İmtahan sualları niyə çaşdırıcı olur? -
Tam orta təhsil səviyyəsi üzrə mart ayında keçirilən buraxılış imtahanından sonra mediada və sosial platformalarda abituriyent və valideynlərin sualların çətin olması ilə bağlı şikayətləri eşidilir. Buraxılış imtahanlarının mərhələli təşkili, zonalar üzrə keçirilən imtahanlar arasında böyük vaxt fərqinin nəticələrdə mənfi rol oynaması ilə bağlı da şikayətlər var.
Medianews.az xəbər verir ki, bu günlərdə Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayevin "Azərbaycanda bəzi fənn mütəxəssisləri istər dil, istərsə də tarix sahəsində suallar hazırlayarkən daha çox qarşı tərəfi çaşdırmağa çalışırlar, nəinki onun bilik və bacarıqlarını ölçməyə” fikirləri isə valideyn və abituriyentlərin fikirlərinə bir növ haqq vermiş oldu.
"Sual düşündürücü olmalıdır, çaşdırıcı yox”
"Sualların necə tərtib olunması, nəyi ölçməsi və hamı üçün nə dərəcədə ədalətli olması çox həssas məsələdir”, - deyən Elm və Təhsil Nazirliyi (ETN) yanında İctimai Şuranın üzvü Günay Əkbərovanın fikrincə, nazirin səsləndirdiyi fikir əslində uzun illərdir səssiz şəkildə danışılan bir narahatlığı üzə çıxarıb: "Bəzən həqiqətən də elə suallar olur ki, şagird "tələyə düşməmək” üçün diqqət oyununa girir. Bu da belə bir hiss yaradır ki, sanki məqsəd şagirdin nəyi bildiyini yox, harada çaşacağını yoxlamaqdır. Amma digər tərəfdən baxanda, imtahan suallarının müəyyən hissəsinin düşündürücü və fərqləndirici olması da vacibdir. Çünki yüksək nəticə göstərənlərlə orta nəticə göstərənləri ayırmaq üçün yalnız sadə yaddaş tipli suallar kifayət etmir. Dünya təcrübəsində də (məsələn, OECD-nin PISA qiymətləndirməsində) suallar daha çox analiz, tətbiq və düşünmə bacarıqlarını ölçür. Amma burada incə xətt var: sual düşündürücü olmalıdır, çaşdırıcı yox”.
"Zənnimcə, burada da şagirdə haqsızlıq edirik”
G.Əkbərova bildirir ki, şagird və valideynin imtahanlarda hiss etdiyi çətinlik tam realdır. Xüsusilə proqramla suallar arasında uyğunluq zəif hiss olunanda bu narahatlıq artır: "Abituriyentin qəbul proqramı MİQ və sertifikasiyadan çox fərqlənmir, zənnimcə, burada da şagirdə haqsızlıq edirik”. İŞ üzvü son vaxtlar ən çox müzakirə olunan və narahatlıq yaradan məsələyə - zonalar üzrə fərqli vaxtlarda keçirilən buraxılış imtahanlarına da diqqət çəkdi: "Bu, doğrudan da ən çox müzakirə doğuran məqamlardan biridir. Şagirdlər arasında "kimin daha üstün şəraitdə imtahan verdiyi” ilə bağlı müqayisələr qaçılmaz olur. Vaxt fərqi həm psixoloji hazırlığa, həm də məlumat dövriyyəsinə təsir edə bilir. Dünyada da bu problem tam həll olunmuş deyil. Bu baxımdan, bizdə də əsas məsələ sualların standartlaşdırılması və bərabərliyinə maksimum zəmanət verilməsi olmalıdır. Ümumilikdə məncə, burada ən doğru yanaşma qarşıdurma yox, balansdır. Əsas məsələ iki tərəfin ortaq nöqtədə görüşməsidir: aydın proqram, şəffaf izah, real bacarıqları ölçən, amma çaşdırmağa yönəlməyən suallar”.
"Əgər 30 sualdan 25-i və ya daha çoxu çətindirsə...”
