Nəticələr təəccübləndirdi:
Yeni araşdırma süni intellekt əsaslı çatbotların insanın məlumatı yadda saxlama qabiliyyətinə mənfi təsir göstərə biləcəyini üzə çıxarıb. Tədqiqat göstərir ki, bu texnologiyalar bir növ koqnitiv dəstək rolunu oynayaraq informasiyanı daha az mənimsəməyimizə səbəb olur.
Medianews.az xəbər verir ki, araşdırma Rio-de-Janeyro Federal Universitetinin süni intellekt üzrə mütəxəssisi Andre Barcaui tərəfindən aparılıb.
Təcrübədə 120 universitet tələbəsi iştirak edib. Tələbələrin yarısına süni intellekt mövzusunda verilən tapşırığı yerinə yetirərkən ChatGPT-dən istifadə icazəsi verilib, digər yarısına isə bu imkan tanınmayıb.
Tapşırıqdan 45 gün sonra keçirilən gözlənilməz testin nəticələrinə görə, ChatGPT istifadə edən tələbələr orta hesabla 10 bal üzərindən 5,75, ənənəvi üsulla çalışanlar isə 6,85 bal toplayıb.
Nəticələr göstərir ki, süni intellektdən məlumat tapmaq üçün istifadə etmək informasiyanın daha zəif mənimsənilməsinə gətirib çıxarır.
Barcaui məqaləsində qeyd edir ki, ChatGPT-dən həddindən artıq istifadə uzunmüddətli yaddaşı zəiflədə bilər. Onun sözlərinə görə, bu, yaddaşı gücləndirən zehni səylərin azalması ilə bağlıdır.
Tədqiqatçı süni intellektin təhsil və araşdırma üçün böyük potensiala malik olduğunu vurğulasa da, ondan ehtiyatla istifadə edilməsinin vacibliyini qeyd edib.

A new study has revealed that artificial intelligence-based chatbots can negatively affect a person's ability to retain information. The research shows that these technologies play a kind of cognitive support role, causing us to assimilate information less.
Medianews.az reports that the study was conducted by Andre Barcaui, an artificial intelligence specialist at the Federal University of Rio de Janeiro.
The experiment involved 120 university students. Half of the students were allowed to use ChatGPT while performing an assignment on artificial intelligence, while the other half were not given this option.
According to the unexpected test results held 45 days after the assignment, students who used ChatGPT scored an average of 5.75 out of 10, while those who studied by traditional methods scored 6.85 points.
The results show that using artificial intelligence to find information leads to weaker assimilation of the information.
Barcaui notes in his article that excessive use of ChatGPT may weaken long-term memory. According to him, this is related to a decrease in the mental effort that strengthens memory.
Although the researcher emphasized that artificial intelligence has great potential for education and research, he also pointed out the importance of using it cautiously.