Paşinyanın açıqlamasının kökündə nə dayanır? -
Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan son açıqlamalarının birində ABŞ-İran müharibəsi fonunda “Tramp yolu”nun tikintisinin ləngiyə biləcəyini deyib.
Politoloq Elxan Şahinoğlu Medianews.az-a bildirib ki, ilk baxışdan Paşinyan bu açıqlaması ilə Vaşinqtonun İrana qarşı müharibəsinin dəhlizin tikintisini arxa plana keçirdiyini demək istəyib: “Ancaq Paşinyanın bu açıqlamasını həm də Tehranı sakitləşdirməyə çalışması kimi dəyərləndirmək mümkündür. İrandakı mühafizəkar qüvvələr İkinci Qarabağ müharibəsi bitən gündən “Zəngəzur dəhlizinin əleyhinəyik” deyirdilər. Onların bu mövqeyi “Tramp yolu” üçün də eynidir. İran sağa-sola dron və raket atsa da, Ermənistana hələ toxunmayıb. Ancaq hazırda İranı idarə edən generallar Ermənistanı da hədəf seçə bilərlər.
Doğrudur, Tehran illər boyu Ermənistan hakimiyyəti ilə əlbir olub, ancaq Nikol Paşinyanın Qərblə yaxınlığı İrandakı dairələri narahat etməyə bilməz. Paşinyanın “Tramp yolu”nun keçdiyi istiqaməti ABŞ-a icarəyə verməsi də iranlı genaralların diqqət mərkəzindədir. Odur ki, Azərbaycana dron atanlar Ermənistanı da hədəf seçə bilərlər. Bu Paşinyanı devirmək istəyən Rusiyadakı qüvvələrin, o cümlədən erməni radikalların maraqlarına cavab verər”.

Премьер-министр Армении Никол Пашинян в одном из последних заявлений сказал, что на фоне войны между США и Ираном строительство «пути Трампа» может задержаться.
Политолог Элхан Шахиноглу Medianews.az заявил, что с первого взгляда Пашинян своим заявлением хотел сказать, что война Вашингтона против Ирана отодвигает строительство коридора на задний план: «Однако это заявление Пашиняна можно также рассматривать как попытку успокоить Тегеран. Консервативные силы в Иране с того дня, как закончилась Вторая Карабахская война, говорили: «Мы против Зангезурского коридора». Их позиция такая же и по «пути Трампа». Хотя Иран выпускает дроны и ракеты в разные стороны, до Армении еще не дошло. Однако сейчас генералы, управляющие Ираном, могут выбрать и Армению в качестве цели.
Действительно, Тегеран много лет сотрудничал с властями Армении, но близость Никол Пашиняна с Западом не может не беспокоить круги в Иране. То, что Пашинян отдает в аренду США направление, через которое проходит «путь Трампа», также находится в центре внимания иранских генералов. Вот почему те, кто запускает дроны в Азербайджан, могут выбрать Армению в качестве цели. Это отвечает интересам сил в России, стремящихся свергнуть Пашиняна, в том числе армянских радикалов».