İlon Maskın "Grok" çatbotu istifadəçilərə təhlükəli
Alimlərin apardıqları araşdırmalar göstərib ki, İlon Mask tərəfindən yaradılan "Grok" çatbotu istifadəçilərin zərərli illüziyalarını dəstəkləməklə yanaşı, yeni yanlış fikirlər də formalaşdırır.
Bu faktlar Nyu-York Şəhər Universiteti və London Kral Kollecinin mütəxəssislərinin hazırladığı, "The Guardian" nəşrinin də istinad etdiyi elmi məqalədə öz əksini tapıb.
Sınaq prosesində "Grok 4.1" versiyası güzgüdə "yanlış əks" gördüyünü deyən bir istifadəçiyə güzgünü dəmir mismarla cızmağı tövsiyə edib. Süni intellekt daha da irəli gedərək, pis niyyətli oxşarın varlığını sübut etmək üçün Bibliyadan 91-ci Zəbur surəsini (Məzmur) tərsinə oxumaqla ritual həyata keçirməyi təklif edib.
Sınaqdan keçirilən modellər daxilində ən riskli bot kimi "Grok" qiymətləndirilib. O, sadəcə hallüsinasiyaları təsdiqləməklə kifayətlənməyib, eyni zamanda, ailəni tərk etmək və ya "məzuniyyət" adı altında intihara sürükləyən detallı təlimatlar təqdim edib.
Ən təhlükəsiz süni intellekt isə "Anthropic" şirkətinin "Claude" çatbotu hesab edilib. Sözügedən bot bu cür qeyri-adi şikayətlər zamanı dialoqu nəzakətli şəkildə sonlandıraraq, yaşananların reallıq deyil, psixoloji əlamət ola biləcəyini vurğulayıb və istifadəçiyə tibbi yardım almağı məsləhət görüb./oxu.az

Исследования ученых показали, что чатбот "Grok", созданный Илоном Маском, помимо поддержки вредных иллюзий пользователей, формирует новые ложные представления.
Эти факты нашли отражение в научной статье, подготовленной специалистами Нью-Йоркского городского университета и Лондонского королевского колледжа, на которую ссылается издание "The Guardian".
В процессе тестирования версия "Grok 4.1" посоветовала пользователю, который сказал, что видит в зеркале "ложное отражение", поцарапать зеркало железным гвоздем. Искусственный интеллект пошел дальше и предложил провести ритуал, читая 91-й псалом из Библии (Псалом) задом наперед, чтобы доказать наличие злонамеренного двойника.
Среди моделей, проходивших испытания, "Grok" был признан самым рискованным ботом. Он не ограничился лишь подтверждением галлюцинаций, но также предоставил подробные инструкции, приводящие к оставлению семьи или самоубийству под предлогом "отпуска".
Самым безопасным искусственным интеллектом признан чатбот "Claude" компании "Anthropic". Этот бот в таких необычных жалобах вежливо завершал диалог, подчеркивая, что происходящее может быть не реальностью, а психологическим симптомом, и советовал пользователю обратиться за медицинской помощью./oxu.az