İlham Əliyev Rasim Balayevin vəfatı ilə bağlı
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Xalq artisti Rasim Balayevin vəfatı ilə bağlı nekroloq imzalayıb.
Medianews.az-ın məlumatına görə, mətndə deyilir:
"Azərbaycan mədəni ictimaiyyətinə ağır itki üz vermişdir. Milli kino sənətinin görkəmli nümayəndəsi, Azərbaycan Kinematoqrafçılar İttifaqının sədri, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərdi təqaüdçüsü, Dövlət mükafatı laureatı, Xalq artisti Rasim Əhməd oğlu Balayev 2026-cı il martın 29-da ömrünün 78-ci ilində vəfat etmişdir.
Rasim Balayev 1948-ci il avqustun 8-də Ağsu şəhərində anadan olmuşdur. Orta məktəbi bitirdikdən sonra o, 1965–1969-cu illərdə Azərbaycan Dövlət İncəsənət İnstitutunun aktyorluq fakültəsində təhsil almış, 1969–1972-ci illərdə həmin institutun Tədris Teatrında aktyor kimi fəaliyyət göstərmişdir.
Rasim Balayev 1972-ci ildən etibarən "Azərbaycanfilm" kinostudiyasının aktyoru olmuş, eyni zamanda 1990-cı ildən Azərbaycan Kinematoqrafçılar İttifaqı idarə heyətinin birinci katibi vəzifəsini tutmuş, 2022-ci ildə isə İttifaqın sədri seçilmişdir.
"Azərbaycanfilm" kinostudiyasına gəldiyi ilk vaxtlardan istedadlı aktyor kimi tanınan Rasim Balayev özünəməxsus ifa tərzi və yüksək səhnə mədəniyyəti sayəsində qısa müddət ərzində kino həvəskarlarının qəlbinə yol tapmışdır. Onun ekran həyatı verdiyi, böyük təsir gücünə malik yaddaqalan obrazlar geniş tamaşaçı kütləsi tərəfindən hər zaman rəğbətlə qarşılanmışdır.
Azərbaycan kino sənətinin parlaq ənənələrindən ustalıqla faydalanan sənətkar olaraq Rasim Balayevin keçdiyi yaradıcılıq yolu milli kino mədəniyyəti tarixində xüsusi bir mərhələ təşkil edir. Onun baş rollarda çəkildiyi filmlər Azərbaycan kinosunun qızıl fonduna daxildir. Sənətkarın obrazın mənəvi aləminə dərindən nüfuz etməklə canlandırdığı rəngarəng surətlər kino salnaməmizin unudulmaz səhifələrindəndir. Fitri istedadla yaradılan bu bənzərsiz xarakterlər daim özünəməxsusluğu ilə seçilmiş və diqqət mərkəzində dayanmışdır.
Ustad sənətkar qəhrəmanlıq dolu tarixi keçmişimizin və eləcə də müasirlərimizin obrazlarına ekran həyatı verərkən dövrün mənzərəsini yaratmağa müvəffəq olmuşdur. Xalqımızın milli-mənəvi sərvətlərinin təbliğində və yetişməkdə olan gənc nəslin vətənə sədaqət ruhunda tərbiyə olunmasında Rasim Balayevin oynadığı bütün bu rollar mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Sənətkarın ifasında əfsanəvi Babək və Nəsimi obrazları Azərbaycan kinematoqrafiyasının xüsusilə böyük uğurlarından hesab edilir.
Rasim Balayev Azərbaycanın hüdudlarından kənarda da ekranlaşdırılmış filmlərdə yaddaqalan obrazlar yaradaraq bir daha özünün sənətkarlıq məharətini nümayiş etdirib.
Cəmiyyət həyatında baş verən proseslərə dərin vətəndaşlıq duyğusu ilə yanaşan Rasim Balayev həmçinin ictimai xadim kimi tanınırdı. O, milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunub yaşadılması üçün qüvvə və bacarığını əsirgəmirdi.
Rasim Balayevin milli kino mədəniyyətinin inkişafı sahəsindəki xidmətləri layiqincə qiymətləndirilmişdir. O, müxtəlif illərdə yüksək dövlət mükafatlarına və fəxri adlara layiq görülmüş, müstəqil Azərbaycanın ali mükafatlarından olan "Şöhrət", "Şərəf" və "İstiqlal" ordenləri ilə təltif edilib.
Görkəmli sənətkar, qayğıkeş və təvazökar insan Rasim Balayevin işıqlı xatirəsi xalqımızın qəlbində həmişə yaşayacaq.
