Neft tankerinin vurulmasına Türkiyədən
Türkiyənin nəqliyyat və infrastruktur naziri Abdulqadir Uraloğlu 140 min ton neft yüklü tankerdə partlayışın xarici müdaxilə nəticəsində baş verdiyini bildirib.
Medianews.az APA-ya istinadla xəbər verir ki, nazir sualtı hücum versiyasının araşdırıldığını deyib.
“Sualtı hücumla bağlı ehtimallar dəyərləndirilir. Texniki qruplarımız hadisə yerinə yönləndirilib. Onlar yaxın saatlarda bunu müəyyən edəcəklər. Biz daha dəqiq açıqlamanı araşdırmadan sonra verəcəyik. Amma hazırda onu deyə bilərik ki, bu, müdaxilə nəticəsində baş verən partlayışdır. Xüsusilə də mühərrik bölməsinə yönəlməsi gəmini tamamilə sıradan çıxarmaq məqsədi daşıyır”, - o vurğulayıb.

From Turkey regarding the oil tanker being hit
Turkey's Minister of Transport and Infrastructure Abdulqadir Uraloğlu stated that the explosion on the oil-laden tanker carrying 140 thousand tons of oil occurred as a result of foreign intervention.
Medianews.az reports, citing APA, that the minister said the underwater attack theory is being investigated.
"Possibilities related to an underwater attack are being evaluated. Our technical teams have been directed to the incident site. They will determine this in the coming hours. We will give a more precise statement after the investigation. But at the moment, we can say that this explosion occurred as a result of an intervention. Especially its targeting of the engine room aims to completely disable the ship," he emphasized.
It should be noted that the ALTURA crude oil tanker belonging to Turkey was struck by a drone in the Black Sea.