Dərsliklərin qiymətləndirilməsi üzrə ekspert, tarix müəllimi Səxavət Zeynalovun fikrincə, imtahan sualları artıq neçə ildir ki, çətindir: "Suallar söz oyunu kimi qurulur və bəzən şagird sualı başa düşmədiyi üçün cavabı səhv yazır. Sözsüz ki, məntiqi düşüncə yoxlanılmalıdır, ancaq bu, şagirdi çaşdırmağa yönəlməməlidir. İmtahandan öncə təkcə sualların doğruluğu deyil, həm də çaşdırıcı olub-olmaması da yoxlanılmalıdır. Əgər 30 sualdan 25-i və ya daha çoxu çətindirsə, bu, problem yaradacaq”. Ekspert hesab edir ki, abituriyentlər üçün tərtib edilən proqramlar çox ağırdır: "Beş fəndən qəbul imtahanı verən, eyni gündə üç imtahana girən şagird üçün proqram ağırdır. Son illərə qədər bəlkə də, şagird bu proqramlarla bacara bilirdi. Amma indiki texnoloji dövrdə müəllimlər şagirdləri oxutmaqda çətinlik çəkirlər. Nəticədə şagirdlərin çoxu xarici ölkələrin daha asan proqramlarına yönəlirlər”. S.Zeynalovun sözlərinə görə, bu il xüsusilə, Azərbaycan dili və riyaziyyat fənlərindən olan suallar çətin və vaxt aparan olub: "Çətinlik qəbul proqramı və şagirdin yaş səviyyəsi ilə heç uyğun gəlmir”.
"Necə çətin sual hazırlaya bilərəm?”
Ekspertin fikrincə, mövcud problemlərin həlli üçün konkret müzakirələr aparılmalıdır: "Ölkədə sanki, hər kəs "necə çətin sual hazırlaya bilərəm?” yarışına girir. Məsələn, Azərbaycan tarixi fənni 5-ci sinifdən keçilir. Həmin fəndən 5-ci sinif üçün sınaqlarda, KSQ-lər və BSQ-lərdə elə suallar salınır ki, bu, şagirdlərin fəndən soyumasına gətirib çıxarır”.
"Suallar sadə, aydın, tətbiq və analiz yönümlü olmalıdır”
Quba rayonu Rəhman Məmmədov adına Alekseyevka kənd tam orta məktəbin müəllimi Səbinə Heybətova mövzuya övladı buraxılış imtahanı verən bir valideyn kimi münasibət bildirir: "İmtahanlar üçün "ən çox səhv aşkarlayan” yox, "ən düzgün ölçən” suallar hazırlanmalıdır. Suallar "tələ” xarakterli deyil, sadə, aydın, tətbiq və analiz yönümlü olmalıdır. Hər sual konkret bir bacarığı ölçməlidir. İmtahandan əvvəl suallar pilot qruplarda yoxlanılmalı, testlərdə asan-orta-çətin balansı qorunmalıdır. Çətin suallar azlıq təşkil etməli və seçici rol oynamalıdır. Suallar birbaşa kurikuluma əsaslanmalıdır. Dərslikdən kənar qeyri-standart və dolaşıq məzmun minimuma endirilməlidir”.
S.Heybətovanın fikrincə, aktiv müəllimlər imtahan suallarının hazırlanmasına və ekspertizasına cəlb olunmalıdırlar: "Real sinif təcrübəsi sual keyfiyyətini artırır. Qiymətləndirmə meyarları əvvəlcədən aydın izah olunmalı, nümunə suallar və izahlı cavablar paylaşılmalıdır”.
"İlk növbədə uşaqları məktəbə qaytarmaq lazımdır”
Təhsil eksperti İlham Əhmədov buraxılış imtahanlarında narazılıqların hər il təkrarlandığını bildirir: "Biz hər dəfə suallara baxmalı deyilik. Prinsipial məsələlər həll edilməli, ümumi qaydalar olmalıdır. Bunun üçün DİM və ETN birgə fəaliyyət göstərməli, ümumi fəaliyyət strategiyası müəyyən etməlidir”. Ekspertin fikrincə, suallar orta çətinlikdə tərtib edilməli, şagirdləri stresə salmamalıdır:
"Bu, olimpiada deyil, imtahanda standart biliklərin və bacarıqların standart yollarla yoxlanılması olmalıdır. Tədricən yazılı imtahanlar tətbiq edilir, süni intellektdən istifadə planlaşdırılır. Yəqin ki, bunun nəticəsində daha obyektiv qiymətləndirmələr mümkün olacaqdır. İlk növbədə uşaqları məktəbə qaytarmaq lazımdır. Repetitor təhsili uşaqları psixi, fiziki, fizioloji cəhətdən, valideynləri isə maddi cəhətdən əldən salıb. Bunun heç kimə xeyri yoxdur. Bu, təhsil deyil”. ("Kaspi" qəzeti)

After the graduation exam conducted in March for the complete secondary education level, complaints are heard in the media and social platforms from applicants and parents about the difficulty of the questions. There are also complaints about the negative impact of the large time difference between the phased organization of the graduation exams and the exams conducted by zones on the results.
