Kadırov özünə yeni varis seçib?
Medianews.az “Qafqazinfo”ya istinadən xəbər verir ki, bu iddia ilə “Novaya qazeta - Avropa” nəşri çıxış edib.
Nəşrin bu qərara gəlməsinə səbəb Ramzan Kadırovun mart ayı ərzində etdiyi paylaşımlarda yanında əvvəlki kimi kiçik oğlu Adam deyil, məhz Axmatın görünməsidir. Bundan başqa, daha əvvəl Kadırovun varisi kimi qiymətləndirilən Adamın yerli mətbuatda getdikcə daha az görünməsi diqqətlərdən yayınmayıb.
Kadırova yaxın mənbələrdən birinin sözlərinə görə, yeni varis hesab olunan Axmat cəmiyyət qarşısında çıxış etməkdən çəkinir, lakin zehni inkişaf baxımından qardaşlarını üstələyir.
“Axmat əla şahmat oynayır, çox yaxşı yaddaşı var, pis təhsil almayıb və Kadırovun oğulları arasında məktəbi öz gücü ilə bitirmiş yeganə şəxsdir”, - mənbə nəşrə bildirib.
Bildirilir ki, Adamın gələcək varis rolunu itirməsi onun olduğu kortejin bu ilin yanvar ayında Qroznıda qəza törətməsidir.
Qeyd edək ki, 21 yaşlı Axmat Çeçenistanın hökumət rəhbərinin müavini, həmçinin respublikanın bədən tərbiyəsi və idman naziridir. 18 yaşlı Adam Çeçenistan Respublikasının Qəhrəmanı adına, eləcə də babası Axmat Kadırov adına ordenə sahibdir. Bununla yanaşı, o, Çeçenistanın Təhlükəsizlik Şurasının katibi vəzifəsini tutur.

Глава Чечни Рамзан Кадыров начал рассматривать старшего сына Ахмата в качестве наследника.
Причиной такого вывода издание назвало то, что в мартовских публикациях Рамзана Кадырова рядом с ним появляется не младший сын Адам, как прежде, а именно Ахмат. Кроме того, стало заметно, что Адам, ранее оцениваемый как наследник Кадырова, все реже появляется в местных СМИ.
По словам одного из близких к Кадырову источников, Ахмат, который считается новым наследником, избегает выступать перед обществом, однако в умственном развитии превосходит своих братьев.
«Ахмат отлично играет в шахматы, обладает очень хорошей памятью, получил неплохое образование и является единственным из сыновей Кадырова, кто самостоятельно окончил школу», — сообщил источник изданию.
Отмечается, что Адам лишился роли будущего наследника из-за того, что в январе этого года его кортеж спровоцировал аварию в Грозном.
Отметим, что 21-летний Ахмат является заместителем главы правительства Чечни, а также министром физической культуры и спорта республики. 18-летний Адам удостоен звания Героя Чеченской Республики, а также ордена имени его дедушки Ахмата Кадырова. Кроме того, он занимает должность секретаря Совета Безопасности Чечни.