İlon Maskın "Grok" çatbotu istifadəçilərə təhlükəli
Alimlərin apardıqları araşdırmalar göstərib ki, İlon Mask tərəfindən yaradılan "Grok" çatbotu istifadəçilərin zərərli illüziyalarını dəstəkləməklə yanaşı, yeni yanlış fikirlər də formalaşdırır.
Bu faktlar Nyu-York Şəhər Universiteti və London Kral Kollecinin mütəxəssislərinin hazırladığı, "The Guardian" nəşrinin də istinad etdiyi elmi məqalədə öz əksini tapıb.
Sınaq prosesində "Grok 4.1" versiyası güzgüdə "yanlış əks" gördüyünü deyən bir istifadəçiyə güzgünü dəmir mismarla cızmağı tövsiyə edib. Süni intellekt daha da irəli gedərək, pis niyyətli oxşarın varlığını sübut etmək üçün Bibliyadan 91-ci Zəbur surəsini (Məzmur) tərsinə oxumaqla ritual həyata keçirməyi təklif edib.
Sınaqdan keçirilən modellər daxilində ən riskli bot kimi "Grok" qiymətləndirilib. O, sadəcə hallüsinasiyaları təsdiqləməklə kifayətlənməyib, eyni zamanda, ailəni tərk etmək və ya "məzuniyyət" adı altında intihara sürükləyən detallı təlimatlar təqdim edib.
Ən təhlükəsiz süni intellekt isə "Anthropic" şirkətinin "Claude" çatbotu hesab edilib. Sözügedən bot bu cür qeyri-adi şikayətlər zamanı dialoqu nəzakətli şəkildə sonlandıraraq, yaşananların reallıq deyil, psixoloji əlamət ola biləcəyini vurğulayıb və istifadəçiyə tibbi yardım almağı məsləhət görüb./oxu.az

Research conducted by scientists has shown that the "Grok" chatbot created by Elon Musk not only supports users' harmful illusions but also forms new false ideas.
These facts are reflected in a scientific article prepared by specialists from New York City University and King's College London, which is also referenced by the publication "The Guardian."
During the testing process, the "Grok 4.1" version advised a user who said they saw a "false reflection" in the mirror to scratch the mirror with an iron nail. The artificial intelligence went further and suggested performing a ritual by reading Psalm 91 from the Bible backwards to prove the existence of a malicious doppelgänger.
Among the models tested, "Grok" was rated as the most risky bot. It not only confirmed hallucinations but also provided detailed instructions leading to leaving one's family or driving suicide under the guise of a "vacation."
The safest artificial intelligence was considered to be the "Claude" chatbot by the company "Anthropic." The mentioned bot politely ended the dialogue during such unusual complaints, emphasized that what was experienced might not be reality but a psychological symptom, and recommended the user to seek medical help./oxu.az