Azərbaycan mədəni ictimaiyyətinə ağır itki üz vermişdir. Milli kino sənətinin görkəmli nümayəndəsi, Azərbaycan Kinematoqrafçılar İttifaqının sədri, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərdi təqaüdçüsü, Dövlət mükafatı laureatı, Xalq artisti Rasim Əhməd oğlu Balayev 2026-cı il martın 29-da ömrünün 78-ci ilində vəfat etmişdir.
Rasim Balayev Azərbaycanın hüdudlarından kənarda da ekranlaşdırılmış filmlərdə yaddaqalan obrazlar yaradaraq bir daha özünün sənətkarlıq məharətini nümayiş etdirmişdir.
Rasim Balayevin milli kino mədəniyyətinin inkişafı sahəsindəki xidmətləri layiqincə qiymətləndirilmişdir. O, müxtəlif illərdə yüksək dövlət mükafatlarına və fəxri adlara layiq görülmüş, müstəqil Azərbaycanın ali mükafatlarından olan "Şöhrət", "Şərəf" və "İstiqlal" ordenləri ilə təltif edilmişdir.
Görkəmli sənətkar, qayğıkeş və təvazökar insan Rasim Balayevin işıqlı xatirəsi xalqımızın qəlbində həmişə yaşayacaqdır.

Президент Азербайджана Ильхам Алиев подписал некролог в связи с кончиной народного артиста Расима Балаева.
По данным Medianews.az-, в тексте говорится:
«В азербайджанском культурном обществе случилась тяжелая утрата. Выдающийся представитель национального киноискусства, председатель Союза кинематографистов Азербайджана, персональный пенсионер Президента Азербайджанской Республики, лауреат Государственной премии, народный артист Расим Ахмед оглы Балаев скончался 29 марта 2026 года на 78-м году жизни.
Расим Балаев родился 8 августа 1948 года в городе Агсу. После окончания средней школы в 1965–1969 годах он обучался на факультете актёрского мастерства Азербайджанского государственного института искусств, в 1969–1972 годах работал актёром в Учебном театре этого института.
С 1972 года Расим Балаев был актёром киностудии «Азербайджанфильм», а с 1990 года занимал должность первого секретаря правления Союза кинематографистов Азербайджана, в 2022 году был избран председателем Союза.
С первых дней своей работы в киностудии «Азербайджанфильм» Расим Балаев был признан талантливым актёром; благодаря своему особому стилю исполнения и высокой сценической культуре он быстро завоевал сердца любителей кино. Его яркие образы на экране, обладающие большим воздействием, всегда с уважением встречались широкой аудиторией.
Будучи мастером, умело использующим яркие традиции азербайджанского кинематографа, творческий путь Расима Балаева занимает особое место в истории национальной кино культуры. Фильмы с его главными ролями входят в золотой фонд азербайджанского кино. Разнообразные образы, которые артист глубоко проживал и воплощал, остаются незабываемыми страницами истории кино. Эти уникальные персонажи, созданные врожденным талантом, всегда выделялись своей особенной индивидуальностью и привлекали внимание.
Мастер сумел создать экранные образы героев славного исторического прошлого и современности, отражая обстановку своего времени. Все эти роли Расима Балаева играют важную роль в продвижении национальных духовных ценностей нашего народа и воспитании молодого поколения в духе преданности Родине. Его легендарные образы Бабека и Насими считаются одними из великих успехов азербайджанского кинематографа.
Расим Балаев, создавая запоминающиеся образы в фильмах, снятых не только в Азербайджане, но и за его пределами, вновь продемонстрировал свое мастерство.
Расим Балаев, глубоко воспринимая процессы, происходящие в общественной жизни, также был известен как общественный деятель. Он не жалел сил и возможностей для сохранения и поддержания наших национально-нравственных ценностей.
Заслуги Расима Балаева в развитии национальной кино культуры были достойно оценены. В разные годы он был удостоен высоких государственных наград и почётных званий, награждён орденами «Слава», «Честь» и «Независимость» — высшими наградами независимого Азербайджана.
Светлая память выдающегося мастера, заботливого и скромного человека Расима Балаева навсегда останется в сердцах нашего народа.
В азербайджанском культурном обществе случилась тяжелая утрата. Выдающийся представитель национального киноискусства, председатель Союза кинематографистов Азербайджана, персональный пенсионер Президента Азербайджанской Республики, лауреат Государственной премии, народный артист Расим Ахмед оглы Балаев скончался 29 марта 2026 года на 78-м году жизни.