Pensiyalarla bağlı VACİB XƏBƏR:
Azərbaycanda sosial təminat göstəricilərinin mövcud vəziyyəti açıqlanıb. Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Anar Əliyev bildirib ki, hazırda orta pensiyanın məbləği 594 manatdır. Onun sözlərinə görə, yaşa görə orta pensiya isə 632 manat təşkil edir.
Orta pensiya məbləği artırıla bilərmi?
Medianews.az bildirir ki, globalinfo.az-a danışan iqtisadçı Xalid Kərimli deyib ki, göstəricilər Azərbaycanın mövcud iqtisadi və sosial vəziyyətini əks etdirir:
“Orta pensiyanın məbləğini birbaşa artırmaqla bağlı ayrıca qərar yoxdur. Orta pensiya, ümumi pensiya məbləğinin təqaüdçülərin sayına bölünməsi ilə hesablanır. Pensiyaların artması üçün əsas şərt əmək haqlarının yüksəlməsidir. Çünki Azərbaycanda pensiya sistemi əməkhaqqına bağlıdır və pensiya kapitalında toplanan vəsait əsasında formalaşır. Vətəndaşlar “myGov” tətbiqi vasitəsilə öz pensiya kapitalına yığılan məbləği izləyə bilərlər. Əməkhaqqı nə qədər yüksək olarsa, pensiya kapitalına yığılan vəsait də bir o qədər artır və nəticədə daha yüksək pensiya almaq imkanı yaranır”.
İqtisadçı bildirib ki, orta pensiyanın artması birbaşa ölkədə iqtisadi inkişaf, ümumi əməkhaqqı səviyyəsindən, xüsusilə qeyri-neft sektorundakı maaşlardan asılıdır:
“İqtisadiyyatın rəqabət qabiliyyətinin artırılması, yeni iş yerlərinin açılması və əmək bazarında tələbin yüksəlməsi maaşların artımına, bu isə öz növbəsində pensiyaların yüksəlməsinə gətirib çıxarır. Minimum pensiyanın artırılması da müəyyən təsir göstərir. Minimum pensiyalarla bağlı məsələyə hökumət iki ildən bir baxır. Yəqin ki, ilin sonunda bu məsələ yenidən qiymətləndiriləcək və mövcud vəziyyətə uyğunlaşdırılacaq. Lakin ümumilikdə orta pensiyanın artımı üçün əsas amil əməkhaqqının yüksəlməsidir”.

IMPORTANT NEWS regarding pensions:
The current state of social security indicators in Azerbaijan has been clarified. The Minister of Labor and Social Protection of the Population, Anar Aliyev, stated that the average pension amount is currently 594 manat. According to him, the average pension by age is 632 manat.
Can the average pension amount be increased?
Medianews.az reports that economist Khalid Karimli, speaking to globalinfo.az, said that the indicators reflect the current economic and social situation in Azerbaijan:
"There is no separate decision to directly increase the average pension amount. The average pension is calculated by dividing the total pension amount by the number of retirees. The main condition for increasing pensions is the rise in wages. Because the pension system in Azerbaijan is linked to wages and is formed based on the funds accumulated in the pension capital. Citizens can track the amount accumulated in their pension capital through the 'myGov' application. The higher the wage, the more funds accumulate in the pension capital, resulting in the possibility of receiving a higher pension."
The economist stated that the increase in the average pension directly depends on the country's economic development, overall wage levels, and especially salaries in the non-oil sector:
"Improving the competitiveness of the economy, creating new jobs, and increasing demand in the labor market lead to wage increases, which in turn lead to pension increases. Increasing the minimum pension also has a certain impact. The government reviews issues related to minimum pensions every two years. Probably by the end of the year, this issue will be reassessed and adjusted according to the current situation. However, overall, the main factor for the increase in the average pension is the rise in wages."