing satellite images and videos circulated on the internet, the strike specifically hit the Saratov oil refinery.
It should be noted that the aforementioned refinery had previously been targeted multiple times by drones belonging to Ukraine./publika.az