Neft tankerinin vurulmasına Türkiyədən
Türkiyənin nəqliyyat və infrastruktur naziri Abdulqadir Uraloğlu 140 min ton neft yüklü tankerdə partlayışın xarici müdaxilə nəticəsində baş verdiyini bildirib.
Medianews.az APA-ya istinadla xəbər verir ki, nazir sualtı hücum versiyasının araşdırıldığını deyib.
“Sualtı hücumla bağlı ehtimallar dəyərləndirilir. Texniki qruplarımız hadisə yerinə yönləndirilib. Onlar yaxın saatlarda bunu müəyyən edəcəklər. Biz daha dəqiq açıqlamanı araşdırmadan sonra verəcəyik. Amma hazırda onu deyə bilərik ki, bu, müdaxilə nəticəsində baş verən partlayışdır. Xüsusilə də mühərrik bölməsinə yönəlməsi gəmini tamamilə sıradan çıxarmaq məqsədi daşıyır”, - o vurğulayıb.

Удар по нефтяному танкеру из Турции
Министр транспорта и инфраструктуры Турции Абдулкадир Уралыглы заявил, что взрыв на танкере с 140 тысячами тонн нефти произошел в результате внешнего вмешательства.
Medianews.az со ссылкой на APA сообщает, что министр отметил, что расследуется версия подводной атаки.
«Рассматриваются предположения о подводной атаке. Наши технические группы направлены на место происшествия. Они определят это в ближайшие часы. Мы дадим более точное заявление после расследования. Но сейчас можем сказать, что это взрыв, вызванный вмешательством. Особенно направленность на моторное отделение преследует цель полностью вывести судно из строя», — подчеркнул он.