Paşinyanın açıqlamasının kökündə nə dayanır? -
Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan son açıqlamalarının birində ABŞ-İran müharibəsi fonunda “Tramp yolu”nun tikintisinin ləngiyə biləcəyini deyib.
Politoloq Elxan Şahinoğlu Medianews.az-a bildirib ki, ilk baxışdan Paşinyan bu açıqlaması ilə Vaşinqtonun İrana qarşı müharibəsinin dəhlizin tikintisini arxa plana keçirdiyini demək istəyib: “Ancaq Paşinyanın bu açıqlamasını həm də Tehranı sakitləşdirməyə çalışması kimi dəyərləndirmək mümkündür. İrandakı mühafizəkar qüvvələr İkinci Qarabağ müharibəsi bitən gündən “Zəngəzur dəhlizinin əleyhinəyik” deyirdilər. Onların bu mövqeyi “Tramp yolu” üçün də eynidir. İran sağa-sola dron və raket atsa da, Ermənistana hələ toxunmayıb. Ancaq hazırda İranı idarə edən generallar Ermənistanı da hədəf seçə bilərlər.
Doğrudur, Tehran illər boyu Ermənistan hakimiyyəti ilə əlbir olub, ancaq Nikol Paşinyanın Qərblə yaxınlığı İrandakı dairələri narahat etməyə bilməz. Paşinyanın “Tramp yolu”nun keçdiyi istiqaməti ABŞ-a icarəyə verməsi də iranlı genaralların diqqət mərkəzindədir. Odur ki, Azərbaycana dron atanlar Ermənistanı da hədəf seçə bilərlər. Bu Paşinyanı devirmək istəyən Rusiyadakı qüvvələrin, o cümlədən erməni radikalların maraqlarına cavab verər”.

What lies at the root of Pashinyan's statement? -
Armenia's Prime Minister Nikol Pashinyan, in one of his recent statements, said that the construction of the "Trump road" could be delayed against the backdrop of the US-Iran war.
Political analyst Elkhan Shahinoglu told Medianews.az that, at first glance, Pashinyan with this statement wanted to say that Washington's war against Iran pushed the construction of the corridor into the background: "However, it is also possible to interpret Pashinyan's statement as an attempt to calm Tehran. Since the day the Second Karabakh War ended, the conservative forces in Iran have been saying, 'We are against the Zangezur corridor.' Their position is the same for the 'Trump road.' Even though Iran has launched drones and missiles here and there, it has not touched Armenia yet. However, the generals currently ruling Iran may also target Armenia.
It is true that Tehran has cooperated with the Armenian authorities for years, but Nikol Pashinyan's closeness to the West cannot fail to disturb circles in Iran. Pashinyan's leasing of the route passed by the "Trump road" to the US is also at the center of attention of Iranian generals. Therefore, those who shoot drones at Azerbaijan may also target Armenia. This would correspond to the interests of the forces in Russia who want to overthrow Pashinyan, including Armenian radicals."