Maduro ilə bağlı mərc gəlmiş hərbçiyə ittiham irəli sürüb
Venesuela prezidenti Nikolas Maduronun saxlanılması əməliyyatında iştirak edən ABŞ xüsusi təyinatlısı məxfi məlumatlardan istifadə edərək proqnoz bazarlarında mərc etdiyi üçün həbs olunub.
Medianews.az bildirir ki, 38 yaşlı baş çavuş Qannon Ken Van Dayk Venesuela lideri Nikolas Maduronun ələ keçirilməsi ilə bağlı gizli hərbi məlumatları şəxsi qazanc üçün istifadə etməkdə ittiham olunur.
Van Dayk əməliyyatın başlamasına bir neçə saat qalmış “Polymarket” platformasında Maduronun hakimiyyətdən kənarlaşdırılacağına dair təxminən 33 min dollar məbləğində mərc edib. Bu riskli addım ona 400 min dollardan çox təmiz qazanc gətirib.
Fort-Brəqq bazasında xidmət edən Van Dayk “Absolute Resolve” (“Qətiyyətli qərar”) adlı əməliyyatın planlaşdırılmasında rabitə mütəxəssisi kimi iştirak etdiyi üçün hücumun dəqiq vaxtını əvvəlcədən bilib.
İttihama görə, o, qazandığı vəsaiti xarici kriptovalyuta cüzdanına köçürüb və sonradan öz hesabını silməyi xahiş edərək kimliyini gizlətməyə çalışıb.
ABŞ prezidenti Donald Tramp baş vermiş hadisəni beysbolçu Pit Rouzun öz komandasına mərc etməsi ilə müqayisə edərək, dünyanı “böyük bir kazinoya” bənzədib: “Bu, Pit Rouzun öz komandasına mərc etməsi kimidir. Təəssüf ki, bütün dünya bir növ kazinoya çevrilib”.
Hazırda hərbçi dövlət məlumatlarının oğurlanması, fırıldaqçılıq və çirkli pulların yuyulması maddələri ilə ittiham olunur.
2013-cü ildən Venesuelanın prezidenti olmuş Nikolas Maduro 2026-cı il yanvarın 3-də ABŞ xüsusi təyinatlılarının Karakasda keçirdiyi hərbi əməliyyatda tutularaq ABŞ-a aparılıb.
Maduro ABŞ-da narkoterrorizm, korrupsiya və ABŞ-a kokain daşınması üçün sui-qəsd təşkil etmək kimi ağır cinayətlərdə ittiham olunur.
Maduro 5 yanvar 2026-cı ildə Nyu-York federal məhkəməsinə çıxarılıb və özünü təqsirsiz hesab etdiyini bildirib. Hal-hazırda o, Bruklindəki Metropoliten İstintaq Təcridxanasında saxlanılır.

По поводу Мадуро предъявлено обвинение военному, который сделал ставку
Спецназовец США, участвовавший в операции по задержанию президента Венесуэлы Николаса Мадуро, был арестован за ставку на прогнозных рынках с использованием секретной информации.
Medianews.az сообщает, что 38-летний старший сержант Ганнон Кен Ван Дейк обвиняется в использовании секретной военной информации для личной выгоды в связи с захватом лидера Венесуэлы Николаса Мадуро.
Ван Дейк сделал ставку примерно на 33 тысячи долларов на платформе «Polymarket» на свержение Мадуро за несколько часов до начала операции. Этот рискованный шаг принес ему более 400 тысяч долларов чистой прибыли.
Служащий на базе Форт-Брэгг Ван Дейк участвовал в планировании операции под названием «Absolute Resolve» («Твердое решение») в качестве специалиста по связи, поэтому знал точное время атаки заранее.
По обвинению, он перевел заработанные средства на зарубежный криптовалютный кошелек и впоследствии пытался скрыть свою личность, запросив удаление своей учетной записи.
Президент США Дональд Трамп сравнил произошедшее с тем, как бейсболист Пит Роуз ставил на собственную команду, назвав мир «большим казино»: «Это как если бы Пит Роуз ставил на свою команду. К сожалению, весь мир превратился в нечто вроде казино».
В настоящее время военнослужащий обвиняется в краже государственных данных, мошенничестве и отмывании грязных денег.
Николас Мадуро, являвшийся президентом Венесуэлы с 2013 года, был задержан в ходе военной операции спецназа США в Каракасе 3 января 2026 года и вывезен в США.
В США Мадуро обвиняется в тяжких преступлениях, таких как наркотерроризм, коррупция и организация покушения на перевозку кокаина в США.
Мадуро был предъявлен в федеральном суде Нью-Йорка 5 января 2026 года и заявил о своей невиновности. В настоящее время он содержится в следственном изоляторе Метрополитен в Бруклине.