Pensiyalarla bağlı VACİB XƏBƏR:
Azərbaycanda sosial təminat göstəricilərinin mövcud vəziyyəti açıqlanıb. Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Anar Əliyev bildirib ki, hazırda orta pensiyanın məbləği 594 manatdır. Onun sözlərinə görə, yaşa görə orta pensiya isə 632 manat təşkil edir.
Orta pensiya məbləği artırıla bilərmi?
Medianews.az bildirir ki, globalinfo.az-a danışan iqtisadçı Xalid Kərimli deyib ki, göstəricilər Azərbaycanın mövcud iqtisadi və sosial vəziyyətini əks etdirir:
“Orta pensiyanın məbləğini birbaşa artırmaqla bağlı ayrıca qərar yoxdur. Orta pensiya, ümumi pensiya məbləğinin təqaüdçülərin sayına bölünməsi ilə hesablanır. Pensiyaların artması üçün əsas şərt əmək haqlarının yüksəlməsidir. Çünki Azərbaycanda pensiya sistemi əməkhaqqına bağlıdır və pensiya kapitalında toplanan vəsait əsasında formalaşır. Vətəndaşlar “myGov” tətbiqi vasitəsilə öz pensiya kapitalına yığılan məbləği izləyə bilərlər. Əməkhaqqı nə qədər yüksək olarsa, pensiya kapitalına yığılan vəsait də bir o qədər artır və nəticədə daha yüksək pensiya almaq imkanı yaranır”.
İqtisadçı bildirib ki, orta pensiyanın artması birbaşa ölkədə iqtisadi inkişaf, ümumi əməkhaqqı səviyyəsindən, xüsusilə qeyri-neft sektorundakı maaşlardan asılıdır:
“İqtisadiyyatın rəqabət qabiliyyətinin artırılması, yeni iş yerlərinin açılması və əmək bazarında tələbin yüksəlməsi maaşların artımına, bu isə öz növbəsində pensiyaların yüksəlməsinə gətirib çıxarır. Minimum pensiyanın artırılması da müəyyən təsir göstərir. Minimum pensiyalarla bağlı məsələyə hökumət iki ildən bir baxır. Yəqin ki, ilin sonunda bu məsələ yenidən qiymətləndiriləcək və mövcud vəziyyətə uyğunlaşdırılacaq. Lakin ümumilikdə orta pensiyanın artımı üçün əsas amil əməkhaqqının yüksəlməsidir”.

ВАЖНАЯ НОВОСТЬ относительно пенсий:
В Азербайджане был раскрыт текущий уровень показателей социальной защиты. Министр труда и социальной защиты населения Анар Алиев сообщил, что в настоящее время средний размер пенсии составляет 594 маната. По его словам, средняя пенсия по возрасту составляет 632 маната.
Можно ли повысить размер средней пенсии?
Medianews.az сообщает, что, говоря для globalinfo.az, экономист Халид Керимли сказал, что показатели отражают текущую экономическую и социальную ситуацию в Азербайджане:
«Прямо решения об однозначном повышении размера средней пенсии нет. Средняя пенсия рассчитывается делением общего размера пенсий на количество пенсионеров. Основным условием для повышения пенсий является рост заработной платы. Потому что в Азербайджане пенсионная система связана с заработной платой и формируется на основе накопленных средств в пенсионном капитале. Граждане могут отслеживать накопленную в их пенсионном капитале сумму через приложение "myGov". Чем выше зарплата, тем больше средств накапливается в пенсионном капитале и, как следствие, появляется возможность получать более высокую пенсию».
Экономист отметил, что рост средней пенсии напрямую зависит от экономического развития страны, общего уровня заработной платы, особенно в несырьевом секторе:
«Повышение конкурентоспособности экономики, создание новых рабочих мест и рост спроса на рынке труда ведут к росту зарплат, что, в свою очередь, приводит к увеличению пенсий. Повышение минимальной пенсии также оказывает определённое влияние. Вопросы, связанные с минимальными пенсиями, правительство рассматривает раз в два года. Вероятно, к концу года этот вопрос будет пересмотрен и приведён в соответствие с текущей ситуацией. Однако в целом основным фактором для повышения средней пенсии является рост заработной платы».