Kadırov özünə yeni varis seçib?
Medianews.az “Qafqazinfo”ya istinadən xəbər verir ki, bu iddia ilə “Novaya qazeta - Avropa” nəşri çıxış edib.
Nəşrin bu qərara gəlməsinə səbəb Ramzan Kadırovun mart ayı ərzində etdiyi paylaşımlarda yanında əvvəlki kimi kiçik oğlu Adam deyil, məhz Axmatın görünməsidir. Bundan başqa, daha əvvəl Kadırovun varisi kimi qiymətləndirilən Adamın yerli mətbuatda getdikcə daha az görünməsi diqqətlərdən yayınmayıb.
Kadırova yaxın mənbələrdən birinin sözlərinə görə, yeni varis hesab olunan Axmat cəmiyyət qarşısında çıxış etməkdən çəkinir, lakin zehni inkişaf baxımından qardaşlarını üstələyir.
“Axmat əla şahmat oynayır, çox yaxşı yaddaşı var, pis təhsil almayıb və Kadırovun oğulları arasında məktəbi öz gücü ilə bitirmiş yeganə şəxsdir”, - mənbə nəşrə bildirib.
Bildirilir ki, Adamın gələcək varis rolunu itirməsi onun olduğu kortejin bu ilin yanvar ayında Qroznıda qəza törətməsidir.
Qeyd edək ki, 21 yaşlı Axmat Çeçenistanın hökumət rəhbərinin müavini, həmçinin respublikanın bədən tərbiyəsi və idman naziridir. 18 yaşlı Adam Çeçenistan Respublikasının Qəhrəmanı adına, eləcə də babası Axmat Kadırov adına ordenə sahibdir. Bununla yanaşı, o, Çeçenistanın Təhlükəsizlik Şurasının katibi vəzifəsini tutur.

Kadyrov new to himself
The reason for the publication's conclusion is that in the posts Ramzan Kadyrov made in March, it is not his younger son Adam who appears beside him as before, but Akhmat himself. Furthermore, it has also been noted that Adam, who was previously considered Kadyrov’s successor, appears less and less in the local media.
According to a source close to Kadyrov, the new heir Akhmat is reluctant to appear in public, but intellectually he surpasses his brothers.
“Akhmat plays excellent chess, has a very good memory, has received a decent education, and is the only one among Kadyrov’s sons who has finished school on his own merit,” the source told the publication.
It is reported that Adam’s loss of the future heir role is due to an accident caused by his motorcade in Grozny in January of this year.
It should be noted that 21-year-old Akhmat is the deputy head of the Chechen government, as well as the republic’s minister of physical culture and sports. 18-year-old Adam holds the title Hero of the Chechen Republic and also the order named after his grandfather Akhmat Kadyrov. In addition, he serves as secretary of the Chechen Security Council.