Medianews.az reports that these days the words of the Minister of Science and Education Emin Amrullayev, "Some specialists in Azerbaijan, when preparing questions in both language and history fields, try more to confuse the other party rather than to measure their knowledge and skills," have somewhat justified the opinions of parents and applicants.
"The question should be thought-provoking, not confusing"
Gunay Akberova, a member of the Public Council under the Ministry of Science and Education (MSE), who said, "How the questions are prepared, what they measure, and how fair they are for everyone is a very sensitive issue," believes that the minister's expressed opinion actually revealed a concern that has long been silently discussed: "Sometimes there are questions where the student gets involved in a game of attention not to 'fall into a trap.' This creates a feeling that the purpose is not to check what the student knows but where they will get confused. But on the other hand, it is also important that a certain portion of exam questions be thought-provoking and differentiating. Because simple memory-type questions alone are not enough to distinguish those who achieve high results from those who achieve average results. In world experience as well (for example, in the OECD's PISA assessment) questions measure more analysis, application, and thinking skills. But there is a fine line here: the question should be thought-provoking, not confusing."
"I think here we are also doing an injustice to the student"
G. Akberova states that the difficulty felt by students and parents in exams is entirely real. This concern increases especially when the compatibility between the program and the questions is weak: "The admission program for applicants does not differ much from MİQ and certification; I think here also, we are doing an injustice to the student." The Public Council member also draws attention to the most discussed and troubling issue recently—the graduation exams held in different zones at different times: "This is indeed one of the most debated points. Comparisons about 'who took the exam under better conditions' among students are inevitable. The time difference can affect both psychological preparation and information circulation. This problem has not been completely resolved in the world either. In this regard, the main issue for us should be the standardization and maximum assurance of equality of the questions. Overall, I think the most correct approach here is not confrontation but balance. The main point is a common agreement between the two sides: clear program, transparent explanation, questions that measure real skills but are not aimed at confusing."
"If 25 or more of the 30 questions are difficult..."
According to expert in textbook evaluation and history teacher Sakhavat Zeynalov, the exam questions have been difficult for many years: "Questions are constructed like word games, and sometimes the student answers incorrectly because they did not understand the question. Of course, logical thinking must be checked, but it should not be aimed at confusing the student. Before the exam, not only the correctness of the questions but also whether they are confusing must be checked. If 25 or more of the 30 questions are difficult, this will cause a problem." The expert believes that the programs prepared for applicants are very heavy: "For a student taking admission exams in five subjects and three exams on the same day, the program is heavy. Until recent years, maybe the student could cope with these programs. But in the current technological era, teachers have difficulty teaching students. As a result, many students turn to the easier programs of foreign countries." According to S. Zeynalov, especially this year, questions in Azerbaijani language and mathematics were difficult and time-consuming: "The difficulty does not match with the admission program and the student's age level at all."
"How can I prepare a difficult question?"
The expert believes that concrete discussions should be held to solve the existing problems: "It seems like everyone in the country is competing in 'how can I prepare a difficult question?'. For example, the Azerbaijani history subject is studied from the 5th grade. In the exams, KSGs, and BSGs for the 5th grade in this subject, questions are included that cause students to lose interest in the subject."
"Questions should be simple, clear, application- and analysis-oriented"
Sabina Heybatova, a teacher at Alekseyevka village complete secondary school named after Rahman Mammadov in the Quba region, expresses her attitude as a parent whose child took the graduation exam: "For exams, questions that detect the most errors should not be prepared, but questions that measure the most correctly. Questions should not have a 'trap' character but should be simple, clear, application- and analysis-oriented. Each question should measure a specific skill. Before the exam, questions should be tested on pilot groups, and the balance of easy-medium-difficult should be maintained in the tests. Difficult questions should be few and have a selective role. Questions should directly be based on the curriculum. Non-standard and complex content beyond the textbook should be minimized."
S. Heybatova believes that active teachers should be involved in the preparation and expertise of exam questions: "Real classroom experience improves the quality of questions. Assessment criteria should be clearly explained beforehand, and sample questions and explanatory answers should be shared."
"First of all, children should be brought back to school"
Education expert Ilham Ahmadov notes that dissatisfaction with graduation exams is repeated every year: "We don't have to look at the questions every time. Fundamental issues must be resolved, and general rules must exist. For this, DİM and MSE should cooperate and determine an overall activity strategy." According to the expert, questions should be prepared at medium difficulty and should not stress students:
"This is not an Olympiad; the exam should check standard knowledge and skills by standard methods. Written exams are gradually being introduced; use of artificial intelligence is planned. Probably, as a result, more objective assessments will be possible. First of all, children should be brought back to school. Tutoring has exhausted children mentally, physically, physiologically, and parents financially. This benefits no one. This is